Decyzja 2000/208/WE ustanawiająca szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 97/78/WE dotyczącej tranzytu drogowego przez terytorium Wspólnoty Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego z jednego państwa trzeciego do innego państwa trzeciego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 24 lutego 2000 r.
ustanawiająca szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 97/78/WE dotyczącej tranzytu drogowego przez terytorium Wspólnoty Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego z jednego państwa trzeciego do innego państwa trzeciego

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 468)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/208/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 marca 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(1), w szczególności jej art. 11 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu uniknięcia jakichkolwiek niepotrzebnych opóźnień w handlu, niezbędne jest niezwłoczne przyjęcie przepisów, zgodnie z którymi produkty pochodzenia zwierzęcego przewożone tranzytem drogowym przez Wspólnotę Europejską z jednego państwa trzeciego do innego państwa trzeciego mogą opuszczać terytorium Wspólnoty.

(2) Przepisy te stosują się w odniesieniu do art. 11 ust. 2 lit. e) dyrektywy 97/78/WE do procedur związanych wyłącznie z przejazdami drogowymi przez terytorium Wspólnoty.

(3) Istotne jest, aby urzędowy lekarz weterynarii, właściwy dla punktu kontroli granicznej, przez który towary objęte tranzytem mają opuścić terytorium Wspólnoty, był za każdym razem powiadamiany o przesyłkach, w szczególności o tych odprawianych poza normalnymi godzinami pracy punktu kontroli granicznej.

(4) Ważne jest określenie kontroli, jakie muszą zostać przeprowadzone w punkcie kontroli granicznej miejsca opuszczenia terytorium Wspólnoty w celu potwierdzenia pochodzenia przesyłki.

(5) Istotne jest także określenie kategorii zatwierdzenia punktu kontroli granicznej miejsca opuszczenia terytorium Wspólnoty w celu zapewnienia, że pracujący tam personel jest zaznajomiony z produktami poddawanymi kontroli.

(6) Niezbędne jest zapewnienie ujednoliconych zasad badania przesyłek oraz wystawiania zaświadczeń, które mają zostać odesłane do punktu kontroli granicznej miejsca wprowadzenia na terytorium Wspólnoty.

(7) Dokonano odstępstwa dotyczącego przeprowadzenia kontroli przez personel punktów kontroli granicznej zatwierdzonych jedynie do kontroli produktów rybołówstwa.

(8) Niniejsza decyzja będzie stosowana niezależnie od jakichkolwiek porozumień zawartych przez Wspólnotę z określonymi państwami trzecimi w ramach uznanych umów międzynarodowych.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Podczas stosowania art. 11 dyrektywy 97/78/WE, w szczególności art. 11 ust. 2 lit. e), w przypadku tranzytu drogowego przez terytorium Wspólnoty Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego z jednego państwa trzeciego do innego państwa trzeciego obowiązują poniższe przepisy.

Artykuł  2

Punktami kontroli granicznej, wymienionymi w art. 11 ust. 2 lit. e) dyrektywy 97/78/WE, są:

– w przypadku produktów rybołówstwa - wszystkie punkty kontroli granicznej znajdujące się na wykazie ustalonym decyzją Komisji 97/778/WE(2) (ze zmianami),

– w przypadku innych produktów pochodzenia zwierzęcego nieokreślonych w tiret pierwszym - wszystkie punkty kontroli granicznej, do których odnosi się tiret pierwsze, z wyłączeniem tych przeznaczonych wyłącznie do inspekcji produktów rybołówstwa.

Artykuł  3

Urzędowy lekarz weterynarii lub - w przypadku produktów rybołówstwa - urzędowy lekarz weterynarii albo agent wyznaczony przez właściwy organ jest odpowiedzialny za dopilnowanie przeprowadzenia niezbędnych kontroli w punkcie kontroli granicznej miejsca opuszczenia terytorium Wspólnoty, zgodnie z niniejszym przepisem. Kontrole mają na celu potwierdzenie, że odprawiana przesyłka odpowiada tej wysłanej z punktu kontroli granicznej miejsca wprowadzenia na terytorium Wspólnoty oraz że jest ona zgodna z informacjami zawartymi w zaświadczeniu towarzyszącym tej przesyłce i zgodnym ze wzorem przedstawionym w załączniku B do decyzji Komisji 93/13/EWG(3).

Artykuł  4

Po zakończeniu kontroli zaświadczenie, określone w art. 5 ust. 1 dyrektywy 97/78/WE, towarzyszące przesyłce, musi zostać uzupełnione adnotacją w brzmieniu: "formalności związane z opuszczeniem terytorium WE i kontrole przewożonych tranzytem towarów, potwierdzone zgodnie z art. 11 ust. 2 lit. e) dyrektywy 97/78/WE", opatrzone pieczęcią punktu kontroli granicznej i datą oraz podpisane przez urzędowego lekarza weterynarii, a w przypadku produktów rybołówstwa - urzędowego lekarza weterynarii lub agenta wyznaczonego przez właściwy organ.

Artykuł  5

Niniejszą decyzję stosuje się bez uszczerbku dla jakichkolwiek porozumień zawartych przez Wspólnotę z państwami trzecimi w ramach uznanych umów międzynarodowych.

Artykuł  6

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 kwietnia 2000 r.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 lutego 2000 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 3.

(2) Dz.U. L 315 z 19.11.1997, str. 15.

(3) Dz.U. L 9 z 15.1.1993, str. 33.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.64.20

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/208/WE ustanawiająca szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 97/78/WE dotyczącej tranzytu drogowego przez terytorium Wspólnoty Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego z jednego państwa trzeciego do innego państwa trzeciego
Data aktu: 24/02/2000
Data ogłoszenia: 11/03/2000
Data wejścia w życie: 01/04/2000, 01/05/2004, 01/01/1970