Decyzja SCH/Com-ex(97)24 w sprawie rozwoju SIS

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 7 października 1997 r.
w sprawie rozwoju SIS *

(SCH/Com-ex (97) 24)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 132 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen,

uwzględniając art. 92 ust. 3 tej Konwencji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Komitet Sterujący SIS przeprowadził analizy [dok. SCH/OR.SIS (97) 146, rev. 2],

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Prace nad SIS II będą przebiegały równolegle z środkami mającymi na celu odnowienie obecnego C.SIS do eksploatacji przez 10 państw. System ten zostanie jednakże przygotowany do eksploatacji przez 15 państw, by integracja państw nordyckich na nowej platformie mogła nastąpić niezwłocznie po ustabilizowaniu się SIS dla 10 państw.

Państwa nordyckie powinny zostać zintegrowane możliwie jak najszybciej w ciągu 2000 r.

W trakcie realizacji należy przestrzegać następujących wytycznych:

1. Równoległy rozwój SIS I oraz SIS II w żaden sposób nie narusza rozwoju SIS II jako celu strategicznego. Niektóre istotne specjalistyczne wymogi stawiane SIS mogą być zrealizowane tylko w oparciu o SIS II.

2. Cel ten powinien zostać zrealizowany przez Francję, jako zamawiającego, w oparciu o procedurę przetargu ograniczonego.

3. Równoległy rozwój SIS I z SIS II zakłada gotowość i wolę wszystkich państw do udostępnienia koniecznych środków finansowych i osobowych.

Wiedeń, dnia 7 października 1997 r.

Karl SCHLÖGL
Przewodniczący

SCH/OR.SIS (97) 146, rev. 2

Temat: Rozwój SIS

1. Na posiedzeniu Grupy Centralnej dnia 23 czerwca 1997 r. przedłożono opracowaną przez PWP i Komitet Sterujący notatkę w sprawie dalszego rozwoju SIS (SCH/OR.SIS (97) 105, rev.). W trakcie tego posiedzenia nie osiągnięto porozumienia co do dalszego sposobu postępowania.

2. Na posiedzeniu dnia 8 lipca 1997 r. Komitet Sterujący udzielił PWP mandatu do ponownego przeanalizowania preferowanych scenariuszy pod względem technicznym i sporządzenia zestawienia w odniesieniu do wymogów i kosztów.

3. Intensywne prac PWP w okresie miesięcy letnich doprowadziły do sporządzenia zamieszczonej w załączniku notatki w sprawie możliwości dalszego rozwoju technicznego istniejącego systemu, przy uwzględnieniu udziału państw nordyckich w SIS (SCH/OR.SIS-SIS (97) 425 rev.).

W trakcie prac, a w szczególności w trakcie dyskusji z konsorcjum okazało się, że decyzja w sprawie dalszego rozwoju SIS musi zapaść szybko. Bez odnowienia systemu z wymianą sprzętu i oprogramowania komputerowego zachodzi obawa, iż system nie podoła problemowi zmiany daty na przełomie tysiącleci.

Według oficjalnych deklaracji konsorcjum, nie można udzielić gwarancji możliwości rozwiązania problemów aktualnego systemu. Zdaniem konsorcjum zmiany wykraczałyby ponadto poza ramy istniejących umów o utrzymaniu systemu.

4. W związku z uwarunkowaniami technicznymi nie jest możliwe dokonanie integracji państw nordyckich do SIS przed przełomem tysiącleci.

W wyniku analizy badań przeprowadzonych przez PWP Komitet Sterujący zaleca Grupie Centralnej następujący sposób postępowania:

Niezwłoczne podjęcie decyzji w sprawie opisanej poniżej procedury - oraz z uwzględnieniem obowiązujących decyzji Komitetu Wykonawczego - przedłożenie tematyki Komitetowi Wykonawczemu w celu ponownego wydania decyzji:

Prace nad SIS II będą przebiegały równolegle z środkami mającymi na celu odnowienie obecnego C.SIS do eksploatacji przez 10 państw. System zostanie jednakże przygotowany do eksploatacji przez 15 państw, by integracja państw nordyckich na nowej platformie mogła nastąpić niezwłocznie po ustabilizowaniu się SIS dla 10 państwami.

Państwa nordyckie powinny zostać zintegrowane możliwie jak najszybciej w ciągu 2000 r. Dlatego projekt odnowienia i rozszerzenia SIS składać się będzie z dwóch faz. W fazie pierwszej sprzęt komputerowy i specyfikacje techniczne przygotowane zostaną do eksploatacji przez 15 państw, nastąpi także wdrożenie dla 10 państw. Druga faza obejmuje integrację państw nordyckich.

W trakcie realizacji należy przestrzegać następujących wytycznych:

1. Równoległy rozwój SIS I oraz SIS II w żaden sposób nie narusza rozwoju SIS II jako celu strategicznego. Istniejące istotne specjalistyczne wymogi stawiane SIS mogą być zrealizowane tylko w oparciu o SIS II (zakres funkcji SIS I również i po odnowieniu pozostanie bez zmian).

2. Gwarancję urzeczywistnienia tego scenariusza Komitet Sterujący dostrzega tylko w procedurze przetargu ograniczonego. Procedura ta musi być podjęta przez Francję zgodnie z art. 92, ust. 3 Konwencji wykonawczej.

3. Rozwój równoległy SIS I z SIS II zakłada gotowość i wolę wszystkich państw do udostępnienia potrzebnych środków finansowych i osobowych. Koszty odnowienia SIS I są szacowane na kwotę około 16 milionów FRF (nie wliczono kosztów związanych z dostosowaniem krajowych Systemów Informacyjnych Schengen).

Komitet Sterujący podkreśla, iż zwłoka w podjęciu tej decyzji stanowi zagrożenie dla dalszej eksploatacji systemu po dniu 1 stycznia 2000 r.

* Z dniem 9 kwietnia 2013 r. niniejsza decyzja traci moc w kwestiach objętych zakresem stosowania Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską na podstawie art. 52 ust. 2 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1987/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.2006.381.4).

Z dniem 9 kwietnia 2013 r. niniejsza decyzja traci moc w kwestiach objętych zakresem stosowania Traktatu o Unii Europejskiej na podstawie art. 68 ust. 2 lit. b) decyzji Rady 2007/533/WSiSW z dnia 12 czerwca 2007 r. (Dz.U.UE.L.2007.205.63).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.239.442

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja SCH/Com-ex(97)24 w sprawie rozwoju SIS
Data aktu: 07/10/1997
Data ogłoszenia: 22/09/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/10/1997