Rozporządzenie 716/2001 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2789/1999 ustanawiające normę handlową w odniesieniu do winogron deserowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 716/2001
z dnia 10 kwietnia 2001 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2789/1999 ustanawiające normę handlową w odniesieniu do winogron deserowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2826/2000(2), w szczególności jego art. 2 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2789/1999 z dnia 22 grudnia 1999 r. ustanawiającego normę handlową w odniesieniu do winogron deserowych(3) ustanawia przepisy w sprawie klasyfikacji według wielkości, prezentacji i oznakowania winogron deserowych.

(2) W celu zapewnienia przejrzystości na rynku światowym przepisy te powinny zostać zmienione. Norma handlowa w odniesieniu do winogron deserowych zalecana przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych została ostatnio zmieniona w celu umożliwienia mieszania w każdym opakowaniu winogron deserowych odmian Chasselas rouge i Chasselas blanc, aby zapewnić specjalne oznakowanie winogron uprawianych pod szkłem, a więc podlegających specjalnym zasadom dotyczącym wielkości, oraz w celu jasności niektórych przepisów dotyczących małych opakowań konsumenckich.

(3) Wzrasta wielkość produkcji kilku nowych odmian. Odmiany te powinny zatem zostać włączone do wykazu odmian zawartego w dodatku do normy wspólnotowej w odniesieniu do winogron deserowych, jako odmiany wielkoowocowe lub jako odmiany drobnoowocowe.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Świeżych Owoców i Warzyw,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 2789/1999 wprowadza się następujące zmiany:

1) W tytule III (Przepisy dotyczące wielkości) akapit czwarty otrzymuje brzmienie:

"Dla wszystkich klas: w każdym opakowaniu konsumenckim nieprzekraczającym 1 kg wagi netto dopuszcza się obecność jednej kiści o masie poniżej wymaganej masy minimalnej w celu dostosowania wskazanej wagi, pod warunkiem że kiść ta spełnia wszystkie pozostałe wymagania dla wymienionej klasy."

2) W tytule V (Przepisy dotyczące prezentacji) część A (Jednorodność) akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"W przypadku winogron pakowanych w małe opakowania konsumenckie o wadze netto nieprzekraczającej 1 kg nie jest wymagana jednorodność odmiany i pochodzenia."

3) W tytule V (Przepisy dotyczące prezentacji) część A (Jednorodność) po akapicie trzecim dodaje się akapit w brzmieniu:

"Włączenie do każdego opakowania kiści o różnych kolorach do celów dekoracyjnych jest dozwolone w przypadku odmiany Chasselas."

4) W tytule VI (Przepisy dotyczące oznakowania) część B (Rodzaj produktu) dodaje się tiret w brzmieniu:

"- »pod szkłem«, gdzie stosowne".

5) W dodatku część 2 lit. a) (Odmiany wielkoowocowe) dodaje się następujące odmiany:

"Danuta" po "Danlas",

"Isa" po "Imperial Napoleon",

"Ora" po "Olivette noire",

"Prima" po "Planta Nova".

6) W dodatku część 2 lit. b) (Odmiany drobnoowocowe) po odmianie "Delizia di Vaprio" dodaje się odmianę "Exalta".

7) W tytule IV (Przepisy dotyczące tolerancji) część B otrzymuje brzmienie:

"B. Tolerancje dotyczące wielkości

i) klasa ekstra i klasa I

10 % wagowo kiści niespełniających wymogów wielkości dla danej klasy, ale spełniających wymogi klasy bezpośrednio niższej;

ii) klasa II

10 % wagowo kiści niespełniających wymogów wielkości danej klasy, ale ważących nie mniej niż 75 g."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie 20. dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od pierwszego dnia pierwszego miesiąca następującego po wejściu w życie.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 kwietnia 2001 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 328 z 23.12.2000, str. 2.

(3) Dz.U. L 336 z 29.12.1999, str. 13.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.100.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 716/2001 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2789/1999 ustanawiające normę handlową w odniesieniu do winogron deserowych
Data aktu: 10/04/2001
Data ogłoszenia: 11/04/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2001, 01/05/2004, 01/06/2001