Zmiana do Protokołu Montrealskiego przyjęta przez dziewiąte zgromadzenie Stron. Montreal.1997.09.17.

ZAŁĄCZNIK
ZMIANA DO PROTOKOŁU MONTREALSKIEGO PRZYJĘTA PRZEZ DZIEWIĄTE ZGROMADZENIE STRON

Artykuł  1

Zmiana

A. Artykuł 4, ustęp 1c

Po ustępie 1b artykułu 4 Protokołu zostaje wprowadzony następujący ustęp:

"1c. W przeciągu jednego roku od daty wejścia w życie niniejszego ustępu każda ze stron wprowadzi zakaz importu substancji kontrolowanej z załącznika E z wszystkich krajów niebędących stroną Protokołu.".

B. Artykuł 4, ustęp 2c

Po ustępie 2b artykułu 4 Protokołu zostaje wprowadzony następujący ustęp:

"2c. Po upływie roku od wejścia w życie niniejszego ustępu każda ze stron wprowadzi zakaz eksportu substancji kontrolowanej z załącznika E do wszystkich krajów niebędących stroną niniejszego Protokołu.".

C. Artykuł 4, ustępy 5, 6 i 7

W ustępach 5, 6 i 7 artykułu 4 Protokołu słowa:

"i grupa II z załącznika C"

zostają zastąpione słowami:

"grupa II z załącznika C i załącznik E".

D. Artykuł 4, ustęp 8

W ustępie 8 artykułu 4 Protokołu słowa:

"Artykuł 2G"

zostają zastąpione słowami:

"Artykuły 2G i 2H".

E. Artykuł 4A: Kontrola handlu ze stronami

Do Protokołu dodany zostaje następujący artykuł jako artykuł 4A:

"1. Jeżeli po upływie daty wygaszenia obowiązującej stronę dla pewnej substancji kontrolowanej strona ta nie jest w stanie

- pomimo podjęcia wszystkich wykonalnych kroków w celu wypełnienia swojego obowiązku wynikającego z Protokołu

- zaprzestać produkcji tej substancji do zastosowań krajowych, innych niż zastosowania uzgodnione przez strony jako kluczowe, wprowadzi ona zakaz eksportu używanych, poddanych recyklingowi i odzyskanych ilości tej substancji, do celów innych niż zniszczenie.

2. Ustęp 1 niniejszego artykułu obowiązuje bez wpływu na zastosowanie artykułu 11 Konwencji i procedury nieprzestrzegania opracowanej na mocy artykułu 8 Protokołu.".

F. Artykuł 4B: Licencjonowanie

Do Protokołu dodany zostaje następujący artykuł jako artykuł 4B:

"6. Każda ze stron do dnia 1 stycznia 2000 roku lub w przeciągu trzech miesięcy od wejścia dla niej w życie niniejszego artykułu, zależnie od tego, która z tych dat jest późniejsza, utworzy i wprowadzi system licencjonowania importu i eksportu nowych, używanych, poddanych recyklingowi i odzyskanych substancji kontrolowanych z załączników A, B, C i E.

7. Niezależnie od ustępu 1 niniejszego artykułu, każda ze stron działająca w ramach ustępu 1 artykułu 5, która stwierdzi, że nie może utworzyć i wprowadzić systemu licencjonowania importu i eksportu substancji kontrolowanych z załączników C i E, może opóźnić podjęcie tych działań do dnia 1 stycznia 2005 roku i 1 stycznia 2002 roku, odpowiednio.

8. Każda ze stron w przeciągu trzech miesięcy od daty wprowadzenia systemu licencjonowania złoży w sekretariacie sprawozdanie na temat utworzenia i działania tego systemu.

9. Sekretariat będzie okresowo przygotowywał i rozprowadzał wśród wszystkich stron wykaz stron, które złożyły mu sprawozdanie na temat systemu licencjonowania, i będzie przekazywał te informacje Komitetowi wykonawczemu w celu rozpatrzenia i sformułowania odpowiednich zaleceń dla stron.".

Artykuł  2

Związek ze zmianą z 1992 roku

Żadne państwo ani regionalna organizacja integracji gospodarczej nie może złożyć instrumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia niniejszej zmiany, jeżeli wcześniej nie złożyła lub nie złoży równocześnie takiego instrumentu dotyczącego zmiany przyjętej na czwartym zgromadzeniu stron w Kopenhadze z dnia 25 listopada 1992 roku.

Artykuł  3

Wejście w życie

1.
Niniejsza zmiana wchodzi w życie dnia 1 stycznia 1999 roku, pod warunkiem że złożonych zostanie przynajmniej 20 instrumentów ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia tej zmiany przez państwa lub regionalne organizacje integracji gospodarczej, które są stronami Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji, które niszczą warstwę ozonową. W przypadku gdy warunek ten nie zostanie spełniony do tej daty, zmiana wchodzi w życie dziewięćdziesiątego dnia od daty, z którą zostanie spełniony.
2.
Do celów ustępu 1 wszelkie takie instrumenty złożone przez organizacje regionalnej integracji gospodarczej będą liczone jako dodatkowe wobec instrumentów złożonych przez państwa członkowskie takiej organizacji.
3.
Po wejściu w życie niniejszej zmiany, jak to przewidziano w ustępie 1, dla wszystkich pozostałych stron Protokołu wchodzi ona w życie dziewięćdziesiątego dnia od daty złożenia przez nie instrumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.272.27

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zmiana do Protokołu Montrealskiego przyjęta przez dziewiąte zgromadzenie Stron. Montreal.1997.09.17.
Data aktu: 17/09/1997
Data ogłoszenia: 25/10/2000
Data wejścia w życie: 10/11/1999