Rozporządzenie 1149/2002 otwierające niezależny kontyngent na przywóz wysokiej jakości wołowiny

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1149/2002
z dnia 27 czerwca 2002 r.
otwierające niezależny kontyngent na przywóz wysokiej jakości wołowiny

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego artykuł 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W świetle zainteresowania rozwijaniem jednolitych stosunków handlowych z państwami trzecimi należy ustanowić przepis otwierający kontyngent taryfowy na 1000 ton wysokiej jakości wołowiny świeżej, chłodzonej lub mrożonej, stanowiący środek niezależny.

(2) Pomimo trudności odnotowanych w 2001 r., rynek wołowiny zmierza obecnie w kierunku większej stabilizacji. Wśród konsumentów z terytorium Wspólnoty rośnie popyt, szczególnie na wysokiej jakości wołowinę. Dodatkowy kontyngent o ulgowej stawce taryfy celnej na wołowinę wysokiej jakości zaspokoiłby zarówno potrzeby konsumentów, jak i interesy dostawców. Kontyngent ten nie miałby znaczącego wpływu na ogólny poziom przywozu wołowiny na terytorium Wspólnoty.

(3) Wszystkie zainteresowane podmioty gospodarcze z terytorium Wspólnoty uzyskałyby równy i stały dostęp do kontyngentu. Konieczne jest również zagwarantowanie właściwych procedur monitorowania. W związku z tym wykorzystanie kontyngentu należy uzależnić od przedstawienia certyfikatu autentyczności potwierdzającego typ oraz miejsce pochodzenia produktów.

(4) Na podstawie art. 32 rozporządzenia Rady (WE) nr 1254/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wołowiny i cielęciny(1), stosownie do szczegółowych zasad przyjętych na mocy procedury ustanowionej w art. 43 wspomnianego rozporządzenia, kontyngenty celne na produkty objęte niniejszym rozporządzeniem podlegają nadzorowi Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Otwiera się roczny kontyngent celny Wspólnoty, o ilości 1000 ton produktu wagowo, wysokiej jakości świeżej, chłodzonej i mrożonej wołowiny, figurującej we Wspólnej Taryfie Celnej jako pozycja 0201 30 00 oraz 0202 30 90.
2.
Stawka celna stosowana do kontyngentu wynosi 20 % ad valorem.
3.
Rok kontyngentowy trwa od 1 lipca do 30 czerwca.
Artykuł  2

Szczegółowe zasady stosowania niniejszego rozporządzenia, przyjęte stosownie do procedury określonej w art. 43 rozporządzenia (WE) nr 1254/1999, obejmują przepisy uzależniające wykorzystanie kontyngentu, o którym mowa w art. 1, od przedstawienia certyfikatu autentyczności potwierdzającego typ oraz miejsce pochodzenia produktów.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 27 czerwca 2002 r.

W imieniu Rady
M. ARIAS CAŇETE
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 160, z 26.6.1999, str. 21. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2345/2001 (Dz.U. L 315 z 1.12.2001, str. 29).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024