Decyzja SCH/Com-ex(98)51,rev.3 w sprawie transgranicznej współpracy policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania przestępczości

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 16 grudnia 1998 r.
w sprawie transgranicznej współpracy policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania przestępczości

(SCH/Com-ex (98) 51, Rev. 3)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 39 i 132 Porozumienia wykonawczego do Konwencji z Schengen,

podkreślając konieczność dalszej poprawy w zakresie zapobiegania i wykrywania przestępczości poprzez intensyfikację współpracy państw Schengen,

potwierdzając znaczenie wzajemnej pomocy służb policyjnych dla osiągnięcia tego celu, zgodnie z art. 39 Konwencji z Schengen,

w przekonaniu, iż w niektórych przypadkach, w których nie są wymagane środki przymusu, bezpośrednia współpraca służb policyjnych - pod wykonawczym nadzorem organów wymiaru sprawiedliwości - może być niezbędna, aby uniknąć fiaska dochodzenia wskutek opóźnień przy rozpatrywaniu wniosków,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewniania bezpieczeństwa działania oraz pewności prawnej konieczne jest sporządzenie wspólnego wykazu definiującego zakres takiej współpracy policji oraz określenie właściwych kanałów przekazywania wniosków policyjnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

1. Państwa Schengen dołożą starań w celu osiągnięcia takiego poziomu współpracy policji w zwalczaniu przestępczości, zgodnie z celami ustanowionymi w art. 39 Konwencji z Schengen, aby możliwe było zaspokojenie potrzeby szybkiego i skutecznego działania wobec sprawców działających na skalę międzynarodową. Szczególne znaczenie ma tu sporządzenie wspólnego wykazu czynności, które zgodnie z prawem państw Schengen mogą być wymagane i podejmowane, w przypadkach, w których uprzednia zgoda organów wymiaru sprawiedliwości lub organów administracji nie jest obligatoryjna i bez uszczerbku dla kompetencji nadzorczych wykonywanych przez organy wymiaru sprawiedliwości. Jeżeli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie takiego wykazu, Grupa Centralna uzyskuje upoważnienie do podjęcia ostatecznej decyzji.

2. Niezależnie od przyjęcia wspólnego wykazu zgodnie z pkt 1, państwa Schengen sporządzą wykazy działań, w rozumieniu art. 39 ust. 1 Konwencji, zgodnie z przepisami prawa krajowego i przy spełnieniu warunków określonych w pkt. 1, które mogą być wymagane i podejmowane w ramach kontaktów służbowych między organami policji, w celu dołączenia tych wykazów do krajowych stron Podręcznika transgranicznej współpracy policji.

3. Państwa Schengen, których porządek prawny na to zezwala, mogą rozszerzyć współpracę policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania czynów karalnych - poprzez zawieranie umów dwustronnych oraz określenie wykraczających poza wykaz działań określonych w pkt 1 czynności mogących wejść w zakres współpracy policji bez interwencji organów wymiaru sprawiedliwości lub administracji. Przedmiotem tych umów dwustronnych powinien być ponadto sposób późniejszego kierowania wniosków policji do właściwych organów oraz metody uproszczonego wykorzystania otrzymanych informacji, stanowiących dowód w postępowaniu karnym.

4. W porozumieniu z Grupą Roboczą III, na podstawie doświadczeń Umawiających się Stron, Grupa Robocza I składa Grupie Centralnej roczne sprawozdanie dotyczące postępów osiągniętych w ramach poprawy współpracy policji w zakresie zapobiegania i wykrywania przestępczości.

Berlin, dnia 16 grudnia 1998 r.

C.H. SCHAPPER
Przewodniczący

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.239.407

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja SCH/Com-ex(98)51,rev.3 w sprawie transgranicznej współpracy policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania przestępczości
Data aktu: 16/12/1998
Data ogłoszenia: 22/09/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/12/1998