Rozporządzenie 385/2001 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2848/98 w sektorze surowca tytoniowego w zakresie dozwolonej zawartości wody w trakcie dostawy niektórych odmian tytoniu oraz uznanych obszarów produkcyjnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 385/2001
z dnia 26 lutego 2001 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2848/98 w sektorze surowca tytoniowego w zakresie dozwolonej zawartości wody w trakcie dostawy niektórych odmian tytoniu oraz uznanych obszarów produkcyjnych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2075/92 z dnia 30 czerwca 1992 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku surowca tytoniowego(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1336/2000(2), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 15 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2848/98 z dnia 22 grudnia 1998 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2075/92 w zakresie systemu premii, określania kwot produkcyjnych i przyznawania specjalnej pomocy grupom producentów w sektorze surowca tytoniowego(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1249/2000(4) stanowi, że ustalona część premii oraz ilości, które mają zostać ustalone w stosunku do deklaracji kwot produkcyjnych mają być obliczane na podstawie masy tytoniu w liściach. Akapit drugi tego artykułu stanowi, że w odniesieniu do danej odmiany masa ma być dostosowana na podstawie zawartości wilgoci ustanowionej w załączniku IV maksymalnie do 4 %. Niektóre odmiany tytoniu z grupy II i III, suszone tradycyjnymi metodami w tradycyjnych suszarkach, produkowane są w regionach, które mogą charakteryzować się wysokim poziomem opadów atmosferycznych w okresie dostawy. W tych okolicznościach trudne jest monitorowanie zawartości wilgoci w tytoniu suszonym w tradycyjny sposób w trakcie dostawy. Dlatego maksymalna zawartość wilgoci dla tych odmian tytoniu powinna zostać zmieniona.

(2) Artykuł 8 rozporządzenia (WE) nr 2848/98 stanowi, że obszary produkcyjne określone w art. 5 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 2075/92 są takie jak te ustanowione w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 2848/98. Portugalia zwróciła się do Komisji o włączenie regionu Beiras do wykazu tradycyjnych uznanych regionów produkcyjnych produkcji tytoniu w grupie I. Beiras jest uznanym tradycyjnym obszarem produkcyjnym dla odmian z grupy II. Dlatego załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 2848/98 powinien zostać zmieniony w celu włączenia tego regionu jako uznanego obszaru produkcyjnego dla grupy I.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Tytoniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2848/98 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 15 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Stała część premii, która ma być wypłacona albo grupom producentów do dystrybucji w całości każdemu członkowi grupy albo indywidualnym producentom nie będącym członkami grupy, oraz ilości odpowiadające deklaracjom kwot produkcyjnych zainteresowanej strony są obliczane na podstawie masy tytoniu w liściach w odpowiednich grupach odmian, odpowiadającego minimalnym wymogom jakości, które zostały przejęte przez pierwszego przetwórcę.

Jeżeli zawartość wilgoci różni się od poziomu ustanowionego w załączniku IV dla danej odmiany, masa jest dostosowywana do każdego punktu procentowego różnicy, w ramach przedziału tolerancji ustanowionego w tym załączniku."

2) Załącznik II zastępuje się załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

3) Załącznik III zastępuje się załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

4) Załącznik IV zastępuje się załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 lutego 2001 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 215 z 30.7.1992, str. 70.

(2) Dz.U. L 154 z 27.6.2000, str. 2.

(3) Dz.U. L 358 z 31.12.1998, str. 17.

(4) Dz.U. L 142 z 16.6.2000, str. 3.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK II

UZNANE OBSZARY PRODUKCYJNE

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK III

MINIMALNE WYMOGI JAKOŚCI

Tytoń kwalifikujący się do premii określonej w art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2075/95 musi być solidnej właściwej jakości handlowej uwzględniającej typowe cechy charakterystyczne danej odmiany, a także nie może posiadać żadnego z następujących składników:

a) kawałków liści;

b) liści bardzo zniszczonych przez grad;

c) liści ze znacznymi uszkodzeniami na ponad jednej trzeciej powierzchni;

d) liści porażonych chorobami bądź zaatakowanych przez owady na ponad 25 % powierzchni;

e) liści ze śladami pestycydów;

f) liści niedojrzałych lub wyraźnie zielonych;

g) liści uszkodzonych przez mróz;

h) liści zaatakowanych przez pleśń lub zgniliznę;

i) liści z niewysuszonymi żyłami, wilgotnymi lub zaatakowanymi przez zgniliznę lub z mięsistymi czy też wystającymi łodygami;

j) liści z odrostów lub pędów bocznych;

k) liści o nienaturalnym dla danej odmiany zapachu;

l) liści z przylegającą glebą;

m) liści o zawartości wilgoci przekraczającej poziomy tolerancji ustanowione w załączniku IV."

ZAŁĄCZNIK  III

"ZAŁĄCZNIK IV

MINIMALNE WYMOGI JAKOŚCI

Grupa odmian Zawartość wilgoci (%) Tolerancja (%)
I. Tytoń suszony ogniowo-rurowo 16 4
II. Tytoń jasny suszony powietrznie
Niemcy, Francja, Belgia, Austria, Portugalia

- Autonomiczny Region Azorów

22 4
Inne Państwa Członkowskie i inne uznane

obszary produkcyjne w Portugalii

20 6
III. Tytoń ciemny suszony powietrznie

Belgia, Niemcy, Francja, Austria

26 4
Pozostałe Państwa Członkowskie 22 6
IV. Tytoń suszony ogniowo 22 4
V. Tytoń suszony na słońcu 16 4
VI. Basmas 16 4
VII. Katerini 16 4
VIII. Kaba Koulak classic, Elassona, Myrodata

Agrinion, Zichnomyrodata

16 4"

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.57.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 385/2001 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2848/98 w sektorze surowca tytoniowego w zakresie dozwolonej zawartości wody w trakcie dostawy niektórych odmian tytoniu oraz uznanych obszarów produkcyjnych
Data aktu: 26/02/2001
Data ogłoszenia: 27/02/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 06/03/2001