Decyzja 2000/409/WE w sprawie podpisania i zawarcia Uzgodnionego Protokołu między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Korei, odnoszącego się do rynku światowego przemysłu stoczniowego

DECYZJA RADY
z dnia 19 czerwca 2000 r.
w sprawie podpisania i zawarcia Uzgodnionego Protokołu między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Korei, odnoszącego się do rynku światowego przemysłu stoczniowego

(2000/409/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 czerwca 2000 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133 w powiązaniu z art. 300 ust. 2 zdanie pierwsze,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Światowy przemysł stoczniowy boryka się z poważnymi problemami głównie ze względu na nadwyżkę zdolności produkcyjnych. W przeciwieństwie do przemysłu wspólnotowego, który przeprowadził restrukturyzację i ograniczył zdolności produkcyjne w latach tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątych, koreańskie stocznie, począwszy od 1993 r., znacznie zwiększyły swoje zdolności produkcyjne.

(2) Analiza koreańskich umów, przeprowadzona dla Komisji przez niezależnego konsultanta wykazała, że koreańskie stocznie ustalały ceny znacznie poniżej kosztów. Takie praktyki umożliwiły koreańskiemu przemysłowi zwiększenie w zasadniczym stopniu jego udziału w rynku, w szczególności kosztem przemysłu wspólnotowego, który obecnie boryka się z poważnymi trudnościami. Przy bardzo niskich cenach światowych, przemysł wspólnotowy odnotował spadek swego udziału w rynku z 25 % w 1998 r. Do 17 % w 1999 r.

(3) W dniach 9 listopada 1999 r. i 18 maja 2000 r. Rada, badając pierwsze i drugie sprawozdanie dotyczące sytuacji światowego przemysłu stoczniowego, przedstawione przez Komisję na mocy art. 12 rozporządzenia Rady (WE) nr 1540/98 z dnia 29 czerwca 1998 r. Ustanawiającego nowe reguły dotyczące pomocy dla przemysłu stoczniowego(1), stwierdziła, że ten sektor na całym świecie znalazł się w obliczu krytycznej sytuacji i wyraziła swoje poważne zaniepokojenie z powodu takich praktyk, które w istotnym stopniu szkodzą interesom stoczni we Wspólnocie. W swoich wnioskach, ministrowie przemysłu zwrócili się do Komisji by podjęła ona starania w celu ustanowienia równych reguł gry dla tego sektora poprzez niezwłoczne włączenie Republiki Korei do konstruktywnych konsultacji, w celu powstrzymania nieuczciwej konkurencji.

(4) Zgodnie ze wskazówkami, Komisja przeprowadziła kilka rund wzmożonych konsultacji z Rządem Korei i wynegocjowała projekt Uzgodnionego Protokołu. Z chwilą podpisania, Uzgodniony Protokół będzie zobowiązywał Rząd Korei do powstrzymania się od bezpośrednich lub pośrednich działań mających na celu pokrywanie strat nierentownych koreańskich stoczni, do stosowania międzynarodowo akceptowanych zasad finansowych i rachunkowości oraz do zapewnienia, że koreańskie stocznie ustalą ceny będące odzwierciedleniem warunków rynkowych. Uzgodniony Protokół również przewiduje mechanizm konsultacji ad hoc, który w celu umożliwienia szybkiego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez którąkolwiek ze stron.

(5) Uzgodniony Protokół powinien zostać zatwierdzony,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Uzgodniony Protokół między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Korei, odnoszący się do rynku światowego przemysłu stoczniowego zostaje niniejszym zatwierdzony.

Tekst Uzgodnionego Protokołu jest załączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby umocowanej do podpisania Uzgodnionego Protokołu, aby stał się wiążący dla Wspólnoty.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 19 czerwca 2000 r.

W imieniu Rady
L. CAPOULAS SANTOS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 202 z 18.7.1998, str. 1.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.155.47

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/409/WE w sprawie podpisania i zawarcia Uzgodnionego Protokołu między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Korei, odnoszącego się do rynku światowego przemysłu stoczniowego
Data aktu: 19/06/2000
Data ogłoszenia: 28/06/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/06/2000