Decyzja 2001/440/WE zmieniająca decyzję 98/83/WE uznającą niektóre państwa trzecie i niektóre obszary państw trzecich za wolne od Xantomonas campestris (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), Cercospora angolensis Carv. et Mendes i Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych)

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 maja 2001 r.
zmieniająca decyzję 98/83/WE uznającą niektóre państwa trzecie i niektóre obszary państw trzecich za wolne od Xantomonas campestris (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), Cercospora angolensis Carv. et Mendes i Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych)

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1484)

(2001/440/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 czerwca 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko wprowadzeniu do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych oraz przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej część A sekcja I ppkt 16.2 i 16.4 załącznika IV,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Część A sekcja I ppkt 16.2, 16.3 i 16.4 załącznika IV do dyrektywy 2000/29/WE, odczytywany łącznie z jej art. 6, wymaga od Państw Członkowskich zakazu wprowadzania na ich terytoria owoców Citrus L., Fortunella Swingle, Poncir Raf. i ich hybryd, pochodzących z państw trzecich, w których stwierdzono występowanie Xantomonas campestris (wszystkie szczepy patogenetyczne owoców cytrusowych) Cercospora angolensis Carv. et Mendes oraz Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych).

(2) Na mocy decyzji Komisji 98/83/WE(2) ostatnio zmienionej decyzją 1999/104/WE(3), niektóre państwa trzecie zostały uznane za wolne od Xantomonas campestris (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), Cercospora angolensis Carv. et Mendes oraz Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), a także niektóre obszary zostały uznane za wolne od szkodliwych organizmów w państwach trzecich, w których stwierdzono ich występowanie.

(3) Na podstawie informacji zebranych przez Stany Zjednoczone Ameryki podczas misji przeprowadzonej przez Biuro Żywności i Weterynarii (FVO) w marcu 2000 r., a także informacji dostarczonych przez Służbę Inspekcji ds. Zdrowia Zwierząt i Roślin (Plant Health Inspection Service) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, wynika że w hrabstwach Broward, Hendry oraz Hillsborough na Florydzie zostały wykryte działania szkodników Xantomonas campestris, szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych; w związku z tym wspomniane hrabstwa powinny zostać skreślone z wykazu obszarów uznanych na Florydzie za wolne od Xantomonas campestris (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych).

(4) Na podstawie informacji zebranych w Brazylii, podczas misji przeprowadzonej przez wspomniane Biuro Żywności i Weterynarii (FVO) w lipcu 2000 r., a także informacji dostarczonych przez Defensa Agropecuária Ministério de Agricultura e do Abasticimento Brazil, wynika że Xantomonas campestris, szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych, zostały wykryte tylko w stanach Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Paraná, Sao Paulo, Mias Gerias oraz Mato Groso do Sul; w związku z tym do wykazu obszarów uznanych za wolne od Xantomonas campestris (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), należy wprowadzić zmiany odzwierciedlające powyższe.

(5) Na podstawie informacji zebranych podczas powyższej misji okazało się, że Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), jest obecna w stanach Rio de Janeiro, São Paulo oraz Rio Grande do Sul. Dlatego pozostałe stany Brazylii powinny zostać przywrócone na wykaz obszarów uznanych jako wolne od Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych).

(6) Owoce Citrus sinensis pochodzące z Królestwa Suazi, przejęte w 2000 r. okazały się zarażone przez Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych) o czym powiadomiono Komisję. Należy w związku z tym w wykazie krajów uznanych za wolne od Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych) wprowadzić odpowiednie zmiany.

(7) Szczególne uzgodnienia powinny zostać podjęte w odniesieniu do towarów w tranzycie, dla których wydano urzędowe oświadczenie przewidziane w części A sekcja I ppkt 16.2 i 16.4 załącznika IV do dyrektywy 2000/29/WE zgodnie z decyzją 98/83/WE.

(8) Środki przewidziane dla niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 98/83/WE wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 2 tiret trzecie otrzymuje brzmienie:

"- wszystkie obszary Brazylii, z wyjątkiem stanów Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Paraná, São Paulo, Mias Gerias oraz Mato Groso do Sul"

2. W art. 2 tiret czwarte tekst "Floryda (z wyjątkiem hrabstw Collier, Dade i Mantee)" zastępuje się tekstem "Floryda (z wyjątkiem hrabstw Broward, Collier, Miami - Dade, Hendry, Hillsborough i Mantee)".

3. W art. 4 tiret trzecie tekst "wszystkie uprawiające owoce cytrusowe państwa trzecie w Afryce, z wyjątkiem Republiki Południowej Afryki, Kenii, Mozambiku, Zambii i Zimbabwe" zastępuje się tekstem "wszystkie uprawiające owoce cytrusowe państwa trzecie w Afryce, z wyjątkiem Republiki Południowej Afryki, Kenii, Mozambiku, Królestwa Suazi, Zambii i Zimbabwe".

4. W art. 5 dodaje się tiret w brzmieniu:

"- w Brazylii: wszystkie obszary z wyjątkiem stanów Rio de Janeiro, São Paulo oraz Rio Grande do Sul."

Artykuł  2

Niniejszej decyzji nie stosuje się do owoców cytrusowych, dla których wydano urzędowe oświadczenie przewidziane w ppkt 16.2 i 16.4 sekcji I część A załącznika IV do dyrektywy 2000/29/WE zgodnie z decyzją 98/83/WE, które zostały wywiezione przed poinformowaniem właściwych władz Brazylii, Stanów Zjednoczonych oraz Królestwa Suazi o niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 maja 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.

(2) Dz.U. L 15 z 21.1.1998, str. 41.

(3) Dz.U. L 33 z 6.2.1999, str. 27.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.155.13

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/440/WE zmieniająca decyzję 98/83/WE uznającą niektóre państwa trzecie i niektóre obszary państw trzecich za wolne od Xantomonas campestris (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), Cercospora angolensis Carv. et Mendes i Guinardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych)
Data aktu: 29/05/2001
Data ogłoszenia: 12/06/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970