Decyzja 2002/812/WE ustanawiająca zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady formularz streszczenia zgłoszenia odnoszącego się do wprowadzania do obrotu organizmów zmodyfikowanych genetycznie w charakterze lub w składzie produktów

DECYZJA RADY
z dnia 3 października 2002 r.
ustanawiająca zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady formularz streszczenia zgłoszenia odnoszącego się do wprowadzania do obrotu organizmów zmodyfikowanych genetycznie w charakterze lub w składzie produktów

(2002/812/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 18 października 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie i uchylająca dyrektywę Rady 90/220/EWG(1), w szczególności jej art. 13 ust. 2 lit. h),

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z częścią C dyrektywy 2001/18/WE, właściwy organ krajowy musi być wcześniej powiadomiony o planowanym wprowadzeniu do obrotu organizmów zmodyfikowanych genetycznie (zwanego dalej GMO), lub kombinacji takich organizmów.

(2) Zgłoszenie takie zawiera, między innymi, streszczenie odpowiedniej dokumentacji, którą właściwy organ przesyła do właściwych organów innych Państw Członkowskich i do Komisji i który Komisja musi niezwłocznie podać do publicznej wiadomości. Streszczenie musi być opracowane zgodnie z określonym formularzem.

(3) Formularz ten powinien odzwierciedlać potrzebę umożliwienia możliwie najpełniejszej wymiany istotnych informacji, przedstawionych w znormalizowany i łatwo zrozumiały sposób, bez uszczerbku dla faktu, że informacje przedstawione w ten sposób nie mogą służyć jako podstawa oceny ryzyka dla środowiska naturalnego.

(4) Komitet powołany na mocy art. 30 ust. 2 dyrektywy 2001/18/WE, konsultowany w dniu 12 czerwca 2002 r. nie wydał opinii w sprawie wniosku Komisji dotyczącego decyzji,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów opracowania streszczenia dokumentacji w celu przedłożenia jej do właściwego organu krajowego na podstawie art. 13 ust. 2 lit. h) dyrektywy 2001/18/WE, zgłaszający stosuje Formularz Streszczenia Zgłoszenia określony w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 3 października 2002 r.

W imieniu Rady
F. HANSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 106 z 17.4.2001, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

FORMULARZ STRESZCZENIA ZGŁOSZENIA W ODNIESIENIU DO WPROWADZANIA DO OBROTU GMO LUB KOMBINACJI GMO W CHARAKTERZE LUB W SKŁADZIE PRODUKTÓW

WPROWADZENIE

Następujący formularz musi być stosowany dla streszczenia dokumentacji w celu jego załączenia do zgłoszenia przedkładanego właściwemu organowi krajowemu, dotyczącego wprowadzania do obrotu GMO lub kombinacji GMO w charakterze lub w składzie produktów.

Po zakończeniu wypełniania, dokument ten przedstawia streszczenie informacji zawartych w odpowiednich punktach pełnej dokumentacji. Należy uwzględnić fakt, że ocena ryzyka wymagana zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE nie może być przeprowadzona wyłącznie w oparciu o ten dokument.

Miejsce przewidziane po każdym pytaniu nie wskazuje długości informacji wymaganych do celów Formularza Streszczenia Zgłoszenia.

Formularz Streszczenia Zgłoszenia jest podzielony na część 1 i 2.

Część 1 stosuje się do produktów składających się z organizmów zmodyfikowanych genetycznie innych niż rośliny wyższe lub zawierających takie organizmy i zawiera następujące sekcje:

A Informacje ogólne

B Charakter GMO zawartego w produkcie

C Przewidywane zachowanie się produktu

D Informacje odnoszące się do wcześniejszych uwolnień

E Informacje odnoszące się do planu monitorowania

Część 2 stosuje się do produktów składających się ze zmodyfikowanych genetycznie roślin wyższych.. Termin "rośliny wyższe" określa rośliny należące do grupy taksonomicznej nagonasienne (Gymnospermae) i okrytonasienne (Angiospermae). Część 2 zawiera następujące sekcje:

A Informacje ogólne

B Charakter ZGRW zawartej w produkcie

C Informacje odnoszące się do wcześniejszych uwolnień

D Informacje odnoszące się do planu monitorowania

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

CZĘŚĆ  1

CZĘŚĆ  2

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.280.37

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/812/WE ustanawiająca zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady formularz streszczenia zgłoszenia odnoszącego się do wprowadzania do obrotu organizmów zmodyfikowanych genetycznie w charakterze lub w składzie produktów
Data aktu: 03/10/2002
Data ogłoszenia: 18/10/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 09/10/2002