Decyzja SCH/Com-ex(95)21 w sprawie szybkiej wymiany między państwami Schengen statystycznych i szczegółowych danych dotyczących możliwych wadliwych działań na granicach zewnętrznych

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 20 grudnia 1995 r.
w sprawie szybkiej wymiany między państwami Schengen statystycznych i szczegółowych danych dotyczących możliwych wadliwych działań na granicach zewnętrznych

(SCH/Com-ex (95) 21)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 132 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen,

uwzględniając art. 7 oraz 131 powyższej konwencji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Państwa Schengen wymieniają jak najszybciej statystyczne i szczegółowe dane informacje w sprawie ewentualnych wadliwych działań na granicach zewnętrznych.

Państwa Schengen przekazują wszelkie szczegółowe dane, jakie posiadają, Prezydencji, za pośrednictwem Sekretariatu Generalnego.

Podgrupa ds. Granic analizuje te dane na każdym spotkaniu i proponuje konkretne rozwiązania.

Ostenda, dnia 20 grudnia 1995 r.

J. VANDE LANOTTE
Przewodniczący

SCH/I-Front (95) 45 rev. 2 corr.

NOTATKA DLA GRUPY CENTRALNEJ

Po udzieleniu przez Komitet Wykonawczy w dniu 24 października 1995 r. mandatu Grupie Centralnej, Podgrupa ds. Granic została zobowiązana do zbadania problemów stwierdzonych w odniesieniu do kontroli na granicach zewnętrznych.

W tym celu, w wykonaniu art. 7 Konwencji Schengen, i w celu nadania rzeczywistej treści przepisom ppkt. 4.1 wspólnego podręcznika, opracowano instrument statystyczny na podstawie prac CIREFI.

Każde Państwo zobowiązuje się do przesyłania do Sekretariatu Schengen, w ciągu trzydziestu dni od ich zebrania, informacji statystycznych, przedstawionych w formie załączonych tabel, pozwalających na lepsze monitorowanie i większą wiedzę o zjawisku migracji.

Sekretariat Schengen został zobowiązany do niezwłocznego przesyłania tych informacji do wszystkich Państw Schengen.

Sekretariat Schengen, w powiązaniu z FMAD (urzędnicy oddelegowani), zbiera te informacje. FMAD mogą, w imieniu Urzędu Przewodniczącego, dokonać wstępnej analizy problemów, jakie mogą pojawić się podczas badania takich informacji. Każde Państwo Członkowskie zachowuje prawo do podnoszenia kwestii, co do których uważa, że powinny zostać zbadane.

Równocześnie do przekazywania informacji statystycznych każde Państwo Członkowskie przekazuje informacje w sprawie bieżących trudności w sprawowaniu kontroli na granicach zewnętrznych; te informacje mogą również być przedmiotem analizy w rozumieniu poprzedniego ustępu.

W tym celu władze krajowe Państw Schengen będą zbierać, przy pomocy własnych służb odpowiedzialnych za kontrole graniczne i przy pomocy oficerów łącznikowych, o ile zadanie to zostało przewidziane w dwustronnych porozumieniach w sprawie oddelegowania urzędników, wszelkie informacje w sprawie określonych problemów występujących na granicach zewnętrznych mogących świadczyć o niewłaściwym funkcjonowaniu na poziomie kontroli granicznych. Władze krajowe będą gromadzić i analizować te informacje oraz informować Prezydencję za pośrednictwem Sekretariatu.

Na każdym spotkaniu Podgrupy ds. Granic należy przewidzieć pozycję porządku obrad na uwagi dotyczące tych statystyk oraz tych problemów.

SCHENGEN

I-OCENA DOTYCZĄCA GRANIC LĄDOWYCH
Okres: F/Zjednoczone Królestwo F/Belgia F/Luksemburg F/Niemcy F/Konfederacja Szwajcarska F/Włochy F/Hiszpania F/Andora RAZEM
Cudzoziemcy, którym odmówiono prawa wjazdu (1) W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
Cudzoziemcy przebywający nielegalnie, którzy zostali zatrzymani w pobliżu granicy (2) W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
Cudzoziemcy objęci readmisją (3) W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
Zatrzymani za przerzut osób przez granicę W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
Cudzoziemcy zatrzymani w chwili posiadania podrobionych lub fałszywych dokumentów W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
Uwaga: Każda Umawiająca się Strona zmodyfikuje tabelę I uwzględniając państwa sąsiedzkie.
II-OCENA DOTYCZĄCA GRANIC MORSKICH I W PORTACH LOTNICZYCH
Okres: GRANICE MORSKIE GRANICE W PORTACH LOTNICZYCH
Granice wewnętrzne Granice zewnętrzne Granice wewnętrzne Granice zewnętrzne
Cudzoziemcy, którym odmówiono prawa wjazdu (1) W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
Cudzoziemcy poddani readmisji (3) W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
Cudzoziemcy zatrzymani w chwili posiadania podrobionych lub fałszywych dokumentów W danym okresie
W analogicznym okresie roku poprzedzającego
Tendencja (%)
(1) Cudzoziemcy, którym omówiono prawa wjazdu: termin ten oznacza liczbę cudzoziemców, którzy zostali poddani procedurze

readmisji zgodnie z ppkt. 1.4 wspólnego podręcznika.

(2) Cudzoziemcy przebywający nielegalnie, zatrzymani w pobliżu granicy: termin ten oznacza liczbę cudzoziemców, którzy mogliby

podlegać nieformalnej procedurze readmisji w państwie nienależącym do Schengen.

Uwaga: W przypadku krajów, do których Porozumienia o readmisji nie mają zastosowania, są to cudzoziemcy przebywający

nielegalnie, którzy zostali zatrzymani na obszarze geograficznym zdefiniowanym przez te Państwa.

(3) Cudzoziemcy poddani readmisji: termin ten oznacza liczbę cudzoziemców, którzy mogliby podlegać procedurze readmisji w

państwie nienależącym do Schengen.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.239.176

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja SCH/Com-ex(95)21 w sprawie szybkiej wymiany między państwami Schengen statystycznych i szczegółowych danych dotyczących możliwych wadliwych działań na granicach zewnętrznych
Data aktu: 20/12/1995
Data ogłoszenia: 22/09/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/12/1995