Rozporządzenie 1921/2001 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 odnośnie do minimalnych norm dla korekt zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2602/2000

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1921/2001
z dnia 28 września 2001 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 odnośnie do minimalnych norm dla korekt zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2602/2000

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 29 września 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1), w szczególności jego art. 4 i 5 ust. 3,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

1) Na mocy art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2494/95 każde Państwo Członkowskie jest zobowiązane do sporządzenia zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (ZWCK), począwszy od wskaźnika na miesiąc styczeń 1997 r.

2) Szczególnie istotne jest zapewnienie wysokiego stopnia wiarygodności ZWCK, który można podtrzymać poprzez ograniczenie w danym kontekście ilości korekt ZWCK do niezbędnego minimum.

3) Jest ogólnie przyjęte, że średnia roczna oraz roczne i miesięczne stopy zmian ZWCK są istotne dla pomiaru inflacji, w szczególności dla oceny zbieżności cen oraz dostarczania informacji uwzględnianych w polityce pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego.

4) Zmiany w systemie krajowych lub zharmonizowanych zasad stanowią istotne powody dla korekt ZWCK w takim stopniu, w jakim zapewniają lub podnoszą one porównywalność, wiarygodność lub przydatność ZWCK; zmiany w systemie zharmonizowanych zasad nie powinny wymagać korekt, o ile nie postanowiono inaczej w kontekście konkretnych środków wykonawczych.

5) Artykuł 6 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2602/2000 z dnia 17 listopada 2000 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania obniżek cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych(3) musi zostać zmieniony.

6) Korekty wynikające z błędów lub z nowej lub poprawionej informacji bazowej stanowią ważne powody do korekt ZWCK, gdyż mają na celu polepszenie porównywalności, wiarygodności lub przydatności ZWCK.

7) Istnieje znaczny margines różnic proceduralnych między Państwami Członkowskimi w zakresie korekty serii wskaźników. Niezbędny jest zestaw zharmonizowanych zasad w celu zapewnienia, że ZWCK spełniają warunek porównywalności z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95, jak również warunek wiarygodności i przydatności.

8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego ustanowionego decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom(4),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest dostarczenie informacji na temat istotnych skutków wprowadzenia w życie środków określonych w rozporządzeniu (WE) nr 2494/95 i utworzenie zharmonizowanych zasad dotyczących korekt ZWCK zgodnych z tymi środkami i wystarczających do zapewnienia ich porównywalności, wiarygodności i przydatności.

Artykuł  2

Definicje

Do celu niniejszego rozporządzenia stosuje się definicje:

a) "korekta" jest zmianą ex-post w serii ZWCK, poziomu wskaźnika, stopy zmian lub wag, udostępnianą publicznie na nośniku papierowym lub elektronicznym przez Komisję (Eurostat), wpływającą na wynik do jednej dziesiętnej;

b) "błąd" jest nieumyślnym naruszeniem utworzonej zasady, wpływającym na co najmniej jedną serię ZWCK;

c) wynik "tymczasowy" jest wynikiem, który podlega korektom i będzie ostatecznie przedstawiony w późniejszym miesiącu.

Artykuł  3

Korygowanie

1.
Oficjalnie publikowane serie ZWCK mogą być korygowane.
2.
Korekty którejkolwiek z serii ZWCK na podstawie innej niż określona w art. 4, 5 lub 9 niniejszego rozporządzenia wymagają wcześniejszej zgody Komisji (Eurostat). Ich zakres i moment wprowadzenia powinien być koordynowany z Komisją (Eurostat).
Artykuł  4

Błędy

1.
Błędy poprawia się, a wynikłe korekty wprowadza się w życie bez zbędnych opóźnień.
2.
Zainteresowane Państwa Członkowskie przekazują, z własnej inicjatywy, Komisji (Eurostat) informacje w stopniu szczegółowości niezbędnym do ocenienia wpływu na dane serie ZWCK przed ogłoszeniem korekt wynikających z błędów. Państwa Członkowskie powiadamiają również Komisję (Eurostat) o działaniach podjętych w celu uniknięcia podobnych przypadków w przyszłości.
Artykuł  5

Nowe lub poprawione informacje

Korekty wynikające z nowej lub poprawionej informacji bazowej, które przez Państwa Członkowskie są uważane za niezbędne w celu poprawy trafności ZWCK, są wprowadzane w życie, pod warunkiem że Komisja (Eurostat) nie sprzeciwia się co do momentu ich wprowadzenia.

