Decyzja 98/382/WE w sprawie danych statystycznych stosowanych do określania formuły subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego

DECYZJA RADY
z dnia 5 czerwca 1998 r.
w sprawie danych statystycznych stosowanych do określania formuły subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego

(98/382/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 czerwca 1998 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności art. 29.2 dołączonego Protokołu w sprawie statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

uwzględniając opinię Europejskiego Instytutu Walutowego (3),

działając zgodnie z procedurą określoną w art. 106 ust. 6 Traktatu oraz w art. 42 wspomnianego Protokołu,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejski Bank Centralny (EBC) zostanie ustanowiony z chwilą powołania jego Zarządu.

(2) Kapitał założycielski EBC, który po jego ustanowieniu stanie się kapitałem operacyjnym, wynosi 5 miliardów ECU.

(3) Krajowe banki centralne są jedynymi subskrybentami i udziałowcami kapitału EBC.

(4) Formuła subskrypcji kapitału EBC zostanie określona w momencie ustanowienia EBC.

(5) Dane statystyczne stosowane do określenia formuły subskrypcji zostaną dostarczone przez Komisję, zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę.

(6) W formule subskrypcji należy określić rodzaj i źródła danych, które zostaną wykorzystane, a także metodę wyliczania wag krajowych banków centralnych.

(7) Dyrektywa Rady 89/130/EWG, Euratom z dnia 13 lutego 1989 r. w sprawie harmonizacji obliczania produktu narodowego brutto w cenach rynkowych (4) wprowadza procedurę przyjmowania przez Państwa Członkowskie danych o produkcie krajowym brutto w cenach rynkowych; Państwa Członkowskie podejmą wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia, że dane te są przekazywane Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Dane statystyczne stosowane do określenia formuły subskrypcji kapitału EBC zostaną dostarczone przez Komisję zgodnie z zasadami określonymi w następujących artykułach.

Artykuł  2

Ludność i produkt krajowy brutto w cenach rynkowych, dalej określane jako "PKB cr", określa się zgodnie z Europejskim Systemem Zintegrowanych Rachunkowości Gospodarczych (ESA) w wersji używanej przy stosowaniu dyrektywy 89/130/EWG, Euratom. PKB cr oznacza PKB cr zgodnie z definicją zawartą w art. 2 niniejszej dyrektywy.

Artykuł  3

Dane dotyczące ludności zostaną zebrane za 1996 r. Średnia całkowitej liczby ludności w tym roku będzie obliczana zgodnie z zaleceniem ESA.

Artykuł  4

Dane o PKB cr zostaną zebrane z każdego roku od 1991-1995 r. Dane dotyczące PKB cr dla każdego Państwa Członkowskiego będą wyrażone w walucie krajowej w cenach bieżących.

Artykuł  5

Dane dotyczące ludności będą zbierane od Państw Członkowskich przez Komisję (Eurostat).

Artykuł  6

Dane o PKB cr za lata 1991-1995 są wynikiem zastosowania dyrektywy 89/130/EWG, Euratom.

Artykuł  7
1.
Udział Państwa Członkowskiego w ogólnej liczbie ludności Wspólnoty będzie jego udziałem w sumie ludności Państw Członkowskich, wyrażonym procentowo.
2.
Dane o PKB cr dla każdego roku i każdego Państwa Członkowskiego wyrażone w walucie krajowej powinny zostać przeliczone na kwoty wyrażone w ecu. Kurs walutowy wykorzystany w tym celu będzie stanowić średnią kursów walutowych dla wszystkich dni roboczych w roku. Dzienny kurs walutowy będzie kursem obliczonym przez Komisję i opublikowanym w serii "C" Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.
3.
Udział Państwa Członkowskiego w PKB cr Wspólnoty będzie jego udziałem w sumie PKB cr Państw Członkowskich przez okres pięciu lat, wyrażonym procentowo.
Artykuł  8

Waga krajowego banku centralnego w formule subskrypcji jest średnią arytmetyczną udziałów danego Państwa Członkowskiego w liczbie ludności oraz w PKB cr Wspólnoty.

Artykuł  9

Dla zapewnienia rzetelności, na różnych etapach obliczeń należy użyć wystarczającej ilości cyfr. Waga krajowych banków centralnych w formule subskrypcji będzie wyrażona z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

Artykuł  10

Dane wspomniane w niniejszej decyzji Komisja przekaże EBC zaraz po jego ustanowieniu.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 5 czerwca 1998 r.

W imieniu Rady

G. BROWN

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 118 z 17.4.1998, str. 13.

(2) Opinia wydana dnia 28 maja 1998 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Opinia wydana dnia 6 kwietnia 1998 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. L 49 z 21.2.1989, str. 26.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.171.33

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 98/382/WE w sprawie danych statystycznych stosowanych do określania formuły subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego
Data aktu: 05/06/1998
Data ogłoszenia: 17/06/1998
Data wejścia w życie: 05/06/1998