Norwegia-Wspólnota Europejska. Umowa w sprawie udziału Norwegii w pracach Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Bruksela.2000.10.19.

UMOWA
między Wspólnotą Europejską a Królestwem Norwegii w sprawie udziału Norwegii w pracach Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii

UMAWIAJĄCE SIĘ STRONY,

świadome potrzeby współpracy międzynarodowej w celu zwalczania społecznego zagrożenia ze strony narkotyków i narkomanii,

potwierdzając bardzo bliskie związki kulturalne, handlowe i społeczne ukształtowane historycznie między Unią Europejską a Norwegią, w szczególności związki gospodarcze, polityczne i o charakterze prawnym ukształtowane Porozumieniem o Europejskim Obszarze Gospodarczym,

zważywszy, że Wspólnota Europejska zawarła, decyzją 90/611/EWG(1), Konwencję Narodów Zjednoczonych o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, zwaną dalej "Konwencja wiedeńską" i złożyła deklarację kompetencji w odniesieniu do jej artykułu 27(2), oraz, że Norwegia ratyfikowała Konwencję wiedeńską dnia 14 listopada 1994 roku,

zważywszy, że Wspólnota Europejska ustanowiła w drodze rozporządzenia Rady (EWG) nr 302/93(3) ("rozporządzenie"), Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii ("Centrum"),

a także mając na uwadze, o następuje:

(1) Rozporządzenie stanowi w swoim artykule 13, że Centrum jest otwarte dla uczestnictwa tych państw trzecich, które podzielają zainteresowanie Wspólnoty i jej Państw Członkowskich; Norwegia wystąpiła z wnioskiem o takie uczestnictwo.

(2) Norwegia podziela cele i zamierzenia ustanowione dla Centrum w rozporządzeniu.

(3) Norwegia zgadza się z zawartym w rozporządzeniu opisem zadań Centrum i metod jego pracy oraz obszarów priorytetowych.

(4) W Norwegii istnieje instytucja odpowiednia do włączenia jej do europejskiej sieci informacyjnej na temat narkotyków i narkomanii,

POSTANOWIŁY ZAWRZEĆ NASTĘPUJĄCĄ UMOWĘ:

Artykuł  1

Norwegia uczestniczy w pełnym zakresie w pracach Centrum na warunkach wymienionych w niniejszej Umowie.

Artykuł  2

Europejska sieć informacyjna na temat narkotyków i narkomanii (Reitox)

1.
Norwegia zostaje włączona do europejskiej sieci informacyjnej o narkotykach i narkomanii (Reitox).
2.
Norwegia powiadomi Centrum o głównych elementach swojej krajowej sieci informacyjnej w ciągu 28 dni od wejścia w życie niniejszej Umowy, uwzględniając krajowe centrum monitorowania i nazwy wszelkich innych wyspecjalizowanych ośrodków mogących z pożytkiem uczestniczyć w pracach Centrum.
3.
Jednomyślną decyzją podjętą przez członków zarządu, w Norwegii zostanie wyznaczony wyspecjalizowany ośrodek jako krajowy punkt centralny.
Artykuł  3

Zarząd

Zarząd Centrum zaprasza do uczestnictwa w swoich posiedzeniach przedstawiciela Norwegii. Przedstawiciel uczestniczy w nich w pełni bez prawa głosu. Zarząd może jednak zwoływać, w drodze wyjątku, posiedzenia ograniczone do udziału przedstawicieli Państw Członkowskich i Komisji Europejskiej w sprawach interesujących w szczególności Wspólnotę i jej Państwa Członkowskie.

Zarząd, na sesji z przedstawicielami Norwegii, ustanowi szczegółowe regulacje dotyczące uczestniczenia Norwegii w pracy Centrum.

Artykuł  4

Komitet Naukowy

Zarząd Centrum zaprasza przedstawiciela Norwegii do uczestniczenia w pełnym zakresie w posiedzeniach Komitetu Naukowego bez prawa głosu.

Artykuł  5 1

Budżet

Norwegia wnosi wkład finansowy w działalność centrum zgodnie z postanowieniami określonymi w załączniku do niniejszego Porozumienia, stanowiącym jego integralną część.

