Wspólne stanowisko 2001/567/WPZiB w sprawie zwalczania rozprzestrzeniania pocisków balistycznych

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 23 lipca 2001 r.
w sprawie zwalczania rozprzestrzeniania pocisków balistycznych

(2001/567/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 27 lipca 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rada Europejska na spotkaniu w Göteborgu w dniach 15 i 16 czerwca 2001 r. przyjęła deklarację w sprawie zwalczania rozprzestrzeniania pocisków balistycznych.

(2) Rada (Sprawy Ogólne) przyjęła w dniu 14 maja 2001 r. konkluzje w sprawie nierozprzestrzeniania pocisków.

(3) Zagadnienie rozprzestrzeniania pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia broni masowej zagłady leży w kręgu zainteresowania Unii.

(4) Umocnienie międzynarodowych norm i instrumentów politycznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia jest sprawą najwyższej wagi dla Unii, która jest zobowiązana do wzmocnienia wielostronnych instrumentów dotyczących rozbrojenia i nierozprzestrzeniania.

(5) Unia dostrzega pilną potrzebę globalnego i wielostronnego podejścia do uzupełnienia obecnych starań skierowanych przeciwko rozprzestrzenianiu pocisków balistycznych.

(6) W związku z tym Unia mocno wspiera projekt Międzynarodowego Kodeksu Postępowania przeciwko rozprzestrzenianiu pocisków balistycznych (zwanego dalej "Kodeksem"), który został uzgodniony między członkami Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (RKTR) i który został przekazany wszystkim państwom łącznie z zaproszeniem do przystąpienia do wspólnych starań. Tekst Kodeksu zostanie zrewidowany na podstawie opinii otrzymanych od innych państw.

(7) Kodeks, jako najbardziej konkretna i zaawansowana inicjatywa w tej dziedzinie, stanowi najlepszą możliwość uzyskania rezultatów w krótkim okresie.

(8) Kodeks będzie dokumentem politycznie wiążącym. Unia oczekuje, że będzie miał on pozytywny wpływ na inne inicjatywy skierowane na ograniczenie rozprzestrzeniania pocisków balistycznych. Unia uwzględnia możliwość, że Kodeks, po jego przyjęciu, może leżeć w kręgu zainteresowań Organizacji Narodów Zjednoczonych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Celem Unii jest powstrzymanie rozprzestrzeniania pocisków balistycznych. Aby osiągnąć ten cel, Unia wspiera upowszechnianie Kodeksu.

Artykuł  2

Unia aktywnie wspiera proces negocjacji międzynarodowych podjętych ad hoc w celu ukończenia Kodeksu, prowadzący do międzynarodowej konferencji w sprawie jego przyjęcia nie później niż w 2002 r.

Postępowanie, które opierałoby się na Kodeksie, powinno pozostać otwarte, przejrzyste i dostępne, umożliwiające każdemu państwu zgłaszającemu chęć jego przyjęcia uczestniczenie na równi w jego opracowywaniu.

Artykuł  3

Unia zrealizuje tę inicjatywę przy pełnej przejrzystości w stosunku do innych zainteresowanych stron.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia jego przyjęcia.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 lipca 2001 r.

W imieniu Rady
A. NEYTS-UYTTEBROECK
Przewodniczący

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.202.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 2001/567/WPZiB w sprawie zwalczania rozprzestrzeniania pocisków balistycznych
Data aktu: 23/07/2001
Data ogłoszenia: 27/07/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 23/07/2001