Decyzja 2001/334/WE zamykająca konsultacje z Republiką Wysp Fidżi na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie AKP-WE

DECYZJA RADY
z dnia 9 kwietnia 2001 r.
zamykająca konsultacje z Republiką Wysp Fidżi na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie AKP-WE

(2001/334/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 kwietnia 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Umowę o partnerstwie AKP-WE podpisaną w Cotonou (Benin) dnia 23 czerwca 2000 r. jako przewidzianą do zastosowania decyzją 1/2000 Rady Ministrów AK-WE,

uwzględniając Umowę wewnętrzną w sprawie środków i procedur związanych z wykonaniem Umowy o partnerstwie AK-WE, jak przewidziane do tymczasowego stosowania decyzją przedstawicieli rządów Państw Członkowskich z dnia 18 września 2000 r. i, w szczególności, jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Główne zagadnienia cytowane w art. 9 Umowy o partnerstwie AK-WE zostały naruszone przez niezgodne z konstytucją zastąpienie wybranego w demokratycznych wyborach rządu Fidżi i przez unieważnienie konstytucji z 1997 r.

(2) Na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie AK-WE konsultacje miały miejsce dnia 19 października 2000 r., podczas których władze Fidżi przedstawiły swój punkt widzenia oraz dokonały szczególnych zobowiązań, w szczególności dotyczących harmonogramu nowelizacji konstytucji, przeprowadzenia wolnych i sprawiedliwych wyborów przed końcem czerwca 2002 r. i postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za zamach stanu z 19 maja.

(3) Pod uwagę wzięto również niedawne pozytywne czynniki w rozwoju politycznym Fidżi, zmierzającym do przywrócenia systemu demokratycznego, które uzupełniają powyższe zobowiązania.

(4) Na Fidżi nie został jeszcze w pełni przywrócony rząd demokratyczny,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zamyka się konsultacje z Republiką Wysp Fidżi na mocy art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy o partnerstwie AK-WE.

Artykuł  2

Środki określone w załączonym projekcie listu przyjmuje się niniejszym jako właściwe środki w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy o partnerstwie AK-WE.

Rada odwołuje powyższe środki w momencie przeprowadzenia wolnych i sprawiedliwych wyborów oraz przejęcia rządów na Fidżi przez prawomocny rząd, w warunkach zapewniających poszanowanie praw człowieka, zasad demokracji i zasad państwa prawnego.

Niniejsza decyzja zostanie zweryfikowana w ciągu sześciu miesięcy.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 9 kwietnia 2001 r.

W imieniu Rady
A. LINDH
Przewodniczący

PROJEKT LISTU DO PREZYDENTA REPUBLIKI WYSP FIDŻI

Bruksela, ...

J. E. Pan Ratu Josefa ILOILO

Prezydent Republik Wysp Fidżi

Siedziba Rządu SUVA/FIDŻI

Szanowny Panie,

Unia Europejska przywiązuje najwyższą wagę do postanowień art. 9 Umowy o partnerstwie AK-WE. Jako główne elementy Umowy o partnerstwie poszanowanie praw człowieka, zasady demokracji oraz zasada państwa prawnego stanowią podstawę naszych stosunków.

Dlatego też Unia Europejska potępiła zamach stanu z dnia 19 maja 2000 r. i wyraziła głębokie zaniepokojenie wydarzeniami politycznymi na Fidżi, usunięcie z urzędu Prezydenta Ratu Sir Kamisese Mara, zatrzymanie zakładników oraz niezgodne z konstytucją zastąpienie rządu wybranego w demokratycznych wyborach, oraz unieważnienie Konstytucji z 1997 r.

Dlatego też Rada Unii Europejskiej w dniu 4 sierpnia 2000 r. zdecydowała zaprosić władze Fidżi w celu przeprowadzenia konsultacji mających na celu dokonanie szczegółowej oceny sytuacji i jej naprawienie.

Konsultacje odbyły się w Brukseli dnia 19 października 2000 r. Omówiono szereg kluczowych zagadnień, a władze Fidżi, reprezentowane przez Pana Kaliopate Tavola, Ministra Spraw Zagranicznych, Handlu Zagranicznego i Cukru, Rząd Tymczasowy Fidżi, przedstawiły swoje stanowisko w tej sprawie i złożyły szereg zobowiązań dotyczących harmonogramu poprawek konstytucyjnych, przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów w ciągu 18 miesięcy oraz postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za zamach stanu.

W związku z powyższym wydarzenia na Fidżi przybrały bardziej pozytywny obrót niż scenariusz, który zarysowywał się w październiku 2000 r.

Unia Europejska z radością powitała wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 1 marca 2001 r. podtrzymujący Konstytucję z 1997 r. jako naczelny akt prawny Fidżi.

Unia Europejska z radością powitała zawiadomienie o zorganizowaniu wyborów, zgodnie z Konstytucją z 1997 r. w terminie od dnia 25 sierpnia do dnia 1 września 2001 r. Wybory te, przeprowadzone w sposób wolny i sprawiedliwy, powinny stać się podstawą do pełnego przywrócenia demokracji na Fidżi w określonym terminie.

W świetle powyższego Unia Europejska zdecydowała zakończyć konsultacje prowadzone na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie AK-WE. Unia zdecydowała podjąć następujące właściwe środki, w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) Umowy:

– notyfikacja o 9 przydziale EDF zostanie przekazana po przeprowadzeniu wolnych i sprawiedliwych wyborów i po objęciu rządów przez prawomocny rząd,

– finansowanie i wdrażanie nowych programów i projektów w ramach 6, 7 i 8 Narodowego Programu Zalecającego nastąpi po przeprowadzeniu wolnych i sprawiedliwych wyborów oraz po objęciu rządów przez prawomocny rząd.

Projekty bieżące będą wdrażane zgodnie z programem, w poszanowaniu zasady neutralności pomocy wspólnotowej podczas przygotowania do wyborów.

Dodatkowo wsparcie finansowe projektów regionalnych, działania natury humanitarnej, współpraca handlowa oraz preferencje natury handlowej pozostaną niezmienione w celu zapewnienia, że interesy gospodarcze obywateli Fidżi pozostaną nienaruszone.

Unia jest także gotowa wspierać Fidżi w działaniach zmierzających do przywrócenia demokracji.

Po przeprowadzeniu wolnych i sprawiedliwych wyborów oraz objęciu rządów przez prawomocny rząd, w warunkach zapewniających poszanowanie praw człowieka, zachowanie zasad demokracji oraz zasady państwa prawnego powyższe środki zostaną odwołane. W każdym przypadku Unia zweryfikuje niniejszą decyzję w ciągu sześciu miesięcy.

Unia Europejska będzie nadal będzie obserwować wydarzenia na Fidżi, szczególnie te odnoszące się do utrzymania porządku publicznego, kampanii wyborczej, stworzenia prawomocnego rządu oraz postawienia przed sądem Pana George Speight i jego współpracowników.

Unia Europejska pragnie ponownie podkreślić jej dążenia do prowadzenia dialogu politycznego z Fidżi na podstawie Umowy o partnerstwie AK-WE.

Z poważaniem,

W imieniu Komisji W imieniu Rady
... ...

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.120.33

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/334/WE zamykająca konsultacje z Republiką Wysp Fidżi na mocy art. 96 Umowy o partnerstwie AKP-WE
Data aktu: 09/04/2001
Data ogłoszenia: 28/04/2001
Data wejścia w życie: 28/04/2001, 01/05/2004