Wspólne stanowisko 2001/869/WPZiB w sprawie uczestnictwa Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetycznego Półwyspu Koreańskiego (KEDO)

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 6 grudnia 2001 r.
w sprawie uczestnictwa Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetycznego Półwyspu Koreańskiego (KEDO)

(2001/869/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 8 grudnia 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na posiedzeniu w dniach 24 i 25 czerwca 1994 r. na Korfu Rada Europejska podkreśliła szczególne znaczenie zgodności wszystkich stron z przepisami Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej.

(2) W swoich konkluzjach Rada Europejska obradująca w Madrycie w dniach 15 i 16 grudnia 1995 r. podkreśliła znaczenie uczestnictwa, na ustalonych warunkach, Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetycznego Półwyspu Koreańskiego (KEDO).

(3) Rada przyjęła swoje konkluzje w dniu 26 lutego 1996 r.

(4) Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) wynegocjowała odnowienie swojego członkostwa w KEDO w związku ze wspieraniem celów KEDO, tym samym zapewniając znaczne fundusze przez okres pięciu lat.

(5) Szczegółowe uzgodnienia dotyczące reprezentowania Unii Europejskiej w Zarządzie KEDO muszą zostać ustalone. W związku z tym Rada i Komisja uzgodniły, że jeżeli Zarząd KEDO rozpatruje jakąkolwiek sprawę wykraczającą poza zakres kompetencji Euratomu, to w celu wyrażenia stanowiska w takich sprawach głos powinna zabrać Prezydencja Rady Unii Europejskiej.

(6) Wyniki analizy wspólnego działania 96/195/WPZiB(1) potwierdziły, że Unia Europejska wnosi znaczący wkład w realizację celów Unii Europejskiej, mianowicie w znalezienie sposobu całkowitego rozwiązania kwestii rozprzestrzeniania jądrowego na Półwyspie Koreańskim.

(7) Wkład finansowy Wspólnoty w KEDO może zostać zawieszony, jeżeli Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) nie wypełnia właściwie swoich zobowiązań dotyczących nierozprzestrzeniania jądrowego na mocy umowy ramowej zawartej w 1994 r. między Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a KRLD lub nie pozwala Unii Europejskiej na wykonywanie nadzoru i/lub przeprowadzanie okresowych zewnętrznych kontroli przewidzianych do osiągnięcia tego celu.

(8) Wspólne działanie 96/195/WPZiB i wspólne stanowisko 97/484/WPZiB(2) powinny zostać uchylone i zastąpione nowym wspólnym stanowiskiem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Celem niniejszego wspólnego stanowiska jest przyczynienie się do znalezienia sposobu na całkowite rozwiązanie kwestii rozprzestrzeniania jądrowego na Półwyspie Koreańskim.

W tym celu oraz zgodnie z celami KEDO Unia Europejska przyłącza się do tej międzynarodowej działalności o wielkim znaczeniu w dziedzinie nierozprzestrzeniania jądrowego i bezpieczeństwa jądrowego.

Artykuł  2
1.
W stosunku do spraw wykraczających poza zakres kompetencji Euratomu, w szczególności w kwestii zawieszenia wkładów finansowych, w sytuacji gdy KRLD nie wypełnia właściwie swoich zobowiązań dotyczących nierozprzestrzeniania broni jądrowej na mocy Umowy Ramowej zawartej w 1994 r. między Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a KRLD lub nie pozwala Unii Europejskiej na wykonywanie nadzoru i/lub przeprowadzanie okresowych zewnętrznych kontroli, przewidzianych do osiągnięcia tego celu, stanowisko w Zarządzie KEDO jest ustalane przez Radę, a wyrażane przez Prezydencję.
2.
W związku z tym Prezydencja ściśle współdziała w zakresie postępowań Zarządu KEDO i jest niezwłocznie powiadamiana o wszelkich sprawach z zakresu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, które muszą zostać rozpatrzone na posiedzeniach Zarządu.
3.
Komisja na bieżąco składa sprawozdanie Radzie oraz, w razie zaistnienia potrzeby, z upoważnienia Prezydencji wspomaganej przez Sekretarza Generalnego Rady, Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB.
Artykuł  3

Wspólne działanie 96/195/WPZiB i wspólne stanowisko 97/484/WPZiB niniejszym tracą moc i zastępuje się je niniejszym wspólnym stanowiskiem.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia. Wygasa z dniem 31 grudnia 2005 r.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 grudnia 2001 r.

W imieniu Rady
M. VERWILGHEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 63 z 13.3.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 213 z 5.8.1997, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024