Artykuł  6

Ochrona i poufność danych

1.
W przypadku gdy na podstawie niniejszej Umowy i zgodnie z prawem krajowym, Centrum przekazuje władzom Norwegii dane osobowe uniemożliwiające ustalenie tożsamości osób fizycznych, dane takie mogą być wykorzystywane jedynie w określonym celu i zgodnie z warunkami określonymi przez władzę przekazującą.
2.
Dane o narkotykach i narkomanii dostarczone władzom Norwegii przez Centrum mogą być publikowane pod warunkiem przestrzegania wspólnotowych i norweskich postanowień o upowszechnianiu i poufności informacji. Dane osobowe nie mogą być publikowane ani udostępniane opinii publicznej.
3.
Wyznaczone wyspecjalizowane ośrodki w Norwegii nie są zobowiązane do dostarczania informacji zakwalifikowanych jako poufne na podstawie ustawodawstwa norweskiego.
4.
W stosunku do danych dostarczonych przez władze Norwegii do Centrum, będzie ono związane zasadami ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia.
Artykuł  7

Status prawny

Centrum posiada osobowość prawną na mocy prawa norweskiego i korzysta w Norwegii z najszerszej zdolności prawnej przyznawanej osobom prawnym na mocy prawa norweskiego.

Artykuł  8

Odpowiedzialność

Odpowiedzialność Centrum określają postanowienia art. 16 rozporządzenia.

Artykuł  9

Trybunał Sprawiedliwości

Norwegia uznaje jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w stosunku do Centrum, jak określa to art. 17 rozporządzenia.

Artykuł  10

Przywileje

Norwegia przyznaje przywileje i immunitety Centrum równoważne z tymi, jakie są zawarte w Protokole w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich.

Artykuł  11

Regulamin pracowniczy

W drodze odstępstwa od postanowień art. 12 ust. 2 lit. a) Warunków zatrudniania innych pracowników Wspólnot Europejskich, norwescy obywatele korzystający z pełnych praw jako obywatele mogą być zatrudniani przez dyrektora zarządzającego Centrum na podstawie umowy.

Artykuł  12

Wejście w życie

Niniejsza Umowa wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po dniu otrzymania ostatniej z not dyplomatycznych potwierdzających, że spełnione zostały wymogi prawne obowiązujące w odpowiedniej Umawiającej się Stronie dotyczące wejścia w życie Umowy.

Artykuł  13

Okres ważności i rozwiązanie umowy

1.
Niniejsza Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
2.
Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę w drodze pisemnego powiadomienia innej Umawiającej się Strony. Umowa przestaje obowiązywać po 12 miesiącach od dnia takiego powiadomienia.

______

(1) Dz.U. L 326 z 24.11.1990, str. 56.

(2) Dz.U. L 326 z 24.11.1990, str. 57.

(3) Dz.U. L 36 z 12.2.1993, str. 1.

ZAŁĄCZNIK  2

Wkład finansowy Norwegii

1. W celu wzięcia pod uwagę możliwego przyszłego rozszerzenia Unii Europejskiej oraz w celu uniknięcia kolejnych zmian kwoty wkładu finansowego stosuje się następujący wzór na obliczanie wkładu Norwegii:

Kwota dotacji wspólnotowej, wyłączając finansowanie Reitox/(liczba państw członkowskich Unii Europejskiej + 1) - 10 %.

2. Niezależnie od liczby państw członkowskich Unii Europejskiej, kwota wkładu finansowego Norwegii nie może być niższa niż 271.000 EUR (według cen z roku 2004). Kwota ta odpowiada kosztom rozszerzenia w przeliczeniu na państwo zgodnie z szacunkami ECMNiN z 2001 r. Kwota ta będzie co roku podlegać korekcie technicznej opartej na tendencjach zmian cen i dochodzie narodowym brutto (DNB) w Unii Europejskiej.

Deklaracja Komisji Wspólnot Europejskich

Komisja zwróci się z prośbą do Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, by przygotowując budżet w jak najpełniejszym zakresie uwzględniło uwagi zgłoszone przez Norwegię dotyczące jej wkładu do budżetu.

1 Art. 5 zmieniony przez art. 1 Porozumienia między Wspólnotą Europejską a Królestwem Norwegii w sprawie zmiany kwoty wkładu finansowego Norwegii przewidzianej w Porozumieniu między Wspólnotą Europejską a Królestwem Norwegii w sprawie udziału Norwegii w pracach Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ECMNiN) (Dz.U.UE.L.06.349.49) z dniem 1 lutego 2007 r.
2 Załącznik dodany przez art. 2 Porozumienia między Wspólnotą Europejską a Królestwem Norwegii w sprawie zmiany kwoty wkładu finansowego Norwegii przewidzianej w Porozumieniu między Wspólnotą Europejską a Królestwem Norwegii w sprawie udziału Norwegii w pracach Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ECMNiN) (Dz.U.UE.L.06.349.49) z dniem 1 lutego 2007 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.257.24

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Norwegia-Wspólnota Europejska. Umowa w sprawie udziału Norwegii w pracach Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Bruksela.2000.10.19.
Data aktu: 19/10/2000
Data ogłoszenia: 11/10/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/2001