Wspólne działanie 2001/759/WPZiB dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY
z dnia 29 października 2001 r.
dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii

(2001/759/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 26 lutego 2001 r. Rada zadeklarowała wolę odgrywania bardziej aktywnej politycznej roli w Kaukazie Południowym i poszukiwania innych sposobów wspierania wysiłków zmierzających do zapobiegania konfliktom i rozwiązywania konfliktów w regionie, w szczególności poprzez zacieśnienie współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

(2) Działając pod auspicjami OBWE, ustanowiono Wspólną Komisję Kontroli (WKK) oraz Grupę Ekspertów jako mechanizmy rozstrzygania konfliktu. Do zakresu mandatu WKK należy zajmowanie się bieżącą sytuacją w strefie konfliktu w Osetii, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, a Grupa Ekspertów ma na celu przygotowywanie przejściowego statusu politycznego Południowej Osetii.

(3) W celu przyspieszenia negocjacji w sprawie rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii OBWE i strony zainteresowane (Gruzja, Południowa Osetia, Federacja Rosyjska i Północna Osetia) planują ustanowienie stałych sekretariatów w celu wspierania działań WKK i Grupy Ekspertów jako głównego instrumentu procesu rozstrzygnięcia konfliktu.

(4) W tym celu OBWE podjęło decyzję o utworzeniu funduszu dobrowolnych wkładów na rzecz wspierania działalności sekretariatu WKK, jak również działań Grupy Ekspertów.

(5) Unia Europejska uznaje, że wkład w realizację celów funduszu wspierałby jej własne cele w regionie, jak również umacniał jej rolę, łącznie z rolą OBWE, w rozstrzyganiu konfliktu i dlatego zgadza się na taki wkład,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska przyczynia się do wzmocnienia procesu rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii.
2.
W tym celu Unia Europejska przekazuje OBWE wkład na rzecz ustanowienia stałego sekretariatu w celu wspierania działań WKK, jak również finansowania spotkań WKK i Grupy Ekspertów w celu poprawy możliwości działania tych organów, którym zostało powierzone rozstrzygnięcie konfliktu.
Artykuł  2
1.
Wypłata pomocy finansowej przewidzianej na mocy niniejszego wspólnego działania jest uzależniona od rezolucji współprzewodniczącego WKK w sprawie ustanowienia sekretariatu oraz od przeprowadzenia nie mniej niż dwóch spotkań WKK i dwóch spotkań Grupy Ekspertów w terminie następnych dwunastu miesięcy. Ponadto powinny zostać poczynione widoczne wysiłki obydwu stron - Gruzji i Południowej Osetii - w celu osiągnięcia rzeczywistego postępu politycznego na rzecz trwałego i pokojowego rozstrzygnięcia różnic pomiędzy nimi.
2.
Rada powierza Komisji wykonanie wspólnego działania, w związku z osiągnięciem celów określonych w art. 1 ust. 2. Komisja zawiera z OBWE porozumienie finansowe w sprawie wykorzystania wkładu Unii Europejskiej, który przyjmie formę pomocy finansowej. Dotacja pokryje w szczególności urządzenia biurowe i zaopatrzenie, odnowienie i koszty prowadzenia dwóch biur przez dwanaście miesięcy, jak również wydatki przedstawicielstwa strony gruzińskiej i Południowej Osetii w zakresie spotkań WKK i Grupy Ekspertów.
3.
Misja OBWE w Gruzji jest odpowiedzialna za utworzenie sekretariatów i zwrot wydatków misji.
4.
Komisja, poprzez swoją delegację w Tbilisi, ściśle współpracuje z OBWE w celu monitorowania i oceny postępu, tak aby zapewnić działaniom powodzenie, jak również właściwe wykorzystanie pomocy finansowej do celów określonych w ust. 2.
5.
Komisja składa Radzie sprawozdanie, z upoważnienia Prezydencji, wspieranej przez sekretarza generalnego Rady, Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB.
Artykuł  3
1.
Do celów określonych w art. 1 ust. 2 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 210.000 EUR
2.
Zarządzanie wydatkami pokrywanymi w ramach kwoty określonej w ust. 1 odbywa się zgodnie z procedurami wspólnotowymi i regułami mającymi zastosowanie do ogólnego budżetu Unii Europejskiej.
Artykuł  4
1.
Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Niniejsze wspólne działanie wygasa dwanaście miesięcy od dnia zawarcia między Komisją a OBWE odpowiedniej Umowy o przyznaniu pomocy finansowej.

2.
Niniejsze wspólne działanie zostanie poddane przeglądowi dziesięć miesięcy po dniu jego przyjęcia.
Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 października 2001 r.

W imieniu Rady
L. MICHEL
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024