Decyzja SCH/Com-ex(98)21 w sprawie umieszczania odcisków pieczęci w paszportach osób ubiegających się o wizę

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 23 czerwca 1998 r.
w sprawie umieszczania odcisków pieczęci w paszportach osób ubiegających się o wizę

(SCH/Com-ex (98)21)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 9 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen,

uwzględniając art. 17 wyżej wymienionej Konwencji,

a także mając na uwadze, co następuje:

w interesie wszystkich Państw Schengen leży, oparta na wzajemnej zgodzie, harmonizacja procedur wydawania wiz jako część ich wspólnej polityki swobodnego przepływu osób, mająca na celu zapobieganie wielokrotnemu składaniu przez tę samą osobę wielu wniosków wizowych;

pragnąc wzmocnić współpracę konsularną mającą na celu zwalczanie nielegalnej imigracji i nielegalnych kanałów przerzutowych;

na podstawie rozdziału VIII Wspólnych Instrukcji Konsularnych (WIK) (*) dotyczącego współpracy urzędów konsularnych na poziomie lokalnym;

wymiana między Państwami Schengen informacji o składaniu wniosków wizowych w jednym z tych państw jest środkiem pozwalającym na zapobieganie wielokrotnemu składaniu wniosków wizowych, równocześnie lub w odstępach czasowych;

umieszczanie pieczęci celem identyfikacji wniosków wizowych pozwala na zapobieganie wielokrotnemu składaniu przez tę samą osobę wniosków wizowych, równocześnie lub w odstępach czasowych;

standaryzacja praktyki, według której pieczęć jest umieszczana na każdym wniosku wizowym, niezależnie od kraju, w którym został on wniesiony, przyczyniłoby się do osłabienia ewentualnych zarzutów, które mogłyby wynikać ze zróżnicowania praktyk,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

1. Odcisk pieczęci umieszczany jest w paszporcie każdej osoby ubiegającej się o wizę. O umieszczaniu odcisków pieczęci w paszportach dyplomatycznych i służbowych decyduje właściwa misjach dyplomatyczna lub placówka, która otrzymała wniosek.

2. Odcisk pieczęci zawiera pole do wpisania kodu określającego rodzaj wizy, o którą składany jest wniosek.

3. Odcisk pieczęci może być umieszczany również w odniesieniu do wniosków o wizy długoterminowe.

4. Odcisk pieczęci umieszcza się w przypadku gdy państwo Schengen reprezentuje inne państwo Schengen. W takim przypadku, w trzecim polu przewidzianym dla kodu określającego rodzaj wizy, o którą składany jest wniosek, umieszcza się wówczas adnotację o tym, że dane państwo reprezentuje inne.

5. W wyjątkowych okolicznościach, kiedy nie można umieścić odcisku pieczęci w paszporcie, misja dyplomatyczna lub placówka Urzędu Przewodniczącego, po odbyciu lokalnych konsultacji konsularnych, informuje właściwą grupę Schengen i przedstawia, celem uzyskania zgody grupy, rozwiązanie alternatywne, na przykład wymianę fotokopii paszportów bądź wykaz odrzuconych wniosków o wizę, z podaniem przyczyn odmowy.

6. W wyniku ustaleń pkt 2 rozdział VIII WIK (*) otrzymuje brzmienie:

"Wymiana informacji między placówkami dyplomatycznymi a konsularnymi oraz identyfikacja wniosków za pomocą odcisków pieczęci lub innych środków ma na celu zapobieganie wielokrotnemu składaniu przez tę samą osobę wniosków wizowych w różnych misjach dyplomatycznych lub placówkach, zarówno gdy wniosek jest rozpatrywany, jak i po jego odrzuceniu przez tę samą lub inną misję lub placówkę.

Bez uszczerbku dla konsultacji, które mogą odbywać się między misjami dyplomatycznymi i placówkami, oraz wzajemnej wymiany informacji, misje lub placówki, w których składany jest wniosek, umieszczają w paszportach wszystkich osób ubiegających się o wizy odcisk pieczęci z adnotacją: »Wniosek o wizę złożony dnia .... w .... «. Na pole po słowie »w« dotyczący daty przewidzianych jest sześć kratek (po dwie na dzień, miesiąc i rok); w drugim polu wpisuje się nazwę odpowiedniej misji lub placówki; w trzecim polu wpisuje się kod rodzaju wizy, której dotyczy wniosek.

O umieszczaniu pieczęci w paszportach dyplomatycznych i służbowych decyduje właściwa misja lub placówka rozpatrująca wniosek.

Odcisk pieczęci może być umieszczany również w przypadku wniosków o wizy długoterminowe.

W przypadku reprezentowania państwa Schengen przez inne państwo Schengen, na odcisku pieczęci po kodzie określającym rodzaj wizy, której dotyczy wniosek, wpisywany jest symbol »R«, po którym następuje kod reprezentowanego państwa.

W przypadku wydania wizy, naklejka jest, o ile to możliwe, umieszczana w górnej części odcisku pieczęci identyfikacyjnej.

W wyjątkowych okolicznościach, kiedy nie można umieścić odcisku pieczęci, misja lub placówka Urzędu Przewodniczącego, po odbyciu lokalnych konsultacji konsularnych, informuje właściwą grupę Schengen i przedstawia, celem uzyskania zgody grupy, rozwiązanie alternatywne, na przykład wymianę fotokopii paszportów bądź wykazów odrzuconych wniosków o wizę, wraz z podaniem przyczyn odmowy.

Z inicjatywy Urzędu Przewodniczącego szefowie misji dyplomatycznych lub placówek konsularnych podejmują na szczeblu lokalnym ewentualne dodatkowe środki zapobiegawcze, jeżeli okażą się one konieczne.".

Ostenda, dnia 23 czerwca 1998 r.

L. TOBBACK
Przewodniczący

_______

(*) Patrz dokument SCH/Com-ex (99)13.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024