Decyzja 2001/393/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj

DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 maja 2001 r.
ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1174)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/393/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 maja 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 1999/90/WE(2), w szczególności jej art. 23, art. 24 ust. 2, art. 26 i 27a,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) są jajami wylęgowymi, które wykorzystywane są w procedurach diagnostycznych w laboratoriach, do produkcji i testowania szczepionek oraz w celach badawczych i farmaceutycznych muszą być oznaczone pieczątką.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2782/75 z dnia 29 października 1975 r. w sprawie produkcji i obrotu jajami wylęgowymi i pisklętami drobiu hodowlanego(3) ustanawia wymagania dotyczące znakowania jaj wylęgowych, a jego rozporządzenie wykonawcze Komisji (EWG) nr 1868/77(4) ustanawia szczegółowe zasady ich stosowania, w szczególności dotyczące znakowania jaj wylęgowych.

(3) Jaja SPF nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi.

(4) Jaja SPF nie są specjalnie zdefiniowane jako takie w prawodawstwie wspólnotowym, więc musi zostać ustanowiona szczególna definicja.

(5) Jaja SPF muszą być produkowane zgodnie z aktualną Europejską Farmakopeą(5), w której określone są wymagania.

(6) Poszczególne charakterystyki zabezpieczają przed wprowadzeniem influenzy drobiu, rzekomego pomoru drobiu i innych chorób drobiu do Wspólnoty, pod warunkiem że wszystkie inne przepisy niniejszej decyzji mają zastosowanie.

(7) Państwa Członkowskie chcą przywozić jaja SPF z państw, które nie są uważane za wolne od rzekomego pomoru drobiu i influenzy drobiu, lecz mogą zaoferować zadowalające gwarancje zdrowia zwierząt na ten określony produkt.

(8) Jaja SPF mogą być używane tylko w jednostkach, gdzie muszą być zniszczone lub traktowane po użyciu w sposób niestanowiący żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.

(9) Świadectwo zdrowia zwierząt dla tej kategorii jaj i odpowiedni wykaz państw trzecich, które mogą korzystać z tego świadectwa przy wywozie takich jaj do Wspólnoty, powinny być sporządzone.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje: "Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF)" są jajami wylęgowymi, jak ustanowiono w art. 2 ust. 2 dyrektywy Rady 90/539/EWG, które są otrzymane ze "stada kur wolnego od określonych czynników chorobotwórczych", jak opisuje Europejska Farmakopea, i które są wyłącznie przeznaczone do celów diagnostycznych, badawczych lub farmaceutycznych.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz jaj SPF z państw trzecich lub części państw trzecich wymienionych w załączniku I, pod warunkiem że spełniają warunki odnośnego świadectwa zdrowia zwierząt ustanowionego w załączniku II oraz że świadectwo takie, należycie wypełnione i podpisane, dołączone jest do przywozu.
2.
Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz jaj SPF tylko wtedy, kiedy są one oznaczone pieczątką wskazującą kod ISO kraju i numer zatwierdzenia zakładu oraz gdy opakowanie nosi tę samą informację, widoczną i łatwą do odczytania, wskazującą na to, że przesyłka zawiera określony produkt, co więcej, po kontroli przywozowej przesyłka musi być przewieziona bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Oznakowanie musi być zgodne z ogólnymi wymaganiami odnośnie do wprowadzania do obrotu jaj, ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2782/75, ostatnio zmienionego własnym rozporządzeniem wykonawczym (EWG) 1868/77.
Artykuł  3

Niewykorzystane jaja, materiał opakowaniowy i jakiekolwiek części odpadów lub produkty odpadowe z jaja muszą zostać spalone lub potraktowane po użyciu w taki sposób, żeby nie spowodować żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.

Artykuł  4

Niniejszą decyzję odnośnie do jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych stosuje się od dnia 30 kwietnia 2001 r.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 maja 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.

(2) Dz.U. L 300 z 23.11.1999, str. 19.

(3) Dz.U. L 282 z 1.11.1975, str. 100.

(4) Dz.U. L 209 z 17.8.1977, str. 1.

(5) Trzecie wydanie, Rada Europy, 1997.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Państwa trzecie dopuszczone do korzystania ze świadectwa ustanowionego w załączniku II do niniejszej decyzji przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) do Unii Europejskiej są wymienione w części I Załącznika do decyzji Rady 79/542/EWG.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II 1

1 Załącznik II zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2002/278/WE z dnia 10 kwietnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.99.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.138.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/393/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj
Data aktu: 04/05/2001
Data ogłoszenia: 22/05/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970, 30/04/2001