Decyzja 2001/179/WE ustalająca warunki wsparcia finansowego dla Gwinei Bissau w sektorze rybołówstwa

DECYZJA RADY
z dnia 26 lutego 2001 r.
ustalająca warunki wsparcia finansowego dla Gwinei Bissau w sektorze rybołówstwa

(2001/179/WE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze co następuje:

(1) Zgodnie z Umową między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Republiki Gwinei Bissau w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Gwinei Bissau, podpisaną w Bissau dnia 27 lutego 1980 r.(2) (zwaną dalej "Umową"), Rada w drodze rozporządzenia (WE) nr 2615/97(3) zatwierdziła protokół, który ustala możliwości połowu i rekompensatę finansową na okres od dnia 16 czerwca 1997 r. do dnia 15 czerwca 2001 r. (zwany dalej "Protokołem").

(2) W wyniku konfliktu zbrojnego, który dotknął Gwineę Bissau w okresie od czerwca 1998 r. do marca 1999 r., Rząd Gwinei Bissau nie mógł zapewnić normalnych warunków do prowadzenia działalności połowowej zgodnie z Umową.

(3) Powyższe wyjątkowe okoliczności stanowiły zagrożenie dla statków Wspólnoty i wymagały przerwania działalności połowowej prowadzonej w ramach Umowy w okresie od czerwca 1998 r. do dnia 1 kwietnia 1999 r. Tymczasowa przerwa w połowach wiązała się również z niezapłaceniem pro rata temporis rekompensaty finansowej określonej w art. 2 Protokołu w drugim roku jego obowiązywania.

(4) Aby przywrócić normalne warunki prowadzenia działalności połowowej przez statki Wspólnoty zgodnie z Umową po zakończeniu konfliktu zbrojnego konieczne jest ustalenie warunków wsparcia finansowego dla Gwinei Bissau w sektorze rybołówstwa.

(5) Właściwe jest przeznaczyć kwotę odpowiadającą niezapłaconej rekompensacie finansowej na pomoc finansową przeznaczoną na odbudowę zaplecza obsługującego działalność połowową, w tym infrastrukturę do monitoringu tej działalności na zasadach ustalonych w porozumieniu z prawowitymi władzami Gwinei Bissau,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł

Warunki przyznania wsparcia finansowego dla Gwinei Bissau w maksymalnej kwocie 6.500.000 EUR na odbudowę zaplecza obsługującego działalność połowową są następujące:

1. wsparcie finansowe obejmie w szczególności następujące działania:

– wsparcie zarządzania Ministerstwem Rybołówstwa i odbudowę urządzeń i infrastruktury branży rybołówstwa,

– wzmocnienie systemu monitorowania i nadzoru morskiego,

– ożywienie i wzmocnienie programów badań w dziedzinie rybołówstwa;

2. na podstawie przedstawionego przez Rząd Gwinei Bissau programu działań Komisja udostępni do dnia 31 maja 2001 r. Rządowi Gwinei Bissau, za pośrednictwem rachunków bankowych wskazanych przez Ministerstwo Rybołówstwa, kwotę stanowiącą 50 % kosztów planowanych działań;

3. Komisja dokona wpłaty pozostałej części środków po zatwierdzeniu szczegółowego sprawozdania, który Rząd Gwinei Bissau prześle przedstawicielstwu Komisji Europejskiej do dnia 31 maja 2003 r. Sprawozdanie szczegółowo opisze stan realizacji tych działań oraz osiągnięte wyniki. Komisja zastrzega sobie prawo do zwrócenia się do Ministerstwa Rybołówstwa z prośbą o wszelkie dodatkowe informacje oraz do ponownej analizy przedmiotowych wpłat w świetle efektywnej realizacji tych działań.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 lutego 2001 r.

W imieniu Rady
M. WINBERG
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 219 z 30.7.1999, str. 33.

(2) Dz.U. L 226 z 29.8.1980, str. 33.

(3) Dz.U. L 353 z 24.12.1997, str. 7.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.66.33

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/179/WE ustalająca warunki wsparcia finansowego dla Gwinei Bissau w sektorze rybołówstwa
Data aktu: 26/02/2001
Data ogłoszenia: 08/03/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 26/02/2001