Wspólne stanowisko 201/758/WPZiB w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 29 października 2001 r.
w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów

(2001/758/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Diamenty będące przedmiotem konfliktu podsycają niektóre z najbardziej krwawych konfliktów w Afryce. Zachodzi oczywista konieczność podjęcia środków w celu pomocy w zapobieganiu takim konfliktom i rozwiązywaniu ich.

(2) W dniach 11 i 12 maja 2000 r. w Kimberley (Republika Południowej Afryki) rozpoczął się proces, określony w tytule, gromadzący razem główne kraje wywożące, przetwarzające i przywożące diamenty wraz z przedstawicielami przemysłu diamentowego i społeczeństwa w celu przedyskutowania i wprowadzenia środków eliminujących rynek diamentów będących przedmiotem konfliktu.

(3) Poprzez kolejne etapy procesu Kimberley jego cel stopniowo ewoluował w kierunku ustanawiania międzynarodowego systemu świadectw diamentów nieobrobionych, opartego na krajowych systemach świadectw i na uzgodnionych minimalnych normach na szczeblu międzynarodowym.

(4) W dniu 29 października 2001 r. Rada upoważniła Komisję do wynegocjowania międzynarodowego systemu świadectw w ramach wiążącej umowy międzynarodowej.

(5) W dniu 1 grudnia 2000 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję 55/56/2000 w sprawie przerwania zależności między nielegalnym handlem nieobrobionymi diamentami a konfliktami zbrojnymi, jako wkładu w zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie ich. Rola nieobrobionych diamentów w konfliktach znajduje się w porządku dziennym pięćdziesiątej szóstej sesji Zgromadzenia Ogólnego.

(6) Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła również rezolucje - 1173(1998), 1295(2000), 1306(2000) i 1304(2000) - podejmujące środki ograniczające dotyczące działań rebelianckich w Sierra Leone i Angoli, a także dotyczące rządu Liberii. Rada również przyjęła środki ograniczające w zastosowaniu powyższych rezolucji.

(7) W czerwcu 2001 r., w Göteborgu, Rada Europejska przyjęła program zapobiegania gwałtownym konfliktom, który w szczególności stwierdza, że zwalczanie nielegalnego obrotu diamentami jest czynnikiem zapobiegania konfliktom.

(8) W dniu 14 maja 2001 r. Unia Europejska przyjęła wspólne stanowisko 2001/374/WPZiB dotyczące zapobiegania, zarządzania i rozwiązywania konfliktów w Afryce(1), które w szczególności stwierdza, że Unia będzie współdziałać w przyczynianiu się do ogólnego poszanowania embarga odnoszącego się do nielegalnego wydobywania i handlu drogimi towarami,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Unia Europejska i jej Państwa Członkowskie wspierają i przyczyniają się do wysiłków społeczności międzynarodowej mających na celu przerwanie zależności między diamentami, będącymi przedmiotem konfliktu, a finansowaniem konfliktów zbrojnych.

Artykuł  2

Unia Europejska zauważa, że Wspólnota przeprowadzi rozmowy w celu ustanowienia systemu międzynarodowych świadectw w kontekście wiążącej umowy międzynarodowej.

Artykuł  3

W celu propagowania celów określonych w art. 1 Państwa Członkowskie:

– przedyskutują kwestie diamentów będących przedmiotem konfliktu w kontekście swoich dwustronnych lub wielostronnych stosunków,

– zasięgną opinii, w szczególności w Organizacji Narodów Zjednoczonych i w zainteresowanym środowisku, w sprawie najbardziej skutecznych sposobów zwalczania diamentów będących przedmiotem konfliktu,

– zwrócą się do państw najbardziej zainteresowanych, aby wspierały i przystąpiły do wielostronnego porozumienia sporządzonego na mocy procesu Kimberley.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia jego przyjęcia.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 października 2001 r.

W imieniu Rady
L. MICHEL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 132 z 15.5.2001, str. 3.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.286.2

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 201/758/WPZiB w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów
Data aktu: 29/10/2001
Data ogłoszenia: 30/10/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/10/2001