Decyzja 98/521/WE w sprawie wspólnej regulacji technicznej dotyczącej trybu pakietowego ISDN wykorzystującego dostęp podstawowy do sieci ISDN

DECYZJA KOMISJI
z dnia 17 czerwca 1998 r.
w sprawie wspólnej regulacji technicznej dotyczącej trybu pakietowego ISDN wykorzystującego dostęp podstawowy do sieci ISDN

(notyfikowana jako dokument nr C(1998) 1614)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(98/521/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 98/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lutego 1998 r. odnosząca się do telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz urządzeń naziemnych stacji satelitarnych, w tym wzajemnego uznawania ich zgodności (1),

a także mając na uwadze, co następuje:

Komisja przyjęła środek określający typ urządzeń końcowych, dla których wymagana jest wspólna regulacja techniczna, jak również związana z nim deklaracja w sprawie zakresu;

należy przyjąć odpowiednie zharmonizowane normy lub ich części, wdrażające zasadnicze wymagania, które mają zostać przekształcone we wspólną regulację techniczną;

w celu zapewnienia producentom ciągłego dostępu do rynków należy wprowadzić regulacje przejściowe dotyczące urządzeń homologowanych zgodnie z krajowymi przepisami w zakresie homologacji;

wspólna regulacja techniczna przyjęta w niniejszej decyzji jest zgodne z opinią Komitetu Doradczego ds. Urządzeń Telekomunikacyjnych (ACTE),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Niniejszą decyzję stosuje się do urządzeń końcowych przeznaczonych do przyłączania do publicznej sieci telekomunikacyjnej i wchodzących w zakres zharmonizowanej normy określonej w art. 2 ust. 1.
2.
Niniejsza decyzja ustanawia wspólną regulację techniczna dotyczącą właściwości technicznych, elektrycznych i mechanicznych wymagań dla interfejsów oraz protokołu kontroli dostępu, które mają być zapewnione przez urządzenia końcowe przeznaczone przez producenta lub jego przedstawiciela do przyłączenia do T lub równocześnie S i T, które są punktami odniesienia dla dostępu podstawowego w miejscu interfejsu do publicznej sieci telekomunikacyjnej przedstawionej jako punkt dostępu podstawowego do ogólnoeuropejskiej sieci ISDN (Euro-ISDN) i przeznaczonych do udziału w wywołaniach, które wykorzystują tryb pakietowy usług podstawowych na żądanie.
Artykuł  2
1.
Wspólna regulacja techniczna obejmuje zharmonizowaną normę opracowaną przez właściwy organ normalizacyjny i wdrażającą w odpowiednim zakresie zasadnicze wymagania określone w art. 5 lit. c)-f) dyrektywy 98/13/WE. Odniesienie do normy określone jest w Załączniku.
2.
Urządzenia końcowe objęte niniejszą decyzją są zgodne ze wspólnym rozporządzeniem technicznym określonym w ust. 1, spełniają zasadnicze wymagania określone w art. 5 lit. a) i b) dyrektywy 98/13/WE oraz spełniają wymagania wszystkich pozostałych mających zastosowanie dyrektyw, w szczególności dyrektyw Rady 73/23/EWG (2) i 89/336/EWG (3).
Artykuł  3

Jednostki notyfikowane wyznaczone do realizacji procedur określonych w art. 10 dyrektywy 98/13/WE w odniesieniu do urządzeń końcowych objętych art. 1 ust. 1 niniejszej decyzji stosują lub zapewniają stosowanie zharmonizowanej normy określonej w Załączniku po wejściu w życie niniejszej decyzji.

Artykuł 4
1.
Krajowe przepisy w zakresie homologacji obejmujące urządzenia objęte zharmonizowaną normą określoną w Załączniku tracą moc po trzech miesiącach od wejścia w życie niniejszej decyzji.
2.
Urządzenia końcowe homologowane zgodnie z przepisami krajowymi mogą dalej być wprowadzane do obrotu w danym państwie i wprowadzane do użytku.
Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 czerwca 1998 r.
W imieniu Komisji
Martin BANGEMANN
Członek Komisji

_______

(1) Dz.U. L 74 z 12.3.1998, str. 1.

(2) Dz.U. L 77 z 26.3.1973, str. 29.

(3) Dz.U. L 139 z 23.5.1989, str. 19.

ZAŁĄCZNIK 

Odniesienie do mającej zastosowanie zharmonizowanej normy

Zharmonizowaną normą określoną w art. 2 niniejszej decyzji jest:

Sieć cyfrowa z integracją usług (ISDN);

Wymogi przyłączeniowe dla urządzeń końcowych używających trybu pakietowego do przyłączania do sieci ISDN z wykorzystaniem dostępu podstawowego do sieci ISDN

ETSI

Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych

Sekretariat ETSI

TBR 33 - grudzień 1997 r.

(oprócz przedmowy)

Dodatkowe informacje

Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych jest organem uznanym zgodnie z dyrektywą Rady 83/189/EWG (1).

Zharmonizowana norma określona wyżej została opracowana na podstawie zalecenia wydanego zgodnie z odpowiednimi procedurami dyrektywy 83/189/EWG.

Pełny tekst normy zharmonizowanej, do której odniesienie nastąpiło powyżej, można otrzymać od:

Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych

650, route des Lucioles

F-06921 Sophia Antipolis Cedex

Komisja Europejska

DG XIII/A/2 - (BU 31, 1/7)

Rue de la Loi/Wetstraat 200

B-1049 Bruksela

lub od innych organizacji odpowiedzialnych za udostępnianie norm ETSI. Wykaz tych organizacji i instytucji znajduje się na stronie internetowej pod adresem www.ispo.cec.be.

_______

(1) Dz.U. L 109 z 26.4.1983, str. 8.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024