Decyzja 2000/407/WE dotycząca zapewnienia równowagi płci w powołanych przez nią komitetach i grupach ekspertów

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 czerwca 2000 r.
dotycząca zapewnienia równowagi płci w powołanych przez nią komitetach i grupach ekspertów

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 1600)

(407/2000/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 27 czerwca 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 2. Traktatu równość mężczyzn i kobiet jest jednym z zadań promowanych przez Wspólnoty.

(2) Zgodnie z art. 3 Traktatu we wszystkich swoich działaniach Wspólnota zmierza do zniesienia nierówności i promowania równości mężczyzn i kobiet.

(3) Mimo zalecenia Rady 96/694/WE z dnia 2 grudnia 1996 r. w sprawie równego udziału kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji(1) kobiety nadal nie są wystarczająco reprezentowane w organach decyzyjnych, włączając w to organy powołane przez Komisję(2).

(4) Uchwała Parlamentu Europejskiego z dnia 11 lutego 1994 r. w sprawie udziału kobiet w procesach decyzyjnych wzywa Państwa Członkowskie Unii Europejskiej do podjęcia szczególnych działań w tym zakresie, a następnie rezolucja Rady z dnia 27 marca 1995 r. w sprawie równego udziału kobiet i mężczyzn w podejmowania decyzji.

(5) Równość kobiet i mężczyzn jest istotą godności ludzkiej i demokracji, stanowi jedną z fundamentalnych zasad prawa wspólnotowego, konstytucji i ustawodawstwa Państw Członkowskich oraz międzynarodowych i europejskich konwencji.

(6) Komisja przyjęła politykę ukierunkowaną na zapewnienie równości szans mężczyzn i kobiet oraz uwzględnianie problematyki równości szans we wszystkich wspólnotowych działaniach i politykach.

(7) Na IV Światowej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Kobiet (Beijing/Pekin 1995) Wspólnota Europejska zaangażowała się w promowanie uczestnictwa kobiet w procesach decyzyjnych.

(8) Rada Europy w swoim zaleceniu 1413 z 1999 r. zachęca, aby Państwa Członkowskie dążyły do osiągnięcia równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w życiu prywatnym i publicznym.

(9) Na Paryskiej Konferencji Unii Europejskiej z dnia 17 kwietnia 1999 r. w sprawie mężczyzn i kobiet sprawujących władzę wezwano Państwa Członkowskie do poszanowania równości kobiet i mężczyzn w odniesieniu do mianowania na stanowiska w organach decyzyjnych.

(10) Właściwe jest przyjęcie szczególnych środków w celu wspierania równego udziału kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym w celu realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn.

(11) Komisja zobowiązała się do osiągnięcia 40-procentowej reprezentacji kobiet we wszystkich komitetach i innych organach działających w dziedzinie badań naukowych (3). Powyższy cel realizowany jest także w odniesieniu do innych zagadnień w grupach ekspertów i komitetach powoływanych przez Komisję.

(12) Niniejszej decyzja nie ma zastosowania do komitetów wchodzących w zakres decyzji Rady 468/1999/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającej warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (4),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja ma zastosowanie do grup ekspertów i komitetów powołanych przez Komisję. Obejmuje zarówno istniejące, jak również nowopowstałe grupy ekspertów i komitety.

Artykuł  2

Komisja zobowiązuje się do wprowadzenia zasady równowagi płci w grupach ekspertów i komitetach przez nią powołanych. Celem jest osiągnięcie, co najmniej 40-procentowej reprezentacji jednej płci w każdej grupie i komitecie.

W odniesieniu do istniejących komitetów i grup ekspertów Komisja dąży do zmiany nierówności w reprezentacji płci w ramach każdego zastępstwa członka lub w ramach wygaśnięcia mandatów członków danej grupy lub komitetu.

Artykuł  3

W terminie trzech lat od przyjęcia niniejszej decyzji Komisja oceni jej stosowanie i opublikuje sprawozdanie, zawierające statystyczną analizę równowagi płci w grupach ekspertów i komitetach. W zależności od wyników tej oceny Komisja podejmie właściwe działania.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 czerwca 2000 r.

W imieniu Komisji
Anna DIAMANTOPOULOU
Członek Komisji

_______

(1) Dz.U. L 319 z 10.12.1996, str. 11.

(2) COM(2000) 120 wersja ostateczna.

(3) COM(1999) 76.

(4) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.154.34

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/407/WE dotycząca zapewnienia równowagi płci w powołanych przez nią komitetach i grupach ekspertów
Data aktu: 19/06/2000
Data ogłoszenia: 27/06/2000
Data wejścia w życie: 19/06/2000, 01/05/2004