Dyrektywa 2001/87/WE zmieniająca załącznik I do dyrektywy Rady 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, w celu włączenia acibenzolaru-s-metylowego, cykloanilidu, fosforanu żelaza, pimetrozyny i piraflufenu etylowego jako substancji czynnych

DYREKTYWA KOMISJI 2001/87/WE
z dnia 12 października 2001 r.
zmieniająca załącznik I do dyrektywy Rady 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, w celu włączenia acibenzolaru-s-metylowego, cykloanilidu, fosforanu żelaza, pimetrozyny i piraflufenu etylowego jako substancji czynnych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2001/49/WE(2), w szczególności jej art. 6 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 6 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG (zwanej dalej "dyrektywą") w dniu 15 października 1996 r. Francja otrzymała od Novartis (obecnie Syngenta) wniosek o włączenie substancji czynnej acibenzolaru-s-metylowego (CGA 245704) do załącznika I do dyrektywy. Decyzją Komisji 97/865/WE(3) została zatwierdzona kompletność dokumentacji, tzn. dokumentacja została uznana za zasadniczo spełniającą wymogi dotyczące danych i informacji z załącznika II oraz załącznika III do dyrektywy.

(2) Grecja otrzymała w dniu 27 marca 1996 r. podobny wniosek, dotyczący cykloanilidu (RPA 090946), od Rhône Poulenc Agrochimie SA (obecnie Aventis Crop-Science). Decyzją Komisji 97/137/WE(4) wniosek został uznany za kompletny.

(3) Niemcy otrzymały od W. Neudorff GmbH KG wniosek dotyczący fosforanu żelaza w dniu 27 sierpnia 1998 r. Decyzją Komisji 1999/43/WE(5) wniosek został uznany za kompletny.

(4) Niemcy otrzymały także od Novartis wniosek dotyczący pimetrozyny (CGA 215944) w dniu 4 września 1996 r. Decyzją Komisji 97/865/WE wniosek został uznany za kompletny.

(5) Belgia otrzymała od Nihon Nohoyaku Co. Ltd wniosek dotyczący piraflufenu etylowego w dniu 16 czerwca 1997 r. Decyzją Komisji 98/242/WE(6) wniosek został uznany za kompletny.

(6) Wpływ tych pięciu substancji czynnych na zdrowie ludzi oraz środowisko został poddany ocenie zgodnie z przepisami art. 6 ust. 2 i 4 dyrektywy w odniesieniu do zastosowań zaproponowanych przez odpowiedniego wnioskodawcę. Wyznaczone Państwa Członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy przedłożyły Komisji projekt sprawozdań z oceny dotyczących substancji w dniu 17 grudnia 1998 r. (acibenzolar-s-metylowy), w dniu 11 lutego 1998 r. (cyklanilid), w dniu 30 lipca 1998 r. (fosforan żelaza), w dniu 28 maja 1998 r. (pimetrozyna) i w dniu 8 lipca 1999 r. (piraflufen etylowy), odpowiednio.

(7) Projekty sprawozdań z oceny zostały poddane przeglądowi przez Państwa Członkowskie i Komisję w ramach Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin. Przeglądy zostały zakończone w dniu 29 czerwca 2001 r. w formie osobnych sprawozdań kontrolnych opracowanych przez Komisję, dotyczących acibenzolaru-s-metylowego, cykloanilidu, fosforanu żelaza, pimetrozyny i piraflufenu etylowego.

(8) Dokumentacja i informacje pochodzące z każdego przeglądu zostały przedłożone Komitetowi Naukowemu ds. Roślin. W odniesieniu do acibenzolaru-s-metylowego i fosforanu żelaza nie zwrócono się do Komitetu ze szczegółowymi pytaniami. Komitet uznał brak potrzeby podniesienia kwestii odnoszących się do substancji czynnych w kontekście możliwego włączenia do załącznika I do dyrektywy(7). Komitet zauważył, że brak uwag powinien być interpretowany jedynie jako wskazówka braku oczywistych powodów wymagających uwag.

(9) W opinii dotyczącej cykloanilidu(8) Komitet dostarczył interpretacji niektórych skutków zaobserwowanych u królików i myszy oraz zalecił ponowną ocenę degradacji w glebie metabolitu 2,4-dichloroaniliny. Zalecenia Komitetu zostały wzięte pod uwagę.

(10) W opinii dotyczącej pimetrozyny(9) Komitet ocenił niektóre skutki w kontekście otrzymania dopuszczalnego dziennego pobrania oraz ostrej dawki referencyjnej dla konsumentów.

(11) W opinii dotyczącej piraflufenu etylowego(10) Komitet wywnioskował, że istnieje na ogół minimalne zagrożenie skażenia wód gruntowych związkiem wyjściowym i jego produktami rozpadu. Jednakże w pewnych warunkach ekstremalnych los niektórych produktów rozpadu powinien zostać starannie oceniony.

