Rozporządzenie 1852/2001 ustanawiające szczegółowe zasady udostępniania opinii publicznej niektórych informacji oraz ochrony informacji przekazywanych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 258/97

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1852/2001
z dnia 20 września 2001 r.
ustanawiające szczegółowe zasady udostępniania opinii publicznej niektórych informacji oraz ochrony informacji przekazywanych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 258/97

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności (1), w szczególności jego art. 4 ust. 5 i art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Doświadczenie wykazało potrzebę określenia szczegółowych zasad dotyczących ochrony informacji dostarczanych przez wnioskodawców w celu zapewnienia sprawnego dokonywania oceny wniosków na mocy rozporządzenia (WE) nr 258/97.

(2) Zasady te powinny zapewnić poufność informacji odnoszących się do procesu produkcji, w przypadku gdy ujawnienie takich informacji mogłoby w sposób nieproporcjonalny zaszkodzić pozycji wnioskodawcy w stosunku do konkurentów.

(3) W celu poprawienia przejrzystości działania procedur ustanowionych na mocy art. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97 niektóre informacje o produktach ocenianych na mocy niniejszego artykułu oraz o wynikach oceny powinny być podawane do publicznej wiadomości. Informacje takie powinny być udostępnione przez Komisję w internecie.

(4) Zasady te powinny być zgodne z nowymi ramami legislacyjnymi ustanowionymi w dyrektywie 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie i uchylającej dyrektywę Rady 90/220/EWG (2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Środków Spożywczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Komisja, władze krajowe Państw Członkowskich i organy właściwe do oceny żywności określone w art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 258/97 nie ujawniają informacji określonych jako poufne na mocy z ust. 3, z wyjątkiem informacji, które muszą być podane do publicznej wiadomości, jeśli wymagają tego okoliczności w celu ochrony zdrowia ludzkiego.
2.
Wnioskodawca może wskazać, które z informacji przekazanych przez niego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97, odnoszących się do procesu produkcyjnego powinny być poufne, ponieważ ich ujawnienie mogłoby zaszkodzić jego pozycji rynkowej. W takich przypadkach konieczne jest przedstawienie uzasadnienia możliwego do sprawdzenia.
3.
Właściwe władze Państwa Członkowskiego, do którego wniosek został skierowany, ustalają po konsultacji z wnioskodawcą, które z informacji odnoszących się do procesu produkcyjnego pozostają poufne i zawiadamiają wnioskodawcę, organy właściwe do oceny żywności oraz Komisję o swojej decyzji.
4.
Komisja zapewnia, że Państwa Członkowskie są zawiadamiane o wszelkich decyzjach, które są jej przekazywane na mocy ust. 3.
Artykuł  2
1.
W przypadku gdy wstępna ocena wniosku jest przeprowadzana zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 258/97, Komisja podaje do publicznej wiadomości następujące informacje:

a) nazwa (nazwisko) i adres wnioskodawcy;

b) opis pozwalający na identyfikację żywności lub składników żywności;

c) zamierzone użycie żywności lub składników żywności;

d) streszczenie wniosku, z wyjątkiem tych jego części, które uznane zostały za poufne zgodnie z art. 1 ust. 3;

e) data otrzymania kompletnego wniosku.

2.
Wstępna ocena przeprowadzana przez Komisję jest podawana do publicznej wiadomości, z wyjątkiem wszelkich informacji określonych jako poufne na mocy art. 1 ust. 3, w następujący sposób:

a) jeżeli nie ma zastrzeżeń na mocy art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97, sprawozdanie z oceny wstępnej jest podawane do publicznej wiadomości po upływie okresu 60 dni określonego w tym artykule i po czasie niezbędnym do zawiadomienia wnioskodawcy;

b) w przypadku gdy zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 258/97 wymagana jest decyzja zezwalająca, sprawozdanie z oceny wstępnej jest, o ile to możliwe, udostępniane opinii publicznej w tym samym czasie, kiedy przekazywana jest opinia Komitetu Naukowego ds. Żywności, lub, jeśli opinia taka nie jest wymagana, w tym samym czasie, kiedy decyzja jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 września 2001 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

_______

(1) Dz.U. L 43 z 14.2.1997, str. 1.

(2) Dz.U. L 106 z 17.4.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.253.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1852/2001 ustanawiające szczegółowe zasady udostępniania opinii publicznej niektórych informacji oraz ochrony informacji przekazywanych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 258/97
Data aktu: 20/09/2001
Data ogłoszenia: 21/09/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 11/10/2001