Rozporządzenie 2013/2001 dotyczące tymczasowego zezwolenia na nowe zastosowanie dodatku oraz stałego zezwolenia na dodatki paszowe

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2013/2001
z dnia 12 października 2001 r.
dotyczące tymczasowego zezwolenia na nowe zastosowanie dodatku oraz stałego zezwolenia na dodatki paszowe
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. dotyczącą dodatków paszowych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 2001/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2), w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 70/524/EWG przewiduje dopuszczenie nowych zastosowań dodatków po przeprowadzeniu przeglądu wniosku złożonego zgodnie z art. 4 dyrektywy.

(2) Artykuł 9e ust. 1 dyrektywy 70/524/EWG przewiduje, że tymczasowe zezwolenie na nowe zastosowanie dodatku może zostać wydane, jeżeli spełnione są warunki art. 3a lit. b)-e) oraz jeżeli w świetle dostępnych wyników uzasadnione jest domniemanie, iż w przypadku ich stosowania w żywieniu zwierząt wywołują one skutki określone w art. 2 lit. a). W przypadku dodatków określonych w części II załącznika C do dyrektywy 70/524/EWG, takie tymczasowe zezwolenia mogą zostać wydane na okres do czterech lat.

(3) Ocena dokumentacji złożonej w odniesieniu do nowego zastosowania preparatów enzymatycznych opisanych w załączniku I wykazuje, że dokumentacja ta spełnia te warunki, a zatem można je dopuścić na zasadzie tymczasowości na okres czterech lat.

(4) Ocena tej dokumentacji wykazuje także, iż należy przedsięwziąć niektóre środki ostrożności w celu uniknięcia narażenia pracowników na działanie tych dodatków. Ochronę tę należy zapewnić przez stosowanie prawodawstwa wspólnotowego w sprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w miejscu pracy.

(5) Komitet Naukowy ds. Żywienia Zwierząt wydaje pozytywną opinię dotyczącą bezpieczeństwa tych preparatów enzymatycznych.

(6) Katastrofa czarnobylska spowodowała opad cezu promieniotwórczego, który zanieczyścił rośliny pastewne w niektórych regionach Europy Północnej. Z uwagi na długi okres fizycznego, połowicznego zaniku cezu promieniotwórczego, opad ten nadal szkodliwie wpływa na produkcję zwierzęcą. Ta sytuacja nadzwyczajna utrzymuje się w szczególności w Norwegii. Substancję wymienioną w załączniku II do niniejszego rozporządzenia można stosować do odkażenia skażonych roślin pastewnych. Zatem właściwe organy norweskie, dążąc do przedłużenia terminu ważności zezwolenia na te substancje, sporządziły właściwą dokumentację.

(7) Dodatek ten przeznaczony jest do stosowania przez czas określony wyłącznie na obszarach skażonych. W warunkach normalnych nie ma potrzeby stosowania tego dodatku, jednakże należy utrzymać jego dostępność na wypadek przyszłego wystąpienia we Wspólnocie podobnych wypadków.

(8) Ponieważ ani w okresie krajowego stosowania w Państwach Członkowskich, ani też od momentu wydania tymczasowego zezwolenia na poziomie wspólnotowym w 1996 r. nie wykryto żadnych szkodliwych skutków, spełnione są wszystkie warunki art. 3a dyrektywy 70/524/EWG. Dlatego należy wydać zezwolenie dla tego dodatku należącego do grupy substancji wiążących radionuklidy wymienionych w załączniku II.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Preparaty należące do grupy "Enzymów" wymienione w załączniku I dopuszcza się do stosowania jako dodatki w żywieniu zwierząt na warunkach ustalonych w załączniku I.

Artykuł  2

Dodatki należące do grupy "Substancji wiążących radionuklidy" wymienione w załączniku II dopuszcza się do stosowania jako dodatki w żywieniu zwierząt na warunkach ustalonych w załączniku II.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 14 października 2001 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 października 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 270 z 14.12.1970, str. 1.

(2) Dz.U. L 234 z 1.9.2001, str. 55.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.272.24

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2013/2001 dotyczące tymczasowego zezwolenia na nowe zastosowanie dodatku oraz stałego zezwolenia na dodatki paszowe
Data aktu: 12/10/2001
Data ogłoszenia: 13/10/2001
Data wejścia w życie: 16/10/2001, 14/10/2001, 01/05/2004