Rozporządzenie 2813/2000 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w odniesieniu do przyznawania pomocy do prywatnego składowania niektórych produktów rybołówstwa

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2813/2000
z dnia 21 grudnia 2000 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w odniesieniu do przyznawania pomocy do prywatnego składowania niektórych produktów rybołówstwa

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady (WE) nr 104/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury (1), w szczególności jej art. 25 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 104/2000, uchylające z mocą od dnia 1 stycznia 2001 r. rozporządzenie Rady (EWG) nr 3759/92(2), przewiduje przyznawanie organizacjom producentów pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania, w przypadku produktów wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 104/2000; niniejsze zasady różnią się od poprzedniego systemu przewidzianego w rozporządzeniu (EWG) nr 3759/92 i rozporządzeniu Rady (WE) nr 1690/94 z dnia 12 lipca 1994 r. ustanawiającym szczegółowe zasady w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 3759/92 w odniesieniu do przyznawania pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania niektórych produktów rybołówstwa (3), z powodu wprowadzenia wspólnotowej ceny sprzedaży; w celu uwzględnienia tych zmian rozporządzenie (WE) nr 1690/94 powinno zostać zastąpione.

(2) Organizacje producentów powinny mieć udział w kosztach związanych z wprowadzaniem mechanizmu pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania i dlatego kwota pomocy powinna być ustalona na podstawie rzeczywistych kosztów technicznych i kosztów finansowych składowania. Koszty techniczne powinny być określane na podstawie ponoszonych bezpośrednich kosztów związanych z mechanizmem. W celu uniknięcia stosowania w odniesieniu do przemysłu uciążliwych wymogów w zakresie informacji i skomplikowanych rocznych kalkulacji, koszty finansowe powinny być ryczałtową kwotą dostosowaną na podstawie stopy procentowej określanej zgodnie z art. 5 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1883/78 z dnia 2 sierpnia 1978 r. ustanawiającego ogólne reguły finansowania interwencji przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Sekcja Gwarancji (4), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1259/96 (5).

(3) W celu zapewnienia jakości produktu oraz w celu ułatwienia zbycia produktów na rynku, powinny zostać ustanowione wymogi, które powinny zostać spełnione w ramach działań kwalifikujących się do przyznania pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania, a ponadto wymogi związane ze składowaniem i przywracaniem tych produktów na rynek.

(4) W celu zapewnienia zwykłych warunków konkurencji między organizacjami producentów, korzystającymi z marginesu tolerancji przewidzianego w rozporządzeniu (WE) nr 104/2000, konieczne jest ustanowienie zasad odnośnie stosowania go, spójnych z innymi mechanizmami interwencyjnymi. Powinny mieć zastosowanie właściwe przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 2509/2000 z dnia 15 listopada 2000 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w zakresie przyznawania rekompensat finansowych za wycofywanie określonych produktów rybołówstwa (6).

(5) Beneficjenci pomocy powinni być zobowiązani, w celu zwiększenia efektywności kontroli, do przechowywania ewidencji towarowej oraz do przekazywania tych danych Państwom Członkowskim. W celu dobrego zarządzania mechanizmem wystarczający jest wymóg prowadzenia ewidencji towarowej podczas minimalnych okresów składowania.

(6) Powinna zostać określona procedura składania wniosków o wypłatę pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania oraz procedura udzielania zaliczek, a także wielkość odpowiednich zabezpieczeń.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Produktów Rybołówstwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Poziom pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania jest ustalany przed rozpoczęciem każdego roku połowowego, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 38 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 104/2000.

Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania jest określana w stosunku do jednostki wagi i stosowana do wagi netto produktów wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 104/2000.

2.
Wielkość pomocy jest obliczana na podstawie rzeczywistych technicznych i finansowych kosztów poniesionych w związku ze składowaniem przedmiotowych produktów, udokumentowanych we Wspólnocie podczas poprzednich lat połowowych.
3.
Za koszty techniczne uznawane są:

a) koszty energii;

b) koszty pracy związane ze składowaniem i wydawaniem towaru;

c) koszty materiałów zużytych do bezpośredniego pakowania;

d) koszty transportu z miejsca wyładunku do miejsca składowania.

