Decyzja 2000/731/WE ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 10 listopada 2000 r.
ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 3281)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/731/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 listopada 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie (WE) Nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 13 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że Komisja tworzy Komitet Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (zwany dalej EUEB), składający się z właściwych organów określonych w art. 14 oraz z forum konsultacyjnego określonego w art. 15.

(2) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w odniesieniu do każdej grupy produktów Komisja zapewnia przestrzeganie przez EUEB w ramach swojej działalności zasady zrównoważonego uczestnictwa bezpośrednio zainteresowanych stron związanych z daną grupą produktów, takich jak: przedstawiciele przemysłu i dostawcy usług, włącznie z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, rzemieślnikami i ich związkami branżowymi, związkami zawodowymi, handlowcami hurtowymi i detalicznymi, importerami, organizacjami ochrony środowiska i organizacjami konsumenckimi.

(3) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że strony te spotykają się w ramach forum konsultacyjnego.

(4) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że Komisja ustala regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zgodnie z procedurą określoną w art. 17.

(5) Akapit 5 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w celu uzyskania powszechnego poparcia dla programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego, niezbędne jest, aby organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska oraz organizacje konsumenckie odgrywały istotną rolę w opracowywaniu i ustalaniu kryteriów przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego.

(6) Załącznik IV ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w ramach EUEB powstanie specjalna doraźna grupa robocza składająca się ze stron zainteresowanych określonych w art. 15 i z właściwych organów określonych w art. 14, której celem będzie opracowanie kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego w odniesieniu do każdej grupy produktów.

(7) Środki ustanowione w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zamieszczony w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym traci moc decyzja Komisji z dnia 18 listopada 1992 r. ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(2).

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 listopada 2000 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.

(2) C(92) 2314 final z 18.11.1992.

ZAŁĄCZNIK

regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego

1. Niniejszym ustanawia się regulamin forum konsultacyjnego (dalej zwanego forum), o którym mowa w art. 15 rozporządzenia (WE) Nr 1980/2000. Forum funkcjonuje zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem.

2. Forum konsultacyjne i jego członkowie są członkami Komitetu Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (dalej zwanego EUEB) oraz uczestniczą we wszystkich działaniach EUEB, w szczególności zaś w:

– składaniu wniosków do Komisji o zainicjowanie procedury ustalania kryteriów ekologicznych, jak również w ustalaniu związanych z nimi wymagań weryfikacyjnych dotyczących oceny i zgodności dla grup produktów,

– ustalaniu i dokonywaniu przeglądu kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego, jak również związanych z nimi wymagań weryfikacyjnych dotyczących oceny i zgodności dla grup produktów,

– świadczeniu Komisji usług konsultacyjnych w zakresie planu prac wspólnotowego oznakowania ekologicznego,

– popularyzowaniu i stosowaniu wspólnotowego oznakowania ekologicznego.

3. Członkami forum, a tym samym EUEB, są między innymi następujące organizacje reprezentujące strony zainteresowane określone w art. 15 wspomnianego rozporządzenia:

– Coface (konsumenci; organizacja reprezentuje również BEUC, Europcoop i AEC),

– EEB (ekologia),

– ETUC (związki zawodowe),

– UNICE (branże przemysłu),

– UEAPME (małe i średnie przedsiębiorstwa oraz cechy rzemieślnicze),

– Eurocommerce (handel).

Aby zagwarantować zrównoważone uczestnictwo wszystkich właściwych zainteresowanych stron, EUEB może, na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy, pod warunkiem zatwierdzenia przez Komisję i zgodnie z potrzebami, poszerzyć powyższy skład również o innych członków.

4. Każdy członek forum wyznacza osobę kontaktową.

5. Forum odbywa posiedzenia w ramach posiedzeń EUEB.

6. Oprócz przedstawicieli ogólnych, którzy powinni uczestniczyć w posiedzeniach EUEB, każdy członek forum wyznacza co najmniej jednego przedstawiciela technicznego dla każdej grupy produktów, który powinien uczestniczyć w pracach doraźnych grup roboczych tworzonych przez EUEB w odniesieniu do szczególnych grup produktów, jak również w posiedzeniach EUEB, podczas których kompleksowo omawiane są dane grupy produktów. Wspomniani przedstawiciele techniczni powinni w możliwie najszerszym zakresie posiadać profesjonalną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie danej grupy produktów.

7. Członkowie forum oraz ich przedstawiciele ogólni i techniczni działają zgodnie z celami i założeniami ustanowionymi w art. 1 wspomnianego rozporządzenia, jak również zgodnie z zasadami proceduralnymi ustanowionymi w załączniku IV wspomnianego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.293.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/731/WE ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego
Data aktu: 10/11/2000
Data ogłoszenia: 22/11/2000
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 01/05/2004