Wspólne działanie 2002/373/WPZiB dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY
z dnia 21 maja 2002 r.
dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej

(2002/373/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 22 maja 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 20 lipca 2000 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2000/456/WPZiB dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji do wspierania i ochrony misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republiką Czeczenii Federacji Rosyjskiej(1), które wygasło 31 grudnia 2000 r.

(2) 26 lipca 2001 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2001/568/WPZiB(2) w celu zapewnienia dalszego wsparcia Unii Europejskiej dla działań na rzecz stabilizacji w regionie Kaukazu.

(3) W okresie od 28 maja do 1 czerwca 2001 r. generał Sir Garry Johnson, działając w charakterze eksperta Unii Europejskiej, wykonał misję oceniającą, w wyniku której stwierdził, że w przypadku rozszerzenia mandatu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w sektorze Inguszetii powstanie potrzeba dodatkowego wsparcia ze strony UE.

(4) 13 grudnia 2001 r. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podjęła decyzję o rozszerzeniu mandatu misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji celem obserwacji ruchu przez granicę między Gruzją a Inguską Republiką Federacji Rosyjskiej i składanie sprawozdań w tej sprawie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska zapewnia wsparcie w celu umocnienia zdolności władz Gruzji do zapewnienia, poprzez jej straż graniczną, wsparcia i ochrony misji obserwacyjnej OBWE na granicy Gruzji z Inguską Republiką Federacji Rosyjskiej, a także udziela stałej pomocy w odniesieniu do granicy Gruzji z Czeczeńską Republiką Federacji Rosyjskiej.
2.
W tym celu Unia Europejska udziela wsparcia finansowego misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji, w szczególności dla operacji monitorowania granicy, na pokrycie wydatków na niektóre urządzenia.
Artykuł  2
1.
Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Gruzji jest odpowiedzialna za zakup i przekazanie urządzeń.
2.
Komisja zawrze z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie porozumienie finansowe dotyczące wykorzystania wsparcia finansowego udzielonego przez Unię Europejską w formie darowizny. Darowizna pokryje zakupy pozycji wybranych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zgodnie z potrzebami władz Gruzji na odcinkach gruzińskiej granicy z Inguszetią i Czeczenią.
3.
Komisja współpracuje, za pośrednictwem swego przedstawicielstwa w Tbilisi, z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w celu monitorowania i oceny faktycznej dostawy urządzeń gruzińskiej straży granicznej i dalszego wykorzystania tych urządzeń.
4.
Przy wykonywaniu swoich zadań Komisja będzie współpracować, stosownie do przypadku, z miejscowymi misjami dyplomatycznymi Państw Członkowskich.
5.
Komisja składa sprawozdania z wykonania niniejszego działania Radzie pod przewodnictwem Prezydencji, wspieranej przez sekretarza generalnego Rady, wysokiego przedstawiciela ds. WPZiB.
Artykuł  3
1.
Do celów określonych w art. 1 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 100.000 EUR.
2.
Zarządzanie wydatkami finansowanymi w ramach kwoty wymienionej w ust. 1 podlega wspólnotowym procedurom i zasadom mającym zastosowanie do budżetu.
Artykuł  4

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia. Wygasa po upływie 12 miesięcy od zawarcia porozumienia finansowego między Komisją a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 2002 r.

W imieniu Rady
R. DE MIGUEL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 183 z 22.7.2000, str. 3.

(2) Dz.U. L 202 z 27.7.2001, str. 2.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.134.1

Rodzaj: Wspólne działanie
Tytuł: Wspólne działanie 2002/373/WPZiB dotyczące udziału Unii Europejskiej w zwiększaniu zdolności władz Gruzji we wspieraniu i ochronie misji obserwacyjnej organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na granicy Gruzji z Republikami Inguską i Czeczeńską Federacji Rosyjskiej
Data aktu: 21/05/2002
Data ogłoszenia: 22/05/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/05/2002