Rozporządzenie 1973/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1973/2002
z dnia 5 listopada 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy rozporządzenia (WE) nr 2026/97 (1) Rada przyjęła wspólne zasady ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej.

(2) Artykuł 6 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 ustanawia cztery wytyczne w zakresie kalkulacji świadczenia na rzecz odbiorcy, w tym wskaźnik rynkowy, według którego świadczenie jest obliczone. Rozsądne jest ustalenie w celu wyjaśnienia, jakimi zasadami należy się kierować w przypadku, gdy wskaźnik rynkowy nie istnieje w danym kraju. W takiej sytuacji wskaźnik powinien być ustalony poprzez dostosowanie warunków istniejących w danym kraju na podstawie istniejących czynników dostępnych w tym kraju. Gdy to nie ma zastosowania, ponieważ, między innymi, takie ceny lub koszty nie istnieją lub są nierealne, wówczas właściwy wskaźnik powinien zostać ustalony poprzez zastosowanie warunków istniejących na innych rynkach.

(3) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 stanowi, że niektóre subsydia w odniesieniu do środowiska, badań i rozwoju regionalnego nie podlegają środkom wyrównawczym. Ponadto art. 10 ust. 5 oraz ust. 6 wspomnianego rozporządzenia stanowi, że dochodzenia mogą zostać wszczęte w celu ustalenia, czy subsydia nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych oraz że dochodzenia nie zostaną wszczęte, jeśli odnoszą się do niektórych subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych. Odpowiednie postanowienia Porozumienia WTO w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych wygasają dnia 31 grudnia 1999 r., chyba że członkowie WTO postanowią inaczej. Żadna taka decyzja nie została podjęta i dlatego odpowiednie postanowienia nie mają już zastosowania. Odpowiednio konieczna jest ocena, czy przepisy rozporządzenia (WE) nr 2026/97 dotyczące subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych, powinny zostać utrzymane. W tym zakresie główni partnerzy handlowi Wspólnoty nie stosują już tych przepisów przy dochodzeniach w sprawie środków wyrównawczych. Z uwagi na to oraz w celu zachowania równowagi między prawami i obowiązkami wynikającymi ze wspomnianego Porozumienia WTO uważa się za właściwe uchylenie przepisów rozporządzenia (WE) nr 2026/97 odnoszących się do subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych.

(4) Artykuł 28 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 określa, że w przypadku wykorzystania dostępnego stanu faktycznego wykorzystywane informacje mają zostać sprawdzone przez odniesienie do informacji pochodzących z pewnej liczby źródeł. Zostaje uznane za użyteczne określenie, że takie źródła mogą, gdzie sytuacja tego wymaga, również odnosić się do danych dotyczących rynku światowego lub innych rynków reprezentatywnych.

(5) Uznaje się za właściwe w interesie pewności prawnej, aby postanowić, że zmiany te mają zastosowanie jak najszybciej do wszystkich nowych dochodzeń,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2026/97 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 6 lit. d) dodaje się tekst w brzmieniu:

"Jeżeli nie istnieją takie aktualne warunki rynkowe w stosunku do przedmiotowego produktu lub usługi w kraju dostawy lub nabycia, które mogą być stosowane jako właściwe wskaźniki, stosuje się następujące zasady:

i) warunki istniejące w przedmiotowym kraju zostają dostosowane na podstawie rzeczywistych kosztów, cen i innych czynników dostępnych w tym kraju poprzez właściwe kwoty, które odzwierciedlają normalne warunki rynkowe; lub

ii) w stosownych okolicznościach stosowane są warunki istniejące na rynku innego kraju lub na światowym rynku, które są dostępne dla odbiorców."

2. Uchyla się art. 4 i art. 10 ust. 5 i 6.

3. W art. 28 ust. 5 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Takie informacje mogą zawierać stosowne dane odnoszące się do rynku światowego lub innych rynków reprezentatywnych, gdzie sytuacja tego wymaga."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do wszystkich dochodzeń wszczętych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2026/97 po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich

Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 listopada 2002 r.

W imieniu Rady
T. PEDERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.305.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1973/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej
Data aktu: 05/11/2002
Data ogłoszenia: 07/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 08/11/2002