Rozporządzenie 2121/98 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzeń Rady (EWG) nr 684/92 i (WE) nr 12/98 w zakresie dokumentów dla przewozu osób autokarem i autobusem

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2121/98
z dnia 2 października 1998 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzeń Rady (EWG) nr 684/92 i (WE) nr 12/98 w zakresie dokumentów dla przewozu osób autokarem i autobusem

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 3 października 1998 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 684/92 z dnia 16 marca 1992 r. w sprawie wspólnych zasad międzynarodowego przewozu osób autokarem i autobusem(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 11/98(2), w szczególności jego art. 2 pkt 3.4 art. 2 i art. 5 ust. 4, art. 6 ust. 2, art. 11 ust. 5 oraz art. 13 ust. 3,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 12/98 z dnia 11 grudnia 1997 r. ustanawiające warunki świadczenia w Państwach Członkowskich usług krajowego drogowego transportu pasażerskiego przez przewoźników obcych(3), w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3 oraz art. 7 ust. 1,

po konsultacji z komitetem utworzonym zgodnie z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 12/98,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 4 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 684/92 stanowiący, że przewozy regularne i niektóre specjalne przewozy regularne wymagają uzyskania zezwolenia.

(2) Artykuł 11 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia stanowiący, że przewozy poza rozkładowe mogą być wykonywane z zastosowaniem formularza podróży.

(3) Artykuł 13 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia stanowiący, że przewozy na własny rachunek wymagają uzyskania zaświadczenia.

(4) Należy również ustanowić zasady wykorzystania formularzy podróżnych, określonych w art. 11 wspomnianego rozporządzenia, oraz sposobów przekazywania zainteresowanym Państwom Członkowskim nazwy przewoźników świadczących takie usługi i informacji dotyczących punktów połączeń na trasie przejazdu.

(5) Komisja przyjęła rozporządzenie (EWG) nr 1839/92 z dnia 1 lipca 1992 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące stosowania rozporządzenia Komisji (EWG) nr 684/92 odnośnie dokumentów wymaganych w międzynarodowych przewozach pasażerskich(4), zmienione Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji; wspomniane rozporządzenie zostało zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2944/93(5) w celu ujednolicenia, ze względu na konieczność uproszczenia, dokumentów kontrolnych dla przewozów wahadłowych z zakwaterowaniem oraz dla przewozów pozarozkładowych.

(6) Rozporządzenie (WE) nr 11/98 zniosło koncepcję przewozów wahadłowych i uprościło definicję przewozów pozarozkładowych poprzez uchylenie koncepcji pozostałych przewozów pozarozkładowych.

(7) Niezbędne jest ujednolicenie, w celu uproszczenia, formularza podróży dla międzynarodowych przewozów pozarozkładowych i pozarozkładowych przewozów kabotażowych, określonych w rozporządzeniu (WE) nr 12/98.

(8) Formularz podróży, stosowany jako dokument kontrolny w ramach specjalnych regularnych przewozów kabotażowych, musi być skompletowany w formie miesięcznej deklaracji.

(9) W celu zapewnienia przejrzystości i uproszczenia, wszystkie wzorcowe dokumenty ustanowione rozporządzeniem (EWG) nr 1839/92 zostaną dostosowane do nowych ram regulacyjnych dotyczących międzynarodowych przewozów autokarowych i autobusowych i rozporządzenie zostanie zastąpione niniejszym rozporządzeniem.

(10) Państwa Członkowskie potrzebują czasu na wydrukowanie i rozprowadzenie nowych dokumentów.

(11) Przewoźnicy powinni móc nadal korzystać z dokumentów przewidzianych rozporządzeniem (EWG) nr 1839/92 i rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 2454/92(6), z odpowiednimi zmianami, gdy będzie to konieczne, uwzględniającymi przepisy rozporządzenia (EWG) nr 684/92 i (WE) nr 12/98.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

