Decyzja 2000/98/WE ustanawiająca Komitetu Zatrudnienia

DECYZJA RADY
z dnia 24 stycznia 2000 r.
ustanawiająca Komitetu Zatrudnienia

(2000/98/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 4 lutego 2000 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 130,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 3 Traktatu stanowi, że działania Wspólnoty obejmują popieranie koordynacji polityki zatrudnienia Państw Członkowskich w celu wzmocnienia ich efektywności i poprzez rozwijanie skoordynowanych strategii na rzecz zatrudnienia.

(2) W części III tytuł VIII Traktatu ustanowione zostały procedury, zgodnie z którymi Państwa Członkowskie oraz Wspólnota powinny dążyć do rozwijania skoordynowanej strategii zatrudnienia oraz, w szczególności, wspierania wykwalifikowanych, wyszkolonych i łatwo przystosowujących się do danych warunków pracowników, jak i rynków pracy zdolnych do szybkiej reakcji na zmianę sytuacji gospodarczej; przepisy tego tytułu przewidują też ustanowienie Komitetu Zatrudnienia, o statusie doradczym ("Komitet").

(3) Wypełniając swoje zadania, które obejmują doradzanie i uczestniczenie w przygotowywaniu prac Rady i Komisji, Komitet powinien przyczyniać się do zapewniania, że Europejska Strategia Zatrudnienia, koordynacja polityki makroekonomicznej oraz proces reformy gospodarczej będą określane i wdrażane w sposób spójny i wzajemnie wzmacniający się.

(4) Wskazane jest, aby Komitet oraz organy wspólnotowe uczestniczące w koordynacji polityki gospodarczej, w szczególności Komitet Ekonomiczno-Finansowy oraz Komitet Polityki Gospodarczej, ściślej współpracowały.

(5) Komitet powinien ściśle współpracować z partnerami społecznymi, w szczególności z tymi, którzy są reprezentowani w Stałym Komitecie ds. Zatrudnienia, utworzonym decyzją Rady 1999/207/WE z 9 marca 1999 r. w sprawie reformy Stałego Komitetu ds. Zatrudnienia oraz uchylającą decyzję 70/532/EWG (2).

(6) Komitet Zatrudnienia zastąpi Komitet Zatrudnienia i Rynku Pracy utworzony na podstawie decyzji Rady 97/16/WE (3); decyzja 97/16/WE powinna, zatem zostać uchylona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Instytucje i funkcje

1.
Zostaje utworzony doradczy Komitet Zatrudnienia (zwany dalej "Komitetem") przez Radę w celu wzmocnienia między Państwami Członkowskimi koordynacji w zakresie polityki zatrudnienia i polityki rynku pracy, zgodnie z przepisami Traktatu oraz biorąc pod uwagę kompetencje instytucji i organów wspólnotowych.
2.
Zadania Komitetu są następujące:

– monitorowanie sytuacji na rynku pracy oraz realizacji polityki zatrudnienia w Państwach Członkowskich i we Wspólnocie,

– z zastrzeżeniem przepisów art. 207 Traktatu, formułowanie opinii, na wniosek Rady lub Komisji albo z własnej inicjatywy oraz uczestnictwo w przygotowaniu dyskusji w Radzie, określonych w art. 128 Traktatu.

W tym celu, Komitet powinien także, w szczególności:

– promować uwzględnienie celu, jakim jest wysoki poziom zatrudnienia, w toku formułowania i wdrażania polityki i działań wspólnotowych,

– uczestniczyć w pracach nad przyjmowaniem ogólnych wytycznych w zakresie polityki gospodarczej w celu zapewnienia spójności między wytycznymi w zakresie zatrudnienia a tymi wytycznymi oraz przyczyniać się do synergii Europejskiej Strategii Zatrudnienia, koordynacji polityki makroekonomicznej oraz procesu reformy gospodarczej, w sposób wzajemnie wspierający się,

– uczestniczyć w dialogu makroekonomicznym na szczeblu Wspólnoty,

– promować wymianę informacji i doświadczeń między Państwami Członkowskimi i z Komisją.

Artykuł  2

Członkostwo

1.
Każde Państwo Członkowskie oraz Komisja mianuje po dwóch członków Komitetu. Mogą one również mianować po dwóch zastępców członków.
2.
Członkowie Komitetu i zastępcy wybierani są spośród wyższych urzędników lub ekspertów posiadających wybitne kompetencje w zakresie zatrudnienia i polityki rynku pracy w Państwach Członkowskich.
3.
Komitet może zapraszać ekspertów spoza swojego grona, stosownie do porządku dziennego.
Artykuł  3

Działanie

1.
Komitet wybiera swojego przewodniczącego spośród członków wyznaczonych przez Państwa Członkowskie na nieodnawialną dwuletnią kadencję.
2.
Przewodniczący jest wspomagany przez czterech wiceprzewodniczących, z których dwóch jest wybieranych przez Komitet spośród jego członków na dwuletnią kadencję. Trzeci jest przedstawicielem Państwa Członkowskiego, które w danym okresie sprawuje prezydencję w Radzie, a czwarty jest przedstawicielem Państwa Członkowskiego, które jako następne będzie sprawować prezydencję w Radzie.
3.
Komisja zapewnia analityczne i organizacyjne wsparcie Komitetu. Wyznacza ona swojego pracownika jako sekretarza Komitetu, który wykonuje instrukcje Komitetu w toku wspomagania Komitetu w wypełnianiu jego zadań. Komisja współpracuje z Sekretariatem Generalnym Rady w odniesieniu do kwestii odbywania posiedzeń.
4.
Komitet ustanawia swoje własne zasady działania.
5.
Posiedzenia Komitetu zwoływane są przez przewodniczącego z jego inicjatywy albo na wniosek większości członków Komitetu.
Artykuł  4

Grupy robocze

Komitet może powierzyć przeprowadzanie badań nad poszczególnymi kwestiami zastępcom członków lub może w tym celu utworzyć grupy robocze. W takich przypadkach przewodnictwo jest powierzane członkowi albo zastępcy członka Komitetu lub urzędnikowi Komisji wyznaczonemu przez Komitet. Grupy robocze mogą korzystać z pomocy ekspertów.

Artykuł  5

Powiązania z innymi organami

1.
W toku wypełniania swojego mandatu, Komitet konsultuje się z partnerami społecznymi. W tym kontekście, nawiązuje on kontakty z partnerami społecznymi reprezentowanymi w Stałym Komitecie ds. Zatrudnienia.
2.
Komitet współpracuje z innymi właściwymi organami i komitetami zajmującymi się kwestiami polityki gospodarczej.
Artykuł  6

Uchylenie

Komitet Zatrudnienia i Rynku Pracy utworzony na podstawie decyzji 97/16/WE zakończy swą działalność w dniu pierwszego posiedzenia Komitetu utworzonego na podstawie niniejszej decyzji. Pierwsze posiedzenie Komitetu odbędzie się nie później niż cztery miesiące od daty przyjęcia niniejszej decyzji.

Decyzja 97/16/WE traci moc w dniu, w którym przestanie istnieć Komitet Zatrudnienia i Rynku Pracy.

Artykuł  7

Ogłoszenie

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 stycznia 2000 r.

W imieniu Rady
L. CAPOULAS SANTOS
Przewodniczący

_______

(1) Opinia wydana dnia 4 listopada 1999 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 72 z 18.3.1999, str. 33.

(3) Dz.U. L 6 z 10.1.1997, str. 32.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.29.21

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/98/WE ustanawiająca Komitetu Zatrudnienia
Data aktu: 24/01/2000
Data ogłoszenia: 04/02/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/01/2000