Rozporządzenie 2493/2001 w sprawie zbytu niektórych produktów rybołówstwa wycofanych z rynku

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2493/2001
z dnia 19 grudnia 2001 r.
w sprawie zbytu niektórych produktów rybołówstwa wycofanych z rynku

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 104/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury(1), w szczególności jego art. 17 ust. 5 i art. 21 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 104/2000 zbyt produktów rybołówstwa wycofanych z rynku przez organizacje producentów należy prowadzić w taki sposób, aby nie zakłócać normalnego obrotu innymi produktami. Rekompensata finansowa może być przyznana pod warunkiem spełnienia wyżej wymienionego wymogu dotyczącego zbytu tych produktów.

(2) Środki stabilizacji rynku mogą być w pełni skuteczne tylko wtedy, gdy wycofane produkty nie są ponownie wprowadzone do sieci dystrybucji. Z tego względu należy wykluczyć jakikolwiek sposób wykorzystania tych produktów, mogący - przez zastąpienie - wpłynąć na spożycie produktów niepodlegających środkom stabilizacji rynku.

(3) Należy więc zapewnić możliwości zbytu produktów wycofanych z rynku, które spełniają ten wymóg i określić warunki korzystania z tych możliwości.

(4) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 1501/83 z dnia 9 czerwca 1983 r. w sprawie zbytu niektórych produktów rybołówstwa, które były objęte działaniem środków stabilizacji rynku(2), powinno być uchylone i zastąpione.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Produktów Rybołówstwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Produkty rybołówstwa wycofane z rynku przez organizacje producentów zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 104/2000 i nieprzeznaczone do korzystania z pomocy prolongowanej, określonej w art. 23 tego rozporządzenia, są zbywane w sposób następujący:

a) w ramach odpowiedzialności Państw Członkowskich, rozdawane bezpłatnie w stanie nieprzetworzonym instytucjom dobroczynnym lub charytatywnym, prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium Wspólnoty lub osobom uznanym w ustawodawstwie krajowym danego Państwa Członkowskiego za upoważnione do otrzymania pomocy publicznej, dla ich własnej konsumpcji;

b) wykorzystane w stanie świeżym lub zakonserwowanym do produkcji paszy dla zwierząt;

c) wykorzystane, po przetworzeniu na mączkę, do produkcji paszy dla zwierząt;

d) wykorzystane jako przynęta;

e) wykorzystane do celów nieżywnościowych.

2.
Inne możliwości zbytu niż przewidziane w ust. 1 mogą być incydentalnie zatwierdzane przez Komisję na wniosek Państwa Członkowskiego.
Artykuł  2
1.
Zbyt produktów w celach określonych w art. 1 ust. 1 lit. b), c), d) lub e) odbywa się pod warunkiem, że produkty te są:

a) uznane za nienadające się do spożycia przez ludzi niezwłocznie po ich wycofaniu z rynku;

b) wystawione na sprzedaż dla jakichkolwiek zainteresowanych podmiotów gospodarczych zgodnie z przyjętą zwyczajowo lokalną i regionalną praktyką. Kupujący muszą określić sposób, w jaki zobowiązują się wykorzystać produkty zakupione w ten sposób.

2.
Niezwłocznie po dokonaniu sprzedaży określonej w ust. 1 wystawia się fakturę lub paragon, na których wpisuje się tożsamość sprzedającego i kupującego, sposób wykorzystania zakupionych produktów, cenę sprzedaży oraz ilość sprzedanych produktów. Organizacja producentów przesyła kopię takiej faktury lub paragonu właściwym władzom Państwa Członkowskiego co najmniej raz na kwartał.
3.
W przypadku gdy organizacje producentów wykażą danym Państwom Członkowskim, że produkty nie znalazły nabywcy od momentu zaoferowania ich na sprzedaż określoną w ust. 1, produkty uważa się za nienadające się do wykorzystania przez organizacje producentów znajdujące się pod kontrolą tego Państwa Członkowskiego. Organizacje producentów zawiadamiają właściwe władze danego Państwa Członkowskiego o ilości tych produktów w odstępach czasowych określonych w ust. 2 zdanie drugie.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie przyjmują wszelkie właściwe środki w celu zapobiegania oraz karania przypadków naruszenia zasad systemu przewidzianego w niniejszym rozporządzeniu oraz zapewniają, by zbywane produkty nie były wykorzystywane w sposób inny niż określony powyżej. Nie później niż jeden miesiąc od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia każde Państwo Członkowskie zawiadomi Komisję o środkach przyjętych w celu jego wykonania.

Artykuł  4

Niniejszym rozporządzenie (EWG) nr 1501/83 traci moc.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 2001 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 17 z 21.1.2000, str. 22.

(2) Dz.U. L 152 z 10.6.1983, str. 22.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024