Rozporządzenie 1073/2000 zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI WE NR 1073/2000
z dnia 19 maja 2000 r.
zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 331/2000(2), w szczególności jego art. 13 tiret drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Istnieje potrzeba rozszerzenia w załączniku I do rozporządzenia (EWG) 2092/91, możliwości użycia mikroorganizmów do celów aktywizacji kompostu, także w odniesieniu objęcia używania takich organizmów w celu poprawienia ogólnego stanu gleby i dostępności składników odżywczych w glebie lub uprawach. Niezbędne jest również wyłączenie genetycznie zmodyfikowanych mikroorganizmów z takiego użycia oraz wprowadzenie przepisów dotyczących użycia obornika pochodzącego od zwierząt gospodarskich, zgodnie z przepisami tego dotyczącymi w części B sekcja 7 tego Załącznika.

(2) Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 7 ust. 4 rozporządzenia (EWG) 2092/91, niektóre Państwa Członkowskie przedłożyły informacje w związku z włączeniem, niektórych produktów z załącznika II, lub w związku ze zmianą niektórych przepisów tego Załącznika.

(3) Zmiany załącznika II dotyczą produktów, które znajdowały się w powszechnym użyciu przed przyjęciem rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 zgodnie z kodeksami praktyki w sprawie rolnictwa ekologicznego przestrzeganymi we Wspólnocie oraz z tego względu są zgodne z przepisami art. 7 ust. 1 lit. a) tego rozporządzenia. Zmiany w odniesieniu do niektórych z tych produktów mają charakter pilny w związku z nadchodzącym sezonem rolniczym.

(4) Okazało się, że "gliceryna", "ditlenek krzemu" oraz "izopropanol" mają zasadnicze znaczenie dla przygotowywania niektórych środków spożywczych. Z tego względu, produkty te mogą być włączone do załącznika VI, biorąc pod uwagę wymagania art. 2 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 207/93(3), zmienionego rozporządzeniem 345/97(4) określającym treść załącznika VI do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91.

(5) Niezbędne jest wyjaśnienie w ramach "Zasad ogólnych" załącznika VI, że wędzenie jest akceptowane w ekologicznej produkcji środków spożywczych.

(6) Niezbędne jest wprowadzenie przepisów załącznika VI, w odniesieniu do genetycznie zmodyfikowanych organizmów i produktów otrzymywanych z tych organizmów, zgodnie z ogólnym zakazem przyjętym w ramach rozporządzenia Rady (WE) nr 1804/1999(5).

(7) Właściwe jest wprowadzenie drobnych zmian o charakterze technicznym lub redakcyjnym w odniesieniu do niektórych produktów. Niezbędne jest również wprowadzenie niektórych zmian redakcyjnych, w celu uwzględnienia zmian rozporządzenia (WE) nr 1804/99.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu określonego w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I, II i VI rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 wprowadza się zmiany zgodne z Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się ze skutkiem natychmiastowym. Jednakże przepisy załącznika I części zatytułowanej "A. ROŚLINY I PRODUKTY ROŚLINNE" ppkt 2.1 i 2.2 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, stosuje się od dnia 24 sierpnia 2000 r.

Produkt "spopielone kości zwierzęce" wymieniony w załączniku II części A, rozporządzenia (EWG) 2092/91, może nadal być używany, na uprzednio mających zastosowanie warunkach, do wyczerpania istniejących zapasów, ale nie dłużej niż do dnia 30 września 2000 r.

Produkt "węglany wapnia" wymieniony w załączniku VI rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, na bardziej rygorystycznych warunkach, niż istniejące przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, może nadal być używany na uprzednio mających zastosowanie warunkach do wyczerpania zapasów, ale nie dłużej niż do dnia 30 września 2000 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 maja 2000 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 198 z 22.7.1991, str. 1

(2) Dz.U. L 48 z 19.2.2000, str. 1

(3) Dz.U. L 25 z 2.2.1993, str. 5.

(4) Dz.U. L 58 z 27.2.1997, str. 8

(5) Dz.U. L 222 z 24.8.1999, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

I. W załączniku I części zatytułowanej "A. ROŚLINY I PRODUKTY ROŚLINNE" ppkt 2.1 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 otrzymuje brzmienie:

"2.1. Żyzność i biologiczna aktywność gleby musi być utrzymywana lub podwyższana, w pierwszej kolejności, przez:

a) uprawę roślin strączkowych, zielonek lub roślin głęboko korzeniących się, w odpowiednim wieloletnim płodozmianie;

b) włączenie nawozu pochodzącego od zwierząt gospodarskich z ekologicznej produkcji zwierzęcej zgodnie z przepisami i ograniczeniami części B ppkt 7.1 tego załącznika;

c) włączenie innych materiałów organicznych, kompostowanych lub niekompostowanych, z gospodarstw produkujących zgodnie z zasadami niniejszego rozporządzenia.