(12) Na podstawie różnych przeprowadzonych badań okazało się, że można oczekiwać, iż środki ochrony roślin zawierające którąkolwiek z danych substancji czynnych zasadniczo spełniają wymogi ustanowione w art. 5 ust. 1 lit. a) i b) oraz ust. 3 dyrektywy, w szczególności w odniesieniu do zastosowań, które zostały zbadane przez Komisję i wyszczególnione w jej sprawozdaniu kontrolnym. Dlatego właściwe jest włączenie tych substancji czynnych do załącznika I w celu zapewnienia możliwości udzielania zezwolenia w odniesieniu do środków ochrony roślin zawierających daną substancję czynną we wszystkich Państwach Członkowskich, zgodnie z przepisami wspomnianej dyrektywy.

(13) Po włączeniu konieczne jest zapewnienie rozsądnego okresu pozwalającego Państwom Członkowskim na wprowadzenie w życie przepisów dyrektywy dotyczących środków ochrony roślin zawierających acibenzolar-s-metylowy, cyklanilid, fosforan żelaza, pimetrozynę lub piraflufen etylowy, w szczególności w celu dokonania przeglądu istniejących tymczasowych zezwoleń lub w celu przyznania nowych zezwoleń najpóźniej do końca tego okresu, zgodnie z przepisami dyrektywy. Wymagany może być również dłuższy okres czasu dla środków ochrony roślin zawierających którąkolwiek z danych substancji czynnych i innych substancji czynnych włączonych do załącznika I.

(14) Sprawozdanie kontrolne jest niezbędne Państwom Członkowskim do prawidłowego wprowadzenia w życie kilku sekcji jednolitych zasad, ustanowionych w załączniku VI do dyrektywy, które odnoszą się do oceny danych przedłożonych do celów włączenia substancji czynnej do załącznika I do dyrektywy. Dlatego właściwe jest zapewnienie dostępu do ukończonego sprawozdania kontrolnego (z wyjątkiem informacji poufnych w rozumieniu art. 14 dyrektywy) lub udostępnianie go przez Państwa Członkowskie do konsultacji z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jeśli sprawozdanie kontrolne zostanie zaktualizowane w celu uwzględnienia rozwoju naukowo-technicznego, warunki włączenia danych substancji czynnych do załącznika I do dyrektywy powinny także zostać zmienione zgodnie z dyrektywą.

(15) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W tabeli w załączniku I do dyrektywy 91/414/EWG wprowadza się zmiany zgodnie z niniejszym Załącznikiem.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 31 marca 2002 r. i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Jednakże w odniesieniu do oceny i podejmowania decyzji zgodnych z jednolitymi zasadami przewidzianymi w załączniku VI do dyrektywy 91/414/EWG, na podstawie dokumentacji spełniającej wymogi załącznika III do tej dyrektywy, okres czasu ustanowiony w akapicie pierwszym zostaje przedłużony dla istniejących tymczasowych zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające acibenzolar-s-metylowy, cyklanilid, fosforan żelaza, pimetrozynę lub piraflufen etylowy do dnia 31 marca 2003 r.
3.
Jednakże w odniesieniu do środka ochrony roślin zawierającego acibenzolar-s-metylowy, cyklanilid, fosforan żelaza, pimetrozynę lub piraflufen etylowy wraz z inną substancją czynną zawartą w załączniku I do dyrektywy 91/414/EWG okres określony w ust. 1 zostaje wydłużony do czasu, kiedy dłuższy termin wprowadzenia w życie zostanie przewidziany na mocy przepisów ustanowionych w dyrektywie zmieniającej załącznik I do dyrektywy 91/414/EWG w celu włączenia substancji do załącznika.
4.
Państwa Członkowskie udostępniają sprawozdanie kontrolne dotyczące acibenzolaru-s-metylowego, cyklanilidu, fosforanu żelaza, pimetrozyny lub piraflufenu etylowego (z wyjątkiem informacji poufnych w rozumieniu art. 14 dyrektywy) do konsultacji przez wszystkie zainteresowane strony albo udostępniają go na specjalne żądanie.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2001 r.

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 października 2001 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 176 z 29.6.2001, str. 61.

(3) Dz.U. L 351 z 23.12.1997, str. 67.

(4) Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str. 20.

(5) Dz.U. L 14 z 19.1.1999, str. 30.

(6) Dz.U. L 96 z 28.3.1998, str. 45.

(7) Protokół ze spotkania plenarnego Komitetu Naukowego ds. Roślin z dnia 7 marca 2001 r. (acibenzolar-s-metylowy). Protokół ze spotkania plenarnego Komitetu Naukowego ds. Roślin z dnia 4 czerwca 2001 r. (fosforan żelaza).