DOKUMENT KONTROLNY - FORMULARZ PODRÓŻY

Artykuł  1
1.
Dokument kontrolny - formularz podróży dla pozarozkładowych przewozów, określonych w art. 2 pkt. 3.1 rozporządzenia (EWG) nr 684/92, jest zgodny ze wzorem zamieszczonym w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.
2.
Dokument kontrolny - formularz podróży dla pozarozkładowych przewozów, określonych w art. 2 pkt. 3 rozporządzenia (WE) nr 12/98, będzie zgodny ze wzorem zamieszczonym w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.
3.
Formularze podróży będą mieć formę zeszytów zawierających 25 wyrywanych formularzy z kopią. Każdy zeszyt będzie opatrzony numerem. Formularze będą również numerowane od 1 do 25. Okładka zeszytu będzie zgodna ze wzorem zamieszczonym w załączniku II do niniejszego rozporządzenia. Państwo Członkowskie podejmie wszystkie niezbędne środki, by dostosować niniejsze wymogi do skomputeryzowanego przetwarzania formularzy podróży.
Artykuł  2
1.
Zeszyt przewidziany w art. 1. ust. 3, wydawany jest w imieniu przewoźnika i nie może być przekazywany osobom trzecim.
2.
Przed wyjazdem, dla każdego przejazdu przewoźnik lub kierowca wypełnia czytelnym, nieusuwalnym pismem formularz podróży wraz kopią. Formularz zachowuje ważność przez cały okres podróży.
3.
Oryginał formularza pozostaje w pojeździe w ciągu całej podróży, której dotyczy. Kopia jest przechowywana w siedzibie przedsiębiorstwa.
4.
Przewoźnik odpowiada za przechowywanie formularzy podróży.
Artykuł  3

W przypadku pozarozkładowych przewozów międzynarodowych wykonywanych przez grupę przewoźników działających w imieniu tego samego kontrahenta, i które obejmują korzystanie przez podróżujących na trasie z połączeń wykonywanych przez innego przewoźnika z tej samej grupy, oryginał formularza podróży znajduje się w pojeździe przewożącym pasażerów. Kopia formularza podróży jest przechowywana w siedzibie każdego z przewoźników.

Artykuł  4
1.
Kopie formularzy podróży, stosowane jako dokumenty kontrolne pozarozkładowych przewozów kabotażowych, na podstawie art. 6 rozporządzenia (WE) nr 12/98, zostaną przekazane przez przewoźnika właściwym organom lub instytucjom Państwa Członkowskiego, w którym przewoźnik podjął i prowadzi działalność gospodarczą, zgodnie z procedurami ustanowionymi przez te organy lub instytucje.
2.
W przypadku specjalnych regularnych przewozów kabotażowych, na podstawie art. 3 rozporządzenia (WE) nr 12/98, formularz podróży, określony w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, będzie kompletowany w formie miesięcznej deklaracji i przekazywany przez przewoźnika właściwym organom lub instytucjom Państwa Członkowskiego, w którym przewoźnik podjął i prowadzi działalność gospodarczą, zgodnie z procedurami ustanowionymi przez te organy lub instytucje.
Artykuł  5

Formularz podróży pozwoli posiadaczowi na przeprowadzenie, w trakcie pozarozkładowego sporadycznego przewozu międzynarodowego, lokalnych wycieczek w Państwie Członkowskim innym niż państwo, w którym przewoźnik podjął działalność gospodarczą, zgodnie z warunkami ustanowionymi w art. 12 akapit drugi rozporządzenia (EWG) nr 686/92. Lokalne wycieczki są wpisywane do formularzy podróży przed wyjazdem pojazdu na trasę wycieczki. Oryginał formularza znajduje się w pojeździe przez czas trwania lokalnej wycieczki.

Artykuł  6

Dokument kontroli okazywany jest na żądanie stosownego urzędnika.

ROZDZIAŁ  II

ZEZWOLENIA

Artykuł  7
1.
Wnioski o zezwolenie na wykonywanie przewozów regularnych i regularnych przewozów specjalnych wymagających uzyskania pozwolenia są zgodne ze wzorem przedstawionym w załączniku III.
2.
Wnioski o zezwolenie zawierają następujące informacje:

a) harmonogram;

b) stawki opłat;

c) poświadczoną, zgodną z oryginałem kopię lincecji wspólnotowej na odpłatny międzynarodowy przewóz osób autokarowy i autobusowy, przewidzianą w art. 3a rozporządzenia (EWG) nr 684/92;

d) informację dotyczącą rodzaju i rozmiaru przewozu, którego ubiegający planuje się podjąć w przypadku wniosku o rozpoczęcie działalności przewozowej, lub którego się podjął w przypadku wniosku o przedłużenie zezwolenia;

e) mapę we właściwej skali, na której zaznaczono trasę i punkty postojów, na których pasażerowie będą wsiadać lub wysiadać z pojazdu;

f) rozkład jazdy, który pozwoli zweryfikować zgodność z prawodawstwem Wspólnoty dotyczącym okresu prowadzenia pojazdu oraz odpoczynku kierowcy.

