Rozporządzenie 609/2000 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3298/94 ustanawiające szczegółowe środki dotyczące systemu praw tranzytu (ekopunktów) dla samochodów ciężarowych w ruchu tranzytowym przez Austrię

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 609/2000
z dnia 21 marca 2000 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3298/94 ustanawiające szczegółowe środki dotyczące systemu praw tranzytu (ekopunktów) dla samochodów ciężarowych w ruchu tranzytowym przez Austrię

(Dz.U.UE L z dnia 22 marca 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Akt Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, w szczególności jego art. 11 ust. 6 oraz załącznik 4 do protokołu 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zezwolenia Europejskiego Zrzeszenia Transportu Samochodowego (ECMT) obowiązujące w Austrii powinny zezwalać na bezpłatny tranzyt przez Austrię.

(2) Niezbędne są przejrzyste zasady unieważniania eurokart; wykorzystane eurokarty są potrzebne do celów statystycznych.

(3) Optymalne wykorzystanie elektronicznych ekopunktów uzyskuje się przez przydzielanie ich kilkakrotnie w ciągu roku.

(4) Pojazd zostawiający lub ładujący całość ładunku w Austrii powinien być uznawany za odbywający podróż dwustronną i w związku z tym nie należy od niego wymagać opłaty ekopunktów bez względu na trasę, którą pokonał pojazd, aby wjechać i opuścić Austrię.

(5) Wprowadzenie w życie porozumienia zezwalającego ciężarówkom o masie 40 t na tranzyt przez Szwajcarię zmniejszy ilość ciężarówek w ruchu tranzytowym przez Austrię. Z powodu położenia geograficznego Włoch i Grecji, ciężarówki jadące do lub z tych krajów będą musiały nadal przejeżdżać przez Austrię. Grecja i Włochy powinny utrzymać pierwszeństwo w odniesieniu do ekopunktów zwracanych Komisji.

(6) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 3298/94(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2524/96(2), należy odpowiednio zmienić.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu powołanego na podstawie art. 16 protokołu 9,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 3298/94 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Podróże tranzytowe odbywane w okolicznościach wymienionych w załączniku C lub według zezwoleń ECMT, które obowiązują na terytorium Austrii, są wyłączone z systemu ekopunktów.";

2) w art. 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. O ile pojazd korzysta z ekoetykiet, do ekokarty przypisuje się wymaganą liczbę ekopunktów i unieważnia. Ekokarta zostaje unieważniona za pomocą jednej z następujących metod:

a) ostemplowanie ekokarty w maszynie stemplującej ekokarty;

b) ostemplowanie ekokarty przez austriackie organy kontroli granicznej przy wjeździe do Austrii;

c) ostemplowanie i datowanie ekokarty przez władze krajowe przewoźnika przed wjazdem na terytoriom Austrii;

d) ostemplowanie ekokarty w urzędzie, gdzie dokonuje się wizowania ekoetykiet.

Austriackie punkty kontroli granicznej wyposażone w maszyny stemplujące ekokarty są wymienione w załączniku H.

Do celów statystycznych strona 1 wypełnionych ekokart zostaje zatrzymana przez austriackie władze lub zwrócona przez odpowiednie władze w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu podróży władzom austriackim. Zebrane w ten sposób dane statystyczne pomagają Komisji w składaniu wniosków o rozdzielanie rezerw ekopunktów.";

3) w art. 5 ust. 5 dodaje się lit. d):

"d) lub ekokarta nie została unieważniona zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 2 ust. 1.";

4) w art. 6 dodaje się ust. 3:

"3. Elektroniczne ekopunkty są udostępniane Państwom Członkowskim co roku w trzech równych ratach: pierwsza rata przed dniem 1 listopada roku poprzedzającego, druga rata przed dniem 1 marca i trzecia rata przed dniem 1 lipca.";

5) artykuł 14 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 14

Podróż uznaje się za zwolnioną z opłaty ekopunktów, jeżeli pojazd zostawia lub zabiera całkowity ładunek w Austrii i na dowód tego pojazd posiada odpowiednią dokumentację, bez względu na trasę, którą pokonał pojazd, aby wjechać i opuścić Austrię.";

6) załącznik E zastępuje się tekstem wymienionym w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.