(8) Opinia Komitetu Naukowego ds. Roślin dotycząca oceny cykloanilidu w kontekście dyrektywy 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. SCP/CYCLAN/002-final z dnia 11 grudnia 2000 r.

(9) Opinia Komitetu Naukowego ds. Roślin dotycząca oceny pimetrozyny w kontekście dyrektywy 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. SCP/PYMETR/002-final z dnia 31 stycznia 2001 r.

(10) Opinia Komitetu Naukowego ds. Roślin dotycząca oceny paraflufenu etylowego w kontekście dyrektywy 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. SCP/PYRA/-final z dnia 7 marca 2001 r.

ZAŁĄCZNIK 

POZYCJE, KTÓRE MAJĄ BYĆ DODANE W TABELI DO ZAŁĄCZNIKA I DO DYREKTYWY 91/414/EWG

Nr Nazwa zwyczajowa, numery identyfikacyjne Nazwa IUPAC Czystość(1) Data wejścia w życie Data wygaśnięcia włączenia Przepisy szczególne
"20 Acibenzolar-s-metylowy Ester S-metylowy 970 g/kg 1 listopada 31 października Zezwala się jedynie na
CAS nr 135158-54-2 kwasu benzo[l,2,3]- 2001 r. 2011 r. stosowanie jako aktywator
CIPAC nr 597 tiadiazolo-7- roślin.
karbotiowy Data ukończenia sprawozdania kontrolnego wyznaczona przez Stały Komitet ds. Zdrowia Roślin: dnia 29 czerwca 2001 r.
21 Cykloanilid Niedostępna 960 g/kg 1 listopada 31 października Zezwala się jedynie na
CAS nr 113136-77-9 2001 r. 2011 r. stosowanie jako regulator
CIPAC nr 586 wzrostu roślin.
Maksymalna zawartość zanieczyszczenia 2, 4-dichloroaniliną (2,4-DCA) w substancji czynnej, w takiej postaci, w jakiej została wyprodukowana, powinna wynosić 1 g/kg.
Data ukończenia sprawozdania kontrolnego wyznaczona przez Stały Komitet ds. Zdrowia Roślin: dnia 29 czerwca 2001 r.
22 Fosforan żelaza Fosforan żelaza 990 g/kg 1 listopada 31 października Zezwala się jedynie na
CAS nr 10045-86-0 2001 r. 2011 r. stosowanie jako molluskocyd.
CIPAC nr 629 Data ukończenia sprawozdania kontrolnego wyznaczona przez Stały Komitet ds. Zdrowia Roślin: dnia 29 czerwca 2001 r.
23 Pimetrozyna (E)-6-metylo-4- 950 g/kg 1 listopada 31 października Zezwala się jedynie na
CAS nr 123312-89-0 [(pirydyn-3- 2001 r. 2011 r. stosowanie jako insektycyd.
CIPAC nr 593 ylometyleno) amino]-4,5-dihydro-2H-[l,2,4]- triazin-3 on Przy podejmowaniu decyzji zgodnie z jednakowymi zasadami Państwa Członkowskie muszą zwrócić szczególną uwagę na ochronę organizmów wodnych.
Data ukończenia sprawozdania kontrolnego wyznaczona przez Stały Komitet ds. Zdrowia Roślin: dnia 29 czerwca 2001 r.
24 Piraflufen etylowy Etylo-2-chloro-5- 956 g/kg 1 listopada 31 października Zezwala się jedynie na
CAS nr 129630-19-9 (4-chloro-5- 2001 r. 2011 r. stosowanie jako herbicyd.
CIPAC nr 605 difluorometoksy-l- Przy podejmowaniu decyzji
mipirazol-3-yl)-4-fluorofenoksyoctan zgodnie z jednakowymi zasadami Państwa Członkowskie muszą zwrócić szczególną uwagę na ochronę glonów i roślin wodnych oraz powinny zastosować, w razie potrzeby, środki ograniczania zagrożenia.
Data ukończenia sprawozdania kontrolnego wyznaczona przez Stały Komitet ds. Zdrowia Roślin: dnia 29 czerwca 2001 r.
(1) Dalsze dane szczegółowe dotyczące identyfikacji i specyfikacji substancji czynnych są zawarte w sprawozdaniu

kontrolnym."

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.276.17

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2001/87/WE zmieniająca załącznik I do dyrektywy Rady 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, w celu włączenia acibenzolaru-s-metylowego, cykloanilidu, fosforanu żelaza, pimetrozyny i piraflufenu etylowego jako substancji czynnych
Data aktu: 12/10/2001
Data ogłoszenia: 19/10/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/11/2001