2.2. Inne nawozy organiczne lub mineralne, wymienione w załączniku II, mogą, wyjątkowo, być stosowane jako uzupełnienie w zakresie w jakim:

- odpowiednie odżywianie roślin objętych płodozmianem, lub użyźnianie gleby nie jest możliwe, wykorzystując metody ustalone na podstawie, lit. a), b) i c), poprzedniego akapitu,

- w odniesieniu do produktów w załączniku II dotyczących się do obornika i/lub odchodów zwierzęcych: produkty te mogą być używane jedynie w zakresie w jakim, w połączeniu z obornikiem pochodzącym od zwierząt gospodarskich określonym w pkt 2 ppkt 1 lit. b) powyżej, spełnione są ograniczenia określone w części B sekcja 7.1 tego Załącznika.

2.3. W odniesieniu do aktywacji kompostu mogą być używane odpowiednie preparaty na bazie roślin lub preparaty mikroorganizmów niezmodyfikowanych genetycznie w rozumieniu art. 4. pkt 12. Tak zwane »preparaty biodynamiczne« pochodzące z mączek skalnych, obornika gospodarskiego lub roślin, mogą być również używane do celów objętych niniejszym ustępem i ust. 2.1.

2.4. Odpowiednie preparaty mikroorganizmów genetycznie niezmodyfikowanych w rozumieniu art. 4 pkt 12 i dopuszczonych ogólnie do używania w rolnictwie w zainteresowanym Państwie Członkowskim, mogą być używane do poprawy ogólnego stanu gleby lub dostępności składników odżywczych w glebie lub uprawach, w przypadku gdy potrzeba takiego użycia środków została uznana przez jednostkę kontrolującą lub organ kontrolujący."

II. W załączniku II do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 wprowadza się następujące zmiany:

1. W części zatytułowanej "A. PRODUKTY DO UŻYCIA W NAWOŻENIU I UŻYŹNIANIU GLEBY" wprowadza się następujące zmiany:

a) Ustęp wprowadzający między nagłówkiem a tabelą otrzymuje brzmienie:

"Ogólne warunki w odniesieniu do wszystkich produktów:

- użycie tylko zgodnie z przepisami załącznika I,

- użycie tylko zgodnie z przepisami prawodawstwa w sprawie wprowadzania do obrotu oraz używania danych produktów mających ogólne zastosowanie w rolnictwie w Państwie Członkowskim, gdzie produkt jest używany."

b) W tabeli, w odniesieniu do "produkty lub produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub poniżej", skreśla się produkt "spopielone kości zwierzęce."

c) W tabeli, przepisy dotyczące włączenia "siarczanu potasu zawierającego sole magnezu" otrzymują następujące brzmienie:

Nazwa Opis, wymagania dotyczące składu; warunki użycia
"Siarczan potasu możliwie zawierający sole magnezu Produkt uzyskiwany z surowych soli potasowych w drodze procesu fizycznego wydobycia oraz możliwie zawierający także sole magnezu

Wymaga uznania przez jednostkę kontrolującą lub organ kontrolujący"

2. W części zatytułowanej "B. PESTYCYDY" w tabeli "1. Środki ochrony roślin" wprowadza się następujące zmiany:

a) w tabeli zatytułowanej "I. Substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego" Przepisy dotyczące włączenia "azadirachtiny uzyskiwanej z Azadirachta indica (miodla indyjska)" otrzymują następujące brzmienie:

Nazwa Opis, wymagania dotyczące składu; warunki użycia
"Azadirachtina uzyskiwana z Azadirachta indica (miodla indyjska) Insektycyd
Wymaga uznania przez jednostkę kontrolującą lub organ kontrolny"

b) W tabeli zatytułowanej "III. Substancje, które mają być używane tylko w pułapkach i/lub dyspenserach" przepisy dotyczące włączenia "feromonów" otrzymują następujące brzmienie:

Nazwa Opis, wymagania dotyczące składu; warunki użycia
"Feromony Atraktant; środek zakłócający zachowania seksualne,
tylko w pułapkach i dyspenserach"

c) W tabeli zatytułowanej "IV. Inne substancje tradycyjnie używane w rolnictwie ekologicznym" przepisy dotyczące włączenia "siarczanu wapnia (wielosiarczek wapnia)" otrzymują następujące brzmienie:

Nazwa Opis, wymagania dotyczące składu; warunki użycia
"Siarczan wapnia (wielosiarczek wapnia) Fungicyd, insektycyd, akarycyd
Wymaga uznania przez jednostkę kontrolującą lub organ kontrolny"

III. W załączniku VI do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 wprowadza się następujące zmiany:

1. W akapicie trzecim części zatytułowanej "Zasady ogólne" zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:"Nie naruszając odniesienia do jakiegokolwiek składnika w sekcji A i C lub jakiejkolwiek pomocy stosowanej w przetwórstwie w sekcji B, przeprowadza się wszelkie praktyki przetwórcze, takie jak wędzenie, oraz wszelkie składniki oraz taka pomoc stosowana w przetwórstwie są używane jedynie zgodnie z odpowiednim prawodawstwem wspólnotowym i/lub ustawodawstwem krajowym, zgodnymi z Traktatem, a w przypadku ich braku, zgodnie z zasadami dobrej praktyki wytwórczej."

2. W sekcji A wprowadza się następujące zmiany:

a) Nagłówek otrzymuje brzmienie:

"SEKCJA A - SKŁADNIKI POCHODZENIA NIEROLNICZEGO (OKREŚLONE W ART. 5 UST. 3 LIT. c) I ART. 5 UST. 5a LIT. d) ROZPORZĄDZENIA (EWG) nr 2092/91)"

b) W tabeli przepisy dotyczące "E 170 Węglanów wapnia" otrzymują następujące brzmienie:

Nazwa Szczególne warunki
"E 170 Węglany wapnia Wszystkie funkcje dopuszczone z wyjątkiem barwienia"

c) W tabeli po "E 416 guma karaganowa" wprowadza się następujący produkt i szczególne warunki z nim związane:

Nazwa Szczególne warunki
"E 422 Glicerol Ekstrakty roślinne"

d) W tabeli przepisy dotyczące włączenia "E 516 Siarczanu wapnia" otrzymują następujące brzmienie:

Nazwa Szczególne warunki
"E 516 Siarczan wapnia Nośnik"

e) W tabeli po "E 524 Wodorotlenek sodu" wprowadza się następujący produkt i szczególne warunki z nim związane:

Nazwa Szczególne warunki
"E 551 Ditlenek krzemu Czynnik przeciwzbrylający w odniesieniu do ziół i przypraw"

f) W podsekcji A.4. "Preparaty mikroorganizmów", skreśla się ppkt ii).

3. W sekcji B wprowadza się następujące zmiany:

a) Nagłówek otrzymuje brzmienie:"SEKCJA B

– POMOCE STOSOWANE W PRZETWARZANIU ORAZ INNE PRODUKTY, KTÓRE MOGĄ BYĆ UŻYWANE W PRZETWÓRSTWIE SKŁADNIKÓW POCHODZENIA ROLNICZEGO Z PRODUKCJI EKOLOGICZNEJ, OKREŚLONE W ART. 5 UST. 3 LIT. d) ORAZ UST. 5a LIT. e) ROZPORZĄDZENIA EWG Nr 2092/91"

b) W tabeli po "kwas siarkowy" wprowadza się następujący produkt i związane z nim warunki:

Nazwa Szczególne warunki
"Izopropanol (2-propanol) W procesie krystalizacji w ramach przygotowywania cukru.
Z należytym poszanowaniem przepisów dyrektywy 88/344 EWG ostatnio zmienionej dyrektywą 97/60/EWG
Dla [...] terminu wygasającego dnia 31.12.2006 r."

c) Tekst na końcu sekcji zatytułowanej "Preparaty mikroorganizmów i enzymy" zastępuje się tekstem:

"Preparaty mikroorganizmów i enzymy:

Wszelkie preparaty mikroorganizmów i enzymów normalnie używane jako pomoc stosowana w przetwórstwie w przetwarzaniu żywności, z wyjątkiem mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie, w rozumieniu art. 2 ust. 2 dyrektywy 90/220/EWG oraz z wyjątkiem enzymów uzyskiwanych z organizmów zmodyfikowanych genetycznie, w rozumieniu art. 2 ust. 2 dyrektywy 90/220/EWG"

4. W podsekcji C.2.2 sekcji C włączenie "cukru buraczanego" otrzymuje brzmienie:

"Cukier buraczany, do dnia 1.4.2003."

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.119.27

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1073/2000 zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 19/05/2000
Data ogłoszenia: 20/05/2000
Data wejścia w życie: 19/05/2000, 27/05/2000, 24/08/2000, 01/05/2004