7) dodaje się załącznik H, wymieniony w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 marca 2000 r.

W imieniu Komisji
Loyola DE PALACIO
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 341 z 30.12.1994, str. 20.

(2) Dz.U. L 190 z 31.7.1996, str. 13.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK E

KRYTERIA PRZYZNAWANIA EKOPUNKTÓW

Wyjątkowe położenie Grecji i Włoch

Z rezerw Wspólnoty w wysokości 3,34% całkowitej ilości ekopunktów odsetek ekopunktów równy 4.874 jednostkom wymienionym w załączniku D przyznaje się Włochom i 576 jednostek wymienionych w załączniku D Grecji, na zasadzie pierwszeństwa.

Co więcej, zostaną dołożone wszelkie niezbędne wysiłki w celu zapewnienia, że udział ekopunktów przydzielonych Grecji wystarczająco uwzględnia potrzeby greckie.

Skutek zjednoczenia Niemiec

Dodatkowo, część ekopunktów równa 6.444 jednostkom przewidzianym w załączniku D zostanie przydzielona Niemcom z rezerwy Wspólnoty.

Przyznawanie ekopunktów zwróconych przez Austrię

Wszystkie austriackie ekopunkty zwrócone Komisji do ponownego przyznania zostają ponownie przyznane Państwom Członkowskim potrzebującym dodatkowych ekopunktów proporcjonalnie do wykorzystania »Rollende Landstraße« w Austrii przez ciężarówki zarejestrowane w Państwach Członkowskich.

W związku z wejściem w życie porozumienia między Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską w sprawie przewozu kolejowego i drogowego towarów i osób podział ekopunktów zwróconych przez Austrię ustala się następująco:

z ekopunktów austriackich zwróconych Komisji do ponownego przyznania 30 % przyznaje się Grecji i 30 % Włochom, na zasadzie pierwszeństwa. Pozostałe eurokupony zwrócone przez Austrię ponownie przyznaje się Państwom Członkowskim potrzebującym dodatkowych ekopunktów proporcjonalnie do wykorzystania na »Rollende Landstraße« w Austrii przez ciężarówki zarejestrowane w Państwach Członkowskich.

Liczba ekopunktów przyznanych Państwom Członkowskim, liczba rzeczywiście wykorzystanych przez nie punktów i przeciętne wielkości NOx pojazdów w ruchu tranzytowym z Państw Członkowskich.

Pozostałe ekokupony przydziela się Państwom Członkowskim potrzebującym dodatkowych ekopunktów proporcjonalnie do współczynnika, określonego w następujący sposób dla każdego Państwa Członkowskiego:

– liczba ekopunktów uważanych za niezbędne na podstawie ekstrapolacji z ostatnich danych statystycznych z Austrii,

– pomnożona przez stosunek ekopunktów przyznanych Państwu Członkowskiemu, które zostały rzeczywiście wykorzystane przez to Państwo Członkowskie w ciągu poprzedniego roku,

– pomnożone przez ostatnie przeciętne dane NOx w odniesieniu do pojazdów znajdujących się w tranzycie w Państwie Członkowskim jako procent wartości docelowej dla danego roku."

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK H

Austriackie punkty kontroli granicznej wyposażone w maszyny stemplujące ekokarty

Achenkirch

Arnoldstein

Braunau

Brennerpaß

Ehrwald

Hangendenstein

Hörbranz

Kiefersfelden

Musau

Nauders

Neuhaus

Pinswang

Reit im Winkel

Saalbrücke

Scharnitz

Schleching

Sillian

Springen

Suben

Steinpaß

Walserberg

Wegscheid"

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.73.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 609/2000 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3298/94 ustanawiające szczegółowe środki dotyczące systemu praw tranzytu (ekopunktów) dla samochodów ciężarowych w ruchu tranzytowym przez Austrię
Data aktu: 21/03/2000
Data ogłoszenia: 22/03/2000
Data wejścia w życie: 11/04/2000, 01/05/2004