Decyzja 2001/528/WE ustanawiająca Europejski Komitet Papierów Wartościowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 czerwca 2001 r.
ustanawiająca Europejski Komitet Papierów Wartościowych

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1493)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/528/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 lipca 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Swoboda świadczenia usług i swoboda przepływu kapitału stanowią priorytetowe cele Wspólnoty, o czym mowa w art. 49 i 56 Traktatu WE.

(2) Budowa prawdziwego rynku wewnętrznego usług finansowych zgodnie z zasadą gospodarki wolnorynkowej, gdzie występuje wolna gra konkurencyjna, jest kluczowa dla przyśpieszenia wzrostu ekonomicznego i tworzenia miejsc pracy we Wspólnocie.

(3) Plan działań Komisji dotyczący usług finansowych(1) wymienia serię przedsięwzięć, koniecznych do osiągnięcia jednolitego rynku usług finansowych i kładzie nacisk na konieczność ustanowienia komitetu papierów wartościowych w celu wsparcia opracowania przepisów wspólnotowych w zakresie papierów wartościowych.

(4) Na posiedzeniu w Lizbonie w marcu 2000 r. Rada Europejska wezwała do wprowadzenia wymienionego planu działań do 2005 r.

(5) Dnia 17 lipca 2000 r. Rada powołała Komitet Mędrców ds. Regulacji Europejskiego Rynku Papierów Wartościowych.

(6) W swoim końcowym raporcie Komitet Mędrców wezwał do ustanowienia dwóch komitetów doradczych, Europejskiego Komitetu Papierów Wartościowych, złożonego z przedstawicieli Państw Członkowskich wysokiego szczebla i Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Papierów Wartościowych, złożonego z wyższych przedstawicieli krajowych władz państwowych posiadających kompetencje w dziedzinie papierów wartościowych w celu m.in. doradzania Komisji.

(7) W swojej uchwale dotyczącej usprawnienia regulacji rynku papierów wartościowych w Unii Europejskiej na posiedzeniu w Sztokholmie Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła zamiar Komisji niezwłocznego utworzenia komitetu wysokiego szczebla przedstawicieli Państw Członkowskich do spraw papierów wartościowych, pod przewodnictwem Komisji.

(8) Końcowy raport Komitetu Mędrców podkreśla fakt, że konieczne będą środki wykonawcze stosowania dyrektyw i rozporządzeń w celu uwzględnienia zmian zachodzących na rynkach finansowych.

(9) Europejski Komitet Papierów Wartościowych ma pełnić funkcję niezależnego organu powołanego do rozpatrywania, omawiania i doradzania Komisji w zakresie papierów wartościowych.

(10) Europejski Komitet Papierów Wartościowych powinien uchwalić własny regulamin.

(11) Niniejsza decyzja ustanawia uprawnienia doradcze Europejskiego Komitetu Papierów Wartościowych. Z zastrzeżeniem szczególnych aktów prawnych, proponowanych przez Komisję i przyjętych przez Parlament Europejski i Radę, Komitet Papierów Wartościowych pełni również funkcję komitetu regulacyjnego zgodnie z decyzją z 1999 r. w sprawie wzajemnego przestrzegania przepisów prawnych w celu udzielania pomocy Komisji przy podejmowaniu decyzji w sprawie środków wykonawczych na mocy art. 202 Traktatu WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym ustanawia się komitet do spraw papierów wartościowych Wspólnoty pod nazwą "Europejski Komitet Papierów Wartościowych" (zwany dalej "Komitetem").

Artykuł  2 1

Komitet pełni rolę doradczą wobec Komisji w kwestiach polityki oraz przy opracowaniu propozycji legislacyjnych, które Komisja może przyjąć w dziedzinie papierów wartościowych, w tym w kwestiach przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS).

Artykuł  3

Komitet składa się w przedstawicieli Państw Członkowskich wysokiego szczebla, a przewodniczy mu przedstawiciel Komisji.

Przewodniczący Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Papierami Wartościowymi, utworzonego decyzją Komisji 2001/527/WE(2), bierze udział w posiedzeniach Komitetu w charakterze obserwatora.

Do udziału w posiedzeniach Komitet może zaprosić ekspertów i obserwatorów.

Artykuł  4

Komitet może tworzyć grupy robocze.

Artykuł  5

Komitet uchwala swój regulamin.

Sekretariat Komitetu jest prowadzony przez Komisję.

Artykuł  6

Komitet rozpoczyna swoją działalność dnia 7 czerwca 2001 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 czerwca 2001 r.

W imieniu Komisji
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisji

______

(1) COM (1999) 232 wersja ostateczna.

(2) Dz.U. L 191/46 z 13.7.2001, str. 43.

1 Art. 2 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2004/8/WE z dnia 5 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.04.3.33) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2005 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.191.45

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/528/WE ustanawiająca Europejski Komitet Papierów Wartościowych
Data aktu: 06/06/2001
Data ogłoszenia: 13/07/2001
Data wejścia w życie: 06/06/2001, 01/05/2004, 07/06/2001