Artykuł  6

Zmiany w systemie zharmonizowanych zasad

O ile nie postanowiono inaczej:

1. zmiany w systemie zharmonizowanych zasad nie wymagają korekt;

2. zmiany w definicjach, metodach lub praktykach wynikające z ram regulacyjnych ZWCK stają się skuteczne wraz ze wskaźnikiem za styczeń każdego roku we wszystkich zainteresowanych Państwach Członkowskich;

3. wpływ każdej takiej zmiany ocenia się dla 12 miesięcy począwszy od wskaźnika za styczeń, kiedy zmiany stały się skuteczne;

4. jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że zmiany wpłyną na roczną stopę zmian wskaźnika dla wszystkich pozycji w okresie 12 miesięcy po wprowadzeniu zmiany, o co najmniej jedną dziesiątą punktu procentowego, wówczas wpływ na wskaźnik dla wszystkich pozycji zostanie oszacowany dla każdego z 12 miesięcy;

5. jeżeli dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo wpływu na jakikolwiek wskaźnik COICOP/ZWCK, wskaźnik grupy lub klasy odpowiednio o co najmniej trzy, cztery lub pięć dziesiątych punktu procentowego, obliczonych zgodnie z art. 6 ust. 4, wpływ na dane serie wskaźników zostanie oszacowany dla każdego z 12 miesięcy.

Artykuł  7

Oszacowanie wpływu

1.
Oszacowania określone w art. 6 ust. 4 i 5 niniejszego rozporządzenia oparte są na najlepszej dostępnej metodologii w sposób uwzględniający oszczędność kosztów. Są one przekazywane Komisji (Eurostat) najpóźniej wraz z ZWCK, do którego się odnoszą. Należy dołączyć opis metod oszacowania i właściwe komentarze dotyczące trafności szacunków.
2.
Oszacowania powinny porównywać roczne stopy zmian w ZWCK i odpowiednich podwskaźników ze wskaźnikiem, który nie uwzględnia zmian w definicjach, metodach lub praktykach.
3.
Oszacowania określone w art. 6 ust. 4 i 5 są publicznie dostępne i zawierają właściwe uwagi dotyczące ich jakości. Oszacowania te nie zastępują oficjalnego ZWCK.
Artykuł  8

Wydanie korekt

1.
W oficjalnej serii ZWCK wydanej przez Komisję (Eurostat) korekty są zaznaczone. Znak korekty jest przypisany tym pierwotnym lub wtórnym seriom, których wyniki po skorygowaniu znacząco zmieniły się na poziomie opublikowanych szczegółów. Znaki korekty pokazywane są w momencie wydania skorygowanych serii i usunięte w następnym miesiącu.
2.
Korekty ZWCK dla wszystkich pozycji, nieodnoszące się do wyników warunkowych, są publicznie ogłaszane wraz z wyjaśnieniem, ściśle skoordynowanym między zainteresowanymi Państwami Członkowskimi i Komisją (Eurostat).
Artykuł  9

Wynik tymczasowy

Jeżeli wskaźnik jest opublikowany jako warunkowy, jest on ostatecznie przedstawiany przy ogłaszaniu wskaźników dla kolejnego miesiąca.

Artykuł  10

Kontrola jakości

W przypadku korekty wynikającej z powodów innych niż określone w art. 4 lub 9, zainteresowane Państwo Członkowskie przekaże Komisji (Eurostat), na jej wniosek, informacje na poziomie szczegółowości niezbędnym do oceny wpływu na dane serie ZWCK oraz do wykazania, że korekty są zgodne z normami ZWCK.

Artykuł  11

Zmiana

Artykuł 6 rozporządzenia (WE) nr 2602/2000 dotyczącego minimalnych norm traktowania obniżek cen w ZWCK otrzymuje brzmienie:

"W przypadku gdy stosowanie przepisów niniejszego rozporządzenia będzie miało wpływ na roczną stopę zmiany (m/(m-12)) wskaźnika obejmującego wszystkie pozycje o więcej niż jedną dziesiątą jednego punktu procentowego w porównaniu ze wskaźnikiem, w którym nie uwzględnia się obniżenia cen, omawiana seria wskaźnika zostanie odpowiednio skorygowana.".

Artykuł  12

Wprowadzenie w życie

Niniejsze rozporządzenie zostaje wprowadzone w życie przez Państwa Członkowskie w grudniu 2001 r. i staje się skuteczne ze wskaźnikiem za styczeń 2002 r.

Artykuł  13

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 września 2001 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, str. 1.

(2) Dz.U. C 244 z 1.9.2001, str. 9.

(3) Dz.U. L 300 z 29.11.2000, str. 16.

(4) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.261.49

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1921/2001 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 odnośnie do minimalnych norm dla korekt zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2602/2000
Data aktu: 28/09/2001
Data ogłoszenia: 29/09/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/10/2001