Decyzja SCH/Com-ex(98)12 w sprawie wymiany danych statystycznych dotyczących wydanych wiz

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 21 kwietnia 1998 r.
w sprawie wymiany danych statystycznych dotyczących wydanych wiz

(SCH/Com-ex (98) 12)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 9 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen,

uwzględniając art. 16 tej Konwencji,

a także mając na uwadze, co następuje:

wymiana, na szczeblu lokalnym, danych statystycznych dotyczących wydanych wiz lub odmów ich wydania umożliwi poszczególnym urzędom dyplomatycznym i konsularnym rozpoznanie ogólnych tendencji rozwojowych dotyczących wniosków wizowych z krajów w zakresie ich właściwości oraz ewentualnego przenoszenia wniosków z przedstawicielstwa jednego z państw Schengen do przedstawicielstw innych państw Schengen;

powyższy przegląd umożliwi lokalną współpracę konsularną mającą na celu zbadanie powodów występowania tych tendencji, w szczególności odnoszących się do nabywania wiz, wyciagnięcie praktycznych wniosków oraz, w odpowiednim przypadku, przedstawienie odpowiednich zaleceń właściwym władzom krajowym;

uwzględniając znaczne obciążenie administracyjne placówek dyplomatycznych i konsularnych, wynikające z konieczności comiesięcznej wymiany danych statystycznych dotyczących wiz krótkoterminowych, które wydano lub wydania których urzędowo odmówiono, wymaganej przez notę SCH/II (95) 50 rev. 2 z Grupy Roboczej II dla Grupy Centralnej;

z drugiej strony, wizy długoterminowe powinny być wydawane tylko w wyjątkowych przypadkach, wymiana danych statystycznych na szczeblu lokalnym, dotycząca tych wiz powinna być kontynuowana w odstępach comiesięcznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

1. Wymiany danych statystycznych dotyczących wiz krótkoterminowych, wiz tranzytowych oraz lotniskowych wiz tranzytowych, które wydano lub wydania których urzędowo odmówiono dokonuje się kwartalnie.

2. Nie naruszając zobowiązań wynikających z art. 16 Konwencji z Schengen i objaśnionych w załączniku 14 do Wspólnego Zbioru Instrukcji Konsularnych obowiązków, z których wynika, że państwa Schengen komunikują się w sprawie danych odnoszących się do udzielania wiz długoterminowych w przeciągu 72 godzin, przypomina się placówkom dyplomatycznym i konsularnym Schengen o obowiązku (SCH/Com-ex decl. 4) comiesięcznej wymiany danych statystycznych dotyczących wiz długoterminowych wydanych w miesiącu poprzedzającym oraz przekazywania tych danych do ich właściwych władz centralnych.

3. Dokonuje się odpowiedniego uzupełnienia rozdziału VIII Wspólnego Zbioru Instrukcji Konsularnych(*).

Bruksela, dnia 21 kwietnia 1998 r.

J. VANDE LANOTTE
Przewodniczący

_______

(*) Patrz dokument SCH/Com-ex (99) 13.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024