Decyzja 2001/705/WE dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do niektórych produktów rybołówstwa i akwakultury przeznaczonych do spożycia przez ludzi i pochodzących z Indonezji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 27 września 2001 r.
dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do niektórych produktów rybołówstwa i akwakultury przeznaczonych do spożycia przez ludzi i pochodzących z Indonezji

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 2935)

(2001/705/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 września 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(1), w szczególności jej art. 22 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 22 dyrektywy 97/78/WE należy przyjąć niezbędne środki w odniesieniu do przywozu niektórych produktów z państw trzecich, gdzie pojawia się lub rozprzestrzenia się jakiekolwiek zjawisko mogące stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt lub ludzi.

(2) W krewetkach przeznaczonych do spożycia przez ludzi i przywożonych z Indonezji wykryto obecność chloramfenikolu.

(3) Ponieważ obecność chloramfenikolu w żywności stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi, pobiera się próbki z przesyłek krewetek pochodzących lub sprowadzanych z Indonezji w celu sprawdzenia ich zdrowotności.

(4) Dyrektywa Rady 92/59/EWG z dnia 29 czerwca 1992 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów(2) ustanawia System Szybkiego Alarmowania dla Żywności, a jego stosowanie jest zgodne z wprowadzonymi wymaganiami wzajemnego informowania przewidzianymi w art. 22 ust. 2 dyrektywy 97/78/WE.

(5) Niniejsza decyzja zostanie zweryfikowana w świetle gwarancji udzielonych przez właściwe władze Indonezji oraz na podstawie wyników testów przeprowadzanych przez Państwa Członkowskie.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszą decyzję stosuje się do krewetek przeznaczonych do spożycia przez ludzi i sprowadzanych lub pochodzących z Indonezji.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie, przy użyciu planów pobierania próbek oraz metod wykrywania, poddają każdą przesyłkę krewetek pochodzących lub sprowadzanych z Indonezji testowi chemicznemu w celu zapewnienia, że wspomniane produkty nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Testy przeprowadza się w szczególności w celu wykrycia obecności chloramfenikolu.
2.
Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadomią Komisję o wynikach testów, określonych w ust. 1, stosując System Szybkiego Alarmowania dla Żywności, ustanowiony dyrektywą 92/59/EWG.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie nie dopuszczają przywozu na swoje terytorium lub przesyłek do innego Państwa Członkowskiego, zawierających produkty określone w art. 1, chyba że wyniki kontroli określone w art. 2 są pomyślne.

Artykuł  4

Wszystkie wydatki związane z zastosowaniem niniejszej decyzji ponosi wysyłający, odbiorca lub ich przedstawiciel.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie zmieniają środki stosowane w handlu w celu dostosowania ich do niniejszej decyzji i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja jest weryfikowana na podstawie gwarancji udzielonych przez właściwe władze Indonezji oraz na podstawie wyników testów określonych w art. 2.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 września 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 9.

(2) Dz.U. L 228 z 11.8.1992, str. 24.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.260.35

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/705/WE dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do niektórych produktów rybołówstwa i akwakultury przeznaczonych do spożycia przez ludzi i pochodzących z Indonezji
Data aktu: 27/09/2001
Data ogłoszenia: 28/09/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970