Rozporządzenie 726/98 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2543/95 ustanawiające specjalne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz oliwy z oliwek

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 726/98
z dnia 31 marca 1998 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2543/95 ustanawiające specjalne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz oliwy z oliwek

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady nr 136/66/EWG z dnia 22 września 1966 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1581/96(2), w szczególności jego art. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Komisji (WE) nr 2543/95(3), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2126/96(4), ustanawia specjalne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz oliwy z oliwek; w celu usprawnienia działania systemu należy ustalić określone szczegółowe zasady jego stosowania w przypadku zezwoleń bez wcześniejszego ustalenia refundacji, w szczególności w odniesieniu do stawki zabezpieczenia, oraz harmonogramu składania wniosków i wydawania pozwoleń; jak pokazuje doświadczenie, należy uregulować wielkość zabezpieczenia oraz terminy składania wniosków i wydawania pozwoleń; w celu uniknięcia zakłóceń w zwykłym trybie wywozu bez refundacji kroki podejmowane w przypadkach, w których istnieje ryzyko przekroczenia ilości towaru do normalnego zbytu, powinny ograniczać się do pozwoleń na wywóz uprawniających do wypłaty refundacji; w celu lepszego monitorowania struktury wywozu należy sprecyzować treść informacji dostarczanej przez Państwa Członkowskie;

artykuł 5 ust. 1 tiret czwarte rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3719/88 z dnia 16 listopada 1988 r. ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na przywóz i na wywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych(5), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1404/97(6), stwierdza, że nie wymaga się pozwolenia na wywóz w przypadku ilości towarów przywożonych, dla których zabezpieczenie wynosi 5 ECU lub mniej; tak niskie zabezpieczenie w przypadku wywozu bez refundacji oznacza, że duża ilość towarów mogłaby zostać wywieziona bez pozwolenia, co osłabiłoby kontrolę tych ilości; aby uniknąć tego ryzyka