Wspólne działanie 2000/401/WPZiB dotyczące kontroli pomocy technicznej związanej z niektórymi wojskowymi zastosowaniami końcowymi

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY
z dnia 22 czerwca 2000 r.
dotyczące kontroli pomocy technicznej związanej z niektórymi wojskowymi zastosowaniami końcowymi 1

(2000/401/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 30 czerwca 2000 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 2 Dnia 22 czerwca 2000 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 1334/2000(1) ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu produktów i technologii podwójnego zastosowania, które zapewnia skuteczny system kontroli wywozu produktów podwójnego zastosowania, w tym także oprogramowania i technologii. Rozporządzenie to, w art. 4, zawiera między innymi przepisy dotyczące towarów niewymienionych w załączniku I, które wykorzystywane są lub mogą zostać wykorzystane w związku z bronią masowego rażenia lub pociskami przenoszącymi taką broń lub w związku z towarami wojskowymi dla krajów objętych embargiem na broń, nałożonym przez Unię Europejską, OBWE lub Organizację Narodów Zjednoczonych.

(2) 3 Zobowiązania Państw Członkowskich Unii Europejskiej dotyczące nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i wywozu konwencjonalnych towarów wojskowych do krajów objętych embargiem na broń wymagają skutecznego systemu kontroli wywozu, który powinien również obejmować, w oparciu o wspólne normy, pomoc techniczną, w tym ustne przekazywanie technologii, które powinno podlegać międzynarodowym procedurom kontrolnym, organom i traktatom zajmującym się kontrolą wywozu broni masowego rażenia i pocisków oraz konwencjonalnych towarów wojskowych wywożonych do krajów objętych wspomnianymi wyżej rodzajami embarga na broń. Wskazane jest zdefiniowanie takich wspólnych norm we wspólnym działaniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Do celów niniejszego wspólnego działania:

a) "pomoc techniczna" oznacza wszelkie formy wsparcia technicznego związane z naprawami, rozbudową, produkcją, montażem, testowaniem, konserwacją lub jakąkolwiek inną usługą techniczną w postaci instrukcji, kształcenia, przekazywania praktycznej wiedzy czy umiejętności lub usług konsultingowych;

b) "pomoc techniczna" oznacza również formy pomocy ustnej;

c) "międzynarodowe procedury, organy i traktaty ds. kontroli wywozu" oznaczają Grupę Australijską, Reżim Kontrolny Technologii Rakietowej, Grupę Dostawców Jądrowych, Porozumienie z Wassenaar, Komitet Zanggera, Konwencję o Zakazie Broni Chemicznej.

Artykuł  2 4

Pomoc techniczna podlega kontrolom (zakaz lub wymóg upoważnienia) wprowadzonym zgodnie z art. 5 w przypadku, gdy jest przekazywana poza Wspólnotą Europejską przez osobę fizyczną lub prawną i przeznaczona jest, lub osoba udzielająca pomocy technicznej wie, że jest ona przeznaczona, do użytku związanego z rozbudową, produkcją, obsługą, użytkowaniem, działaniem, konserwacją, gromadzeniem, wykrywaniem, identyfikacją lub rozpowszechnianiem broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej lub innych urządzeń jądrowych albo rozbudową, produkcją, konserwacją lub też gromadzeniem pocisków zdolnych przenosić broń tego rodzaju.

Artykuł  3 5

Państwa Członkowskie rozważają wprowadzenie tego rodzaju kontroli także w przypadku, gdy pomoc techniczna odnosi się do wojskowych zastosowań końcowych innych niż te określone w art. 2 i jest udzielana krajom przeznaczenia objętym embargiem na broń, nałożonym w wyniku wspólnego stanowiska lub wspólnego działania przyjętego przez Radę lub decyzję OBWE albo embargiem na broń nałożonym na mocy wiążącej rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Artykuł  4

Artykuł 2 nie stosuje się do "pomocy technicznej":

a) w przypadku, gdy udzielana jest w kraju wymienionym w części 3 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1334/2000;

b) w przypadku, gdy ma formę przekazywania informacji stanowiącej "domenę publiczną" lub "prostych badań naukowych", jako, że terminy te są odpowiednio zdefiniowane w międzynarodowych procedurach kontroli wywozu, organach i Traktatach; lub

c) w przypadku, gdy odbywa się w formie ustnej i nie odnosi się do towarów wymagających kontroli ze strony jednego lub więcej międzynarodowych procedur kontroli wywozu, organów i Traktatów.

Artykuł  5

Każde Państwo Członkowskie, które nie włączyło jeszcze do swojego ustawodawstwa krajowego bądź przepisów działań kontrolnych, wykonujących niniejsze wspólne działanie lub nie ustaliło możliwych do zastosowania sankcji, przesyła odpowiednie propozycje dotyczące:

a) wykonania niniejszego wspólnego działania poprzez określenie przepisów kontrolnych;

b) ustalenia sankcji do zastosowania na szczeblu krajowym.

Artykuł  6

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Artykuł  7

Niniejsze wspólne działanie podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 22 czerwca 2000 r.

W imieniu Rady
J. SÓCRATES
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 159 z 30.6.2000, str. 1.

1 Tytuł zmieniony przez sprostowanie z dnia 23 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.229.15/1).
2 Motyw (1) zmieniony przez sprostowanie z dnia 23 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.229.15/1).
3 Motyw (2) zmieniony przez sprostowanie z dnia 23 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.229.15/1).
4 Art. 2 zmieniony przez sprostowanie z dnia 23 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.229.15/1).
5 Art. 3 zmieniony przez sprostowanie z dnia 23 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.229.15/1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.159.216

Rodzaj: Wspólne działanie
Tytuł: Wspólne działanie 2000/401/WPZiB dotyczące kontroli pomocy technicznej związanej z niektórymi wojskowymi zastosowaniami końcowymi
Data aktu: 22/06/2000
Data ogłoszenia: 30/06/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/06/2000