Rozporządzenie 2602/2000 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania obniżek cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2602/2000
z dnia 17 listopada 2000 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania obniżek cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 29 listopada 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1), w szczególności jego art. 4 w związku z art. 5 ust. 3,

po konsultacji z Europejskim Bankiem Centralnym(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy przepisów art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2494/95 każde Państwo Członkowskie jest zobowiązane do sporządzenia zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (ZWCK), poczynając od wskaźnika na styczeń 1997 r.

(2) Istnieje znaczny zakres różnic proceduralnych w traktowaniu obniżek cen oraz postrzeganiu związku pomiędzy obniżkami cen i ceną zakupu. Konieczne zatem staje się stosowanie zharmonizowanej metodologii do traktowania obniżek cen we wskaźniku ZWCK, aby zapewnić, że skalkulowane wskaźniki ZWCK spełniają wymóg porównywalności określony w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95. Poprawi to również ich wiarygodność i przydatność.

(3) Ceny wykorzystywane do wyliczenia wskaźnika ZWCK powinny być cenami zakupu rzeczywiście zapłaconymi przez gospodarstwa domowe w celu nabycia poszczególnych towarów i usług w transakcjach pieniężnych, łącznie z wszelkimi podatkami pomniejszonymi o subwencje do produktów, po odliczeniach od standardowych cen lub opłat obniżek za zakupy hurtowe lub po cenach obniżonych, a także z wyłączeniem odsetek lub opłat bankowych dodanych na mocy umów kredytowych oraz wszelkich innych dodatkowych opłat poniesionych w wyniku nieuiszczenia płatności w okresie wyznaczonym w chwili dokonywania zakupów.

(4) W przypadku wprowadzenia zmian w specyfikacji, ceny powinny być traktowane zgodnie z zasadami dotyczącymi korekty jakości określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1749/96 z dnia 9 września 1996 r. w sprawie wstępnych środków koniecznych do zastosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(3), wraz z późniejszymi zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem Rady (WE) nr 1688/98(4).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego (SPC), powołanego decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom(5),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest określenie sposobu traktowania, w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych, zwanym dalej "ZWCK", obniżek cen poszczególnych towarów lub usług, aby wskaźniki ZWCK były rzetelnym i trafnym źródłem informacji oraz spełniały wymogi porównywalności określone art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95.

Artykuł  2

Ceny zakupu

Jeżeli nie ustanowiono inaczej, ceny zakupu wykorzystywane we wskaźniku ZWCK uwzględniają zasadniczo obniżki cen poszczególnych towarów i usług, jeżeli takie obniżki:

a) mogą być przypisane do zakupu pojedynczego towaru lub usługi;

b) są dostępne wszystkim potencjalnym konsumentombez spełniania żadnych specjalnych warunków (niedyskryminujące);

c) są znane kupującemu w chwili zawierania umowy ze sprzedającym w sprawie kupna danego produktu; oraz

d) są realizowane w chwili zakupu lub w ciągu takiego okresu następującego po dokonaniu zakupu, że potrafią wywrzeć istotny wpływ na ilości, jakie kupujący są chętni nabyć.

We wskaźniku ZWCK należy w szczególności uwzględnić obniżki w cenach poszczególnych towarów i usług, które prawdopodobnie będą dostępne znowu po cenach standardowych lub są dostępne po cenach standardowych w innym miejscu. Cena standardowa oznacza cenę bez żadnych warunków lub zastrzeżeń, która nie jest określana mianem ceny specjalnej.

Artykuł  3

Zachęta

Wartość rynkowa pewnej rzeczy oferowanej konsumentom przez krótki okres w celu nakłonienia ich do zakupu określonego produktu, zwana dalej "zachętą", może zostać odliczona, jeśli jest znana. Wartość rynkową należy dodać ponownie w chwili wycofania oferty. Zachęty w formie pozycji lub dodatków nieujętych w cenie podstawowej, jak na przykład dodatkowa ilość przedmiotowego produktu, włączenie innego "wolnego od opłat" produktu lub inne korzyści pomija się, jeżeli posiadają znikomą wartość.

Artykuł  4

Zmiana specyfikacji

Jeśli do specyfikacji zostaną wprowadzone zmiany, ceny są traktowane zgodnie z zasadami dotyczącymi zmian w specyfikacji, zwłaszcza tymi, które odnoszą się do korekty jakości, o której mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1749/96.

Artykuł  5

Wdrażanie

Przepisy niniejszego rozporządzenia zostaną zastosowane przez Państwa Członkowskie najpóźniej w grudniu 2000 r. i staną się skuteczne albo w stosunku do wskaźnika na styczeń 2001 r., albo w stosunku do wskaźnika na styczeń 2002 r.

Artykuł  6 1

Korekta

W przypadku gdy stosowanie przepisów niniejszego rozporządzenia będzie miało wpływ na roczną stopę zmiany (m/(m-12)) wskaźnika obejmującego wszystkie pozycje o więcej niż jedną dziesiątą jednego punktu procentowego w porównaniu ze wskaźnikiem, w którym nie uwzględnia się obniżenia cen, omawiana seria wskaźnika zostanie odpowiednio skorygowana.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 listopada 2000 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, str. 1.

(2) Opinia wydana dnia 24 listopada 2000 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, str. 3.

(4) Dz.U. L 214 z 31.7.1998, str. 23.

(5) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

1 Art. 6 zmieniony przez art. 11 rozporządzenia nr 1921/2001 z dnia 28 września 2001 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 odnośnie do minimalnych norm dla korekt zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2602/2000 (Dz.U.UE.L.01.261.49) z dniem 19 października 2001 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.300.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2602/2000 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania obniżek cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych
Data aktu: 17/11/2000
Data ogłoszenia: 29/11/2000
Data wejścia w życie: 19/12/2000, 01/05/2004