4.
Koszty finansowe stanowią ryczałtową kwotę w wysokości 10 EUR na tonę w 2001 r. Następnie kwota ryczałtowa jest dostosowywana każdego roku przy użyciu stopy procentowej ustalanej corocznie, zgodnie z art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1883/78.
5.
Poziom pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania, ustalony na określony rok połowowy, ma zastosowanie do produktów przyjętych na skład w ciągu danego roku, bez względu na koniec okresu składowania.
Artykuł  2
1.
W celu zakwalifikowania do pomocy w odniesieniu do prywatnego składowania, składowanie i przywracanie na rynek tych produktów musi spełniać wymogi określone w ust. 2 i 3.
2.
Produkty należy składować przez minimalny okres składowania wynoszący 15 dni od daty przyjęcia na skład.

Produkty są utrzymywane w warunkach niepowodujących zmiany ich jakości. W tym celu produkty są przechowywane w odpowiednich urządzeniach, gdzie temperatura składowania nie przekracza minus 18°C, bez uszczerbku dla bardziej rygorystycznych norm krajowych lub norm handlowych stosowanych w Państwach Członkowskich.

Produkty są przechowywane w jednorodnych partiach o wadze co najmniej 5 ton lub 1 tony w przypadku krewetek z rodziny Penaeidae.

3.
Produkty są ponownie wprowadzane na rynek w jednorodnych partiach w odniesieniu do gatunku i zgodnie z obowiązującymi przepisami w poszczególnych Państwach Członkowskich, dotyczącymi wprowadzania do obrotu produktów przeznaczonych do konsumpcji.
Artykuł  3

Artykuł 2 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2509/2000 stosuje się mutatis mutandis w odniesieniu do ustaleń w zakresie pomocy dla prywatnego składowania przewidzianych w art. 25 rozporządzenia (WE) nr 104/2000.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie ustanawiają system monitorowania zapewniający, aby produkty, dla których ma zastosowanie pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania, kwalifikowały się do jej przyznania.
2.
W celu przestrzegania minimalnego okresu przechowywania, określonego w art. 2 ust. 2 akapit pierwszy, organizacje producentów zapewniają prowadzenie przez beneficjentów pomocy ewidencji towarowej dla każdego rodzaju produktów przyjętych na skład.
3.
Organizacje producentów każdego miesiąca powiadamiają zainteresowane Państwo Członkowskie o dacie przyjęcia, gatunku, kategorii i ilości produktów przyjętych na skład
Artykuł  5
1.
Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania jest wypłacana zainteresowanej organizacji producentów tylko wtedy gdy właściwe organy zainteresowanego Państwa Członkowskiego upewnią się, że ilości, w odniesieniu do których zastosowana jest pomoc, nie przekraczają limitów ustanowionych w art. 25 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 104/2000 oraz że były przechowywane i przywrócone na rynek zgodnie z tym rozporządzeniem.
2.
Wnioski o pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania są składane przez zainteresowane organizacje producentów do właściwych organów Państwa Członkowskiego w ciągu czterech miesięcy od końca danego roku połowowego.
3.
Władze krajowe wypłacą pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania w ciągu trzech miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku od zainteresowanej organizacji producentów.
Artykuł  6

Na wniosek zainteresowanej organizacji producentów Państwo Członkowskie udziela miesięcznej zaliczki na pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania w wielkości odpowiedniej do wnioskowanej na ten miesiąc pomocy, pod warunkiem że organizacja producentów wniesie zabezpieczenie równe 105 % kwoty zaliczki.

Zaliczki są obliczane zgodnie z metodą podaną w Załączniku.

Artykuł  7

Niniejszym rozporządzenie (WE) nr 1690/94 traci moc.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 1 stycznia 2001 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 2000 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

_______

(1) Dz.U. L 17 z 21.1.2000, str. 22.

(2) Dz.U. L 388 z 31.12.1992, str. 1.

(3) Dz.U. L 179 z 13.7.1994, str. 4.

(4) Dz.U. L 216 z 5.8.1978, str. 1.

(5) Dz.U. L 163 z 2.7.1996, str. 10.

(6) Dz.U. L 289 z 16.11.2000, str. 11.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.326.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2813/2000 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w odniesieniu do przyznawania pomocy do prywatnego składowania niektórych produktów rybołówstwa
Data aktu: 21/12/2000
Data ogłoszenia: 22/12/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/12/2000, 01/01/2001