Decyzja 2000/788/WE zmieniająca decyzję 2000/24WE w celu ustanowienia specjalnego programu działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspierającego konsolidację oraz intensyfikację unii celnej pomiędzy WE i Turcją

DECYZJA RADY
z dnia 4 grudnia 2000 r.
zmieniająca decyzję 2000/24WE w celu ustanowienia specjalnego programu działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspierającego konsolidację oraz intensyfikację unii celnej pomiędzy WE i Turcją

(2000/788/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 grudnia 2000 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 23 grudnia 1963 r. Rada przyjęła decyzję 64/732/EWG o w sprawie zawarcia Układu ustanawiającego stowarzyszenie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Turcją(2). Protokół dodatkowy obowiązujący od 1 stycznia 1973 r. i dołączony do Układu Stowarzyszeniowego(3) określa warunki, uzgodnienia oraz harmonogramy postępującego wprowadzania unii celnej w okresie 22 lat.

(2) Na swym posiedzeniu w Luksemburgu w dniach 12 i 13 grudnia 1997 r. Rada Europejska wezwała do opracowania strategii przygotowania Turcji do akcesji poprzez zbliżenie jej do Unii Europejskiej we wszystkich dziedzinach. 4 marca 1998 r. Komisja przedłożyła Radzie dokument zatytułowany "Strategia europejska dla Turcji" przedstawiający program prac zmierzających do konsolidacji oraz dodania treści unii celnej, jak również do zwiększenia współpracy w innych dziedzinach istotnych dla dalszego rozwoju stosunków z Turcją.

(3) Na swym posiedzeniu w Cardiff w dniach 15 i 16 czerwca 1998 r. Rada Europejska z zadowoleniem powitała Strategię europejską dla Turcji jako platformę dla rozwoju stosunków pomiędzy Unią Europejską i Turcją w oparciu o odpowiednie i ewolucyjne zasady. Przypominając o potrzebie finansowego wspierania Strategii europejskiej, Rada Europejska odnotowała zamiar Komisji odzwierciedlenia sposobów oraz instrumentów wspierających wdrażanie tej strategii jak również przedstawienia wniosków w tym zakresie.

(4) Na swym posiedzeniu w Helsinkach w dniach 10 i 11 grudnia 1999 r. Rada Europejska zdecydowała o tym, że Turcja stała się państwem kandydującym do wstąpienia do Unii w oparciu o te same kryteria, co inne państwa kandydujące.

(5) Zgodnie ze Strategią europejską dla Turcji oraz w następstwie nowego statusu Turcji jako państwa kandydującego nadanego podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Helsinkach, niniejsza decyzja powinna ustanowić specjalny program działań EBI wspierający konsolidację oraz intensyfikację unii celnej pomiędzy Wspólnotą Europejską i Turcją. Decyzja ta powinna ułatwiać postęp w dziedzinach wciąż wymagających uwagi w zakresie wdrażania i efektywnego stosowania określonych aktów prawnych istotnych dla unii celnej, zgodnie z regularnymi raportami Komisji dotyczącymi postępów Turcji w kierunku akcesji oraz w odpowiednich dziedzinach określonych w Strategii europejskiej dla Turcji.

(6) Niniejsza decyzja wraz z oczekiwanym prawem Turcji do środków przedakcesyjnych w pełni realizuje zobowiązania Unii w zakresie kredytów EBI w Turcji w kontekście unii celnej.

(7) Działanie EBI na mocy niniejszej decyzji powinno być spójne z innymi środkami EBI dostępnymi w Turcji i powinno wspierać inwestycje wspomagające konkurencyjność przemysłu w Turcji, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw; inwestycje infrastrukturalne obejmujące transport, energetykę oraz telekomunikację i polepszające połączenia między infrastrukturą unijną i turecką, inwestycje wspierające bezpośrednią działalność inwestycyjną przedsiębiorstw ze Wspólnoty w Turcji; oraz, w sytuacjach, w których właściwym instrumentem jest finansowanie pożyczek przez EBI, inwestycje w instalacje techniczne ułatwiające funkcjonowanie unii celnej.

(8) Decyzja 2000/24/WE(4) daje EBI gwarancję Wspólnoty dla strat wynikłych z pożyczek na inwestycje poza granicami Wspólnoty (Europa Środkowo-Wschodnia, kraje regionu śródziemnomorskiego, Ameryka Łacińska i Azja oraz Republika Południowej Afryki).

(9) Wspomniana decyzja udziela dostępu do funduszu gwarantowanego dla działań zewnętrznych ustanowionego na mocy rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2728/94(5).

(10) Gwarancja Wspólnoty obejmująca ogół mandatu EBI na udzielanie pożyczek zewnętrznych określona w decyzji 2000/24/WE powinna być rozszerzona w taki sposób, aby obejmowała specjalny program działań EBI wspomagający konsolidację oraz intensyfikację unii celnej pomiędzy Wspólnotą Europejską i Turcją. Dlatego wspomniana decyzja powinna zostać odpowiednio zmieniona.

(11) Postanowienia niniejszej decyzji są powiązane z poszanowaniem zasad demokratycznych, rządów prawa, praw człowieka oraz podstawowych wolności, jak również poszanowania prawa międzynarodowego, które to wartości stanowią fundament polityki Wspólnoty Europejskiej oraz jej państw członkowskich. Wspólnota przywiązuje ogromną wagę do istniejącej w Turcji potrzeby doskonalenia i promowania praktyk demokratycznych oraz poszanowania podstawowych praw człowieka, jak również do większego zaangażowania w ten proces społeczeństwa obywatelskiego.

(12) Dla przyjęcia niniejszej decyzji Traktat nie przewiduje innych uprawnień niż uprawnienia zawarte w jego art. 308,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

W drugim zdaniu drugiego akapitu pierwszego ustępu w art. 1 decyzji 2000/24/WE wprowadza się następujące zmiany:

a) w części wprowadzającej kwotę "18 660" mln EUR zastępuje się kwotą "19 110 mln EUR";

b) po tiret czwartym dodaje się kolejne tiret z tekstem o następującym brzmieniu:

"- Specjalne działanie wspierające konsolidację oraz intensyfikację unii celnej pomiędzy WE i Turcją:

450 mln EUR,".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 grudnia 2000 r.

W imieniu Rady
H. VÉDRINE
Przewodniczący

______

(1) Opinia przedstawiona dnia 15 listopada 2000 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. 217 z 29.12.1964, str. 3685/64.

(3) Dz.U. L 293 z 29.12.1972, str. 4.

(4) Dz.U. L 9 z 13.1.2000, str. 24. Decyzja zmieniona decyzją 2000/688/WE (Dz.U. L 285 z 7.11.2000, str. 20).

(5) Dz.U. L 293 z 12.11.1994, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1149/1999 (Dz.U. L 139 z 2.6.1999, str. 1).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.314.27

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/788/WE zmieniająca decyzję 2000/24WE w celu ustanowienia specjalnego programu działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspierającego konsolidację oraz intensyfikację unii celnej pomiędzy WE i Turcją
Data aktu: 04/12/2000
Data ogłoszenia: 14/12/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 14/12/2000