Rozporządzenie 1598/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do przepisów w sprawie wzajemnej pomocy administracyjnej organów urzędowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1598/2002
z dnia 6 września 2002 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do przepisów w sprawie wzajemnej pomocy administracyjnej organów urzędowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 1999/105/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym(1), w szczególności jej art. 16 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 16 ust. 1 dyrektywy 1999/105/WE Państwa Członkowskie są zobowiązane do zapewnienia, w drodze urzędowego systemu kontroli, aby leśny materiał rozmnożeniowy od indywidualnych lub zbiorowych jednostek zatwierdzenia pozostawał wyraźnie identyfikowalny w całym procesie od zbierania po dostarczenie do użytkownika końcowego.

(2) W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu kontroli, organy urzędowe muszą otrzymywać właściwe informacje na temat obrotu materiałem rozmnożeniowym przez rejestrowanych dostawców oraz wydawanych przez nich dokumentów. Na mocy art. 16 ust. 3 dyrektywy 1999/105/WE dostawcy są zobowiązani dostarczać organom urzędowym wykazy zawierające stosowne informacje.

(3) Jeżeli w czasie procesu od zbierania po dostarczenie do użytkownika końcowego leśny materiał rozmnożeniowy przemieszcza się z jednego Państwa Członkowskiego do drugiego, właściwe informacje na temat obrotu przed wejściem do systemu kontroli otrzymującego Państwa Członkowskiego winny być uzyskane przez organy urzędowe otrzymującego Państwa Członkowskiego jedynie przez organ urzędowy Państwa Członkowskiego dostawcy. Dla zapewnienia, że te informacje są przekazywane w sposób terminowy i efektywny, właściwym jest ustanowienie ujednoliconej procedury celem tej wymiany.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W przypadku gdy leśny materiał rozmnożeniowy przemieszcza się z jednego Państwa Członkowskiego do drugiego, organ urzędowy Państwa Członkowskiego, w którym dostawca ma siedzibę, dostarcza informacje organowi urzędowemu Państwa Członkowskiego, w którym siedzibę ma odbiorca. Informacje są dostarczane za pomocą Dokumentu Informacyjnego w ujednoliconej formie, jak określono w niniejszym Załączniku. Informacje są przekazywane (pocztą, faksem, pocztą elektroniczną lub innym środkiem elektronicznym) nie później niż trzy miesiące po dacie wysyłki leśnego materiału rozmnożeniowego przez dostawcę.
2.
W przypadku gdy organ urzędowy Państwa Członkowskiego, w którym odbiorca ma siedzibę, wymaga informacji dodatkowych w stosunku do tych zawartych w Dokumencie Informacyjnym określonym w ust. 1, organ urzędowy Państwa Członkowskiego, w którym dostawca ma siedzibę, udzieli pomocy w każdy możliwy sposób, by uzyskać i dostarczyć te informacje.
Artykuł  2

Jeżeli w ramach działań urzędowej inspekcji organ urzędowy Państwa Członkowskiego potrzebuje informacji, próbki lub innych dowodów, które mogą być uzyskane jedynie w innym Państwie Członkowskim, organ urzędowy tego drugiego Państwa Członkowskiego, na żądanie, udzieli pomocy w każdy możliwy sposób, by uzyskać i dostarczyć te informacje, próbki lub inne dowody.

Artykuł  3

W każdym przypadku, gdy powstaną pytania co do autentyczności leśnego materiału rozmnożeniowego, odpowiednie organy urzędowe będą współpracowały celem jak najszybszego rozwiązania tego problemu.

Artykuł  4

Jeżeli organ urzędowy Państwa Członkowskiego, w którym dostawca ma siedzibę, odkryje, że dostawca przedstawił niewłaściwą informację, ten organ urzędowy niezwłocznie zawiadomi organ urzędowy Państwa Członkowskiego, któremu ta informacja została dostarczona.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do materiału dostarczonego po 31 grudnia 2002 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 września 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 11 z 15.1.2000, str. 17.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.240.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1598/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do przepisów w sprawie wzajemnej pomocy administracyjnej organów urzędowych
Data aktu: 06/09/2002
Data ogłoszenia: 07/09/2002
Data wejścia w życie: 14/09/2002, 01/05/2004, 01/01/2003