Rozporządzenie 1116/2001 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3677/90 ustanawiające środki, które powinny być podjęte w celu uniemożliwiania wykorzystywania niektórych substancji do nielegalnego wytwarzania środków odurzających i substancji psychotropowych

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1116/2001
z dnia 5 czerwca 2001 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3677/90 ustanawiające środki, które powinny być podjęte w celu uniemożliwiania wykorzystywania niektórych substancji do nielegalnego wytwarzania środków odurzających i substancji psychotropowych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (EWG) nr 3677/90(1) ustanawia środki, które mają zostać podjęte w celu uniemożliwiania wykorzystywania niektórych substancji do nielegalnego wytwarzania środków odurzających i substancji psychotropowych.

(2) Środki mające zastosowanie do olejku sasafrasowego są obecnie poddawane różnym sposobom wykładni we Wspólnocie, od kiedy olejek sasafrasowy jest uznawany za mieszaninę zawierającą safrol i dlatego podlega kontroli w niektórych Państwach Członkowskich, podczas gdy inne Państwa Członkowskie uważają go za produkt naturalny niepodlegający kontroli. Wprowadzenie do definicji substancji ujętej w wykazie odniesienia do produktu naturalnego powinno usunąć tę rozbieżność i z tego względu umożliwić przeprowadzanie kontroli olejku sasafrasowego. Definicja powinna obejmować tylko produkty naturalne, z których substancje ujęte w wykazie mogą zostać łatwo ekstrahowane.

(3) Ustanowienie procedury współpracy jest przewidziane w planie działań na rzecz zwalczania narkomanii zatwierdzonego przez Radę Europejską w Santa Maria de Feira w dniach 19 i 20 czerwca 2000 r. W celu wspierania współpracy między władzami Państw Członkowskich a przemysłem chemicznym, w szczególności w odniesieniu do substancji, które, chociaż nie są objęte zasadami dotyczącymi prekursorów, mogą zostać wykorzystane w nielegalnym wytwarzaniu narkotyków syntetycznych, Komisja powinna zostać obarczona odpowiedzialnością za sporządzenie wytycznych w celu wsparcia przemysłu chemicznego.

(4) Przepisy rozporządzenia (EWG) nr 3677/90 dotyczące procedur komitetu powinny zostać zmienione w celu uwzględnienia decyzji Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999r. ustanawiającej warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(2).

(5) Rozporządzenie (EWG) nr 3677/90 powinno zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 3677/90 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 ust. 2 lit a) otrzymuje brzmienie:

"a) »substancja sklasyfikowana« oznacza wszelkie substancje wymienione w Załączniku, włącznie z mieszaninami i produktami naturalnymi zawierającymi takie substancje. Nie obejmuje to leków, preparatów farmaceutycznych, mieszanin, produktów naturalnych lub innych preparatów zawierających substancje sklasyfikowane, które są łączone w taki sposób, że substancje takie nie mogą być łatwo wykorzystane lub odzyskiwane za pomocą dających się łatwo zastosować oraz ekonomicznie wykonalnych środków;";

2) dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

Wytyczne

1. W celu ułatwienia współpracy określonej w art. 3 oraz w celu rozszerzenia jej na substancje niesklasyfikowane, które są powszechnie wykorzystywane w nielegalnym wytwarzaniu środków odurzających i substancji psychotropowych, Komisja, stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 10 ust. 2, opracowuje i aktualizuje wytyczne w celu wspierania przemysłu chemicznego.

2. Wytyczne dostarczają w szczególności:

a) informacji, w jaki sposób rozpoznawać podejrzane transakcje oraz powiadamiać o nich;

b) regularnie uaktualnianego wykazu niesklasyfikowanych substancji, które są powszechnie wykorzystywane w nielegalnym wytwarzaniu środków odurzających i substancji psychotropowych, w celu umożliwienia branży dobrowolnego monitorowania handlu tymi substancjami;

c) innych informacji, które mogą zostać uznane za użyteczne.

3. Państwa Członkowskie zapewniają, że wytyczne oraz wykaz, określone w ust. 2 lit. b), są regularnie upowszechniane w sposób uznany za odpowiedni przez właściwe władze zgodnie z celami wytycznych.";

3) artykuł 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

1. Komisję wspiera Komitet.

2. W przypadku dokonania odniesienia do tego ustępu stosuje się art. 4 i art. 7 decyzji 1999/468/WE.

Okres ustanowiony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3. Komitet przyjmuje swój regulamin wewnętrzny."

4) dodaje się art. 10a w brzmieniu:

"Artykuł 10a

Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia, odnoszące się do zagadnień, określonych poniżej, przyjmuje się zgodnie z procedurą zarządzania określoną w art. 10 ust. 2:

(a) określenie ilości substancji sklasyfikowanych wymienionych w kategorii 3 oraz identyfikacja mieszanin zawierających substancje sklasyfikowane, wymienione w kategorii 3, w zastosowaniu art. 2a ust. 2 akapit drugi;

(b) identyfikacja państw i substancji na mocy art. 5 ust. 2;

(c) przyjęcie wymogów dotyczących pozwoleń na wywóz, na mocy art. 5a ust. 1 lit b), w każdym przypadku, gdy nie istnieje umowa zawarta z danym państwem trzecim;

(d) tprzyjęcie wzoru formularza pozwolenia na wywóz, określonego w art. 4, jak również szczegółowych zasad dotyczących jego wykorzystania oraz szczegółowych zasad dotyczących wprowadzenia w życie systemu otwartych indywidualnych pozwoleń określonego w art. 5 i 5a;

(e) zmiana Załącznika do niniejszego rozporządzenia w przypadkach, gdy zostaną zmienione tabele w Załączniku do Konwencji Narodów Zjednoczonych."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 5 czerwca 2001 r.

W imieniu Rady
L. ENGQVIST
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 357 z 20.12.1990, str. 1; rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 3769/92 (Dz.U. L 383 z 29.12.1992, str. 17).

(2) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.153.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1116/2001 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3677/90 ustanawiające środki, które powinny być podjęte w celu uniemożliwiania wykorzystywania niektórych substancji do nielegalnego wytwarzania środków odurzających i substancji psychotropowych
Data aktu: 05/06/2001
Data ogłoszenia: 08/06/2001
Data wejścia w życie: 28/06/2001, 01/05/2004