Rozporządzenie 2411/98 w sprawie uznawania w ruchu wewnątrzwspólnotowym znaków wyróżniających Państwo Członkowskie, w którym zarejestrowano pojazdy silnikowe i ich przyczepy

ROZPORZĄZENIE RADY (WE) NR 2411/98z dnia 3 listopada 1998 r.w sprawie uznawania w ruchu wewnątrzwspólnotowym znaków wyróżniających Państwo Członkowskie, w którym zarejestrowano pojazdy silnikowe i ich przyczepy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 75 ust. 1 lit. d),

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 189c Traktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota przyjęła pewną ilość środków zmierzających do zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego, który stanowi obszar bez granic, na którym zgodnie z postanowieniami Traktatu zapewniony jest swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału.

(2) Niektóre z Państw Członkowskich są Umawiającymi się Stronami Konwencji wiedeńskiej z 1968 r. o ruchu drogowym(4), określony dalej "Konwencją", której art. 37 stanowi, że każdy pojazd silnikowy w ruchu międzynarodowym powinien być zaopatrzony z tyłu, oprócz numeru rejestracyjnego, w znak wyróżniający państwa, w którym jest zarejestrowany.

(3) Wspólnota nie jest Umawiającą się Stroną Konwencji, a niektóre z jej Państw Członkowskich będące stronami stosują przepisy art. 37 Konwencji; te Państwa Członkowskie wymagają, aby pojazdy z innych Państw Członkowskich posiadały znak wyróżniający przewidziany w załączniku 3 do Konwencji; niektóre z tych Państw Członkowskich nie uznają innych znaków wyróżniających, takich jak znaki umieszczane na tablicach rejestracyjnych, wskazujące Państwo Członkowskie, w którym pojazd został zarejestrowany, o ile nie są zgodne z wymaganiami załącznika 3 do Konwencji.

(4) Kilka Państw Członkowskich wprowadziło wzorcową tablicę rejestracyjną, która z boku po lewej stronie posiada niebieski obszar zawierający 12 żółtych gwiazd symbolizujący flagę europejską oraz symbol wyróżniający Państwa Członkowskiego rejestracji; do celu transportu wewnętrzwspólnotowego taki znak wyróżniający odpowiada celom ustalania Państwa rejestracji, jak przewidziano w art. 37 Konwencji.

(5) Państwa Członkowskie wymagają, aby pojazdy z innych Państw Członkowskich były opatrzone znakiem wyróżniającym Państwa, w którym pojazd został zarejestrowany, powinny również uznawać znak przewidziany w Załączniku do niniejszego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do pojazdów zarejestrowanych w Państwach Członkowskich, prowadzonych we Wspólnocie.

Artykuł  2

Do celów niniejszego rozporządzenia:

1. "znak wyróżniający Państwa Członkowskiego rejestracji" oznacza zestaw składający się z jednej do trzech wielkich liter alfabetu łacińskiego wskazujących na Państwo Członkowskie, w którym pojazd został zarejestrowany;

2. "pojazd" oznacza wszelkie pojazdy silnikowe i ich przyczepy zgodnie z definicją podaną w:

dyrektywie Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep(5),

– dyrektywie Rady 92/61/EWG z dnia 30 czerwca 1992 r. w sprawie homologacji typu dwu- lub trójkołowych pojazdów silnikowych(6).

Artykuł  3

Państwa Członkowskie, które wymagają, aby pojazdy zarejestrowane w innym Państwie Członkowskim, były opatrzone symbolem określającym rejestrację, gdy są prowadzone na ich terytorium, uznają znak wyróżniający Państwa Członkowskiego rejestracji, umieszczony w skrajnej lewej części tablicy rejestracyjnej zgodnie z Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia, jako znak równoważny wszelkim innym znakom wyróżniającym, które uznają w celu identyfikacji Państwa, w którym pojazd został zarejestrowany.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 listopada 1998 r.

W imieniu Rady
B. PRAMMER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 290 z 24.9.1997, str. 25 oraz Dz.U. C 159 z 26.5.1998, str. 1.

(2) Dz.U. C 95 z 30.3.1998, str. 32.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 19 lutego 1998 r. (Dz.U. C 80 z 16.3.1998, str. 210), wspólne stanowisko Rady z dnia 5 czerwca 1998 r. (Dz.U. C 227 z 20.7.1998, str. 31) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 7 października 1968 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4)Konwencja wiedeńska z dnia 8 listopada 1968 r., uchwalona pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych.

(5) Dz.U. L 42 z 23.2.1970, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/27/WE (Dz.U. L 233 z 25.8.1997, str. 1).

(6) Dz.U. L 225 z 10.8.1992, str. 72. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

SPECYFIKACJA ZNAKU WYRÓŻNIAJĄCEGO PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO REJESTRACJI DO ZAMIESZCZENIA W SKRAJNEJ LEWEJ CZĘŚCI TABLICY REJESTRACYJNEJ

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.299.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2411/98 w sprawie uznawania w ruchu wewnątrzwspólnotowym znaków wyróżniających Państwo Członkowskie, w którym zarejestrowano pojazdy silnikowe i ich przyczepy
Data aktu: 03/11/1998
Data ogłoszenia: 10/11/1998
Data wejścia w życie: 11/11/1998, 01/05/2004