3.
Składający wniosek zamieszczą w nim wszelkie dodatkowe informacje, jakie uznają za stosowne lub jakich zażąda organ wydający.
Artykuł  8
1.
Zezwolenia są zgodne ze wzorem zamieszczonym w załączniku IV.
2.
We wszystkich pojazdach dokonujących przewozu na podstawie zezwolenia znajduje się oryginał zezwolenia lub jego kopia poświadczona przez organ wydajacy.

ROZDZIAŁ  III

ZAŚWIADCZENIA

Artykuł  9
1.
Zaświadczenia wymagane w związku czynnościami przewozowymi prowadzonymi na własny rachunek, określone art. 2 pkt 4 rozporządzenia (EWG) nr 684/92, są zgodne ze wzorem zamieszczonym w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
2.
Przedsiębiorstwa występujące z wnioskiem o wydanie zaświadczenia dostarczą organom wydającym dowód lub zapewnienie, że spełnione są warunki ustanowione w art. 2 pkt 4 rozporządzenia (EWG) nr 684/92.
3.
W każdym pojeździe dokonującym przewozu, który wymaga zaświadczenia, przez okres trwania podróży, znajduje się zaświadczenie lub poświadczona za zgodność z oryginałem kopia, które okazuje się na żądanie właściwych urzędników.
4.
Zaświadczenia są ważne przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

ROZDZIAŁ  IV

PRZEKAZYWANIE DANYCH STATYSTYCZNYCH

Artykuł  10

Dane dotyczące przewozowych czynności kabotażowych, określonych w art. 7 rozporządzenia (WE) nr 12/98, prezentowane są w formie tabelarycznej, zgodnej ze wzorem zamieszczonym w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ  V

POSTANOWIENIA PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

Artykuł  11

Rozporządzenie (EWG) nr 1839/92 traci moc z dniem 31 grudnia 1999 r.

Artykuł  12

Państwa Członkowskie mogą przyjmować stosowanie formularzy podróży, wniosków o zezwolenie, zezwoleń i zaświadczeń sporządzonych zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 1839/92 i rozporządzeniem (EWG) nr 2454/92 nie dłużej niż do 31 grudnia 1999 r. pod warunkiem, że zostaną odpowiednio, w sposób czytelny i niemożliwy do usunięcia zmienione tak, aby odpowiadać wymaganiom rozporządzenia (EWG) nr 684/92, (WE) nr 12/98 i niniejszego rozporządzenia.

Pozostałe Państwa Członkowskie akceptują takie dokumenty na swym terytorium do 31 grudnia 1999 r.

Artykuł  13

Państwa Członkowskie podejmą niezbędne środki, w celu wprowadzenia w życie niniejszego rozporządzenia i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  14

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 11 grudnia 1998 r., z wyjątkiem art. 1 ust. 2, art. 4 i art. 10, które stosuje się od dnia 11 czerwca 1999 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 października 1998 r.

W imieniu Komisji
Neil KINNOCK
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 74 z 20.3.1992, str. 1.

(2) Dz.U. L 4 z 8.1.1998, str. 1.

(3) Dz.U. L 4 z 8.1.1998, str. 10.

(4) Dz.U. L 187 z 7.7.1992, str. 5.

(5) Dz.U. L 266 z 27.10.1993, str. 2.

(6) Dz.U. L 251 z 29.8.1992, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II 1

ZAŁĄCZNIK  III

ZAŁĄCZNIK  IV 2

ZAŁĄCZNIK  V 3

ZAŁĄCZNIK  VI 4

1 Załącznik II:

-zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

2 Załącznik IV:

-zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

3 Załącznik V:

-zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

4 Załącznik VI:

-zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.268.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2121/98 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzeń Rady (EWG) nr 684/92 i (WE) nr 12/98 w zakresie dokumentów dla przewozu osób autokarem i autobusem
Data aktu: 02/10/1998
Data ogłoszenia: 03/10/1998
Data wejścia w życie: 11/12/1998, 11/06/1999, 01/05/2004, 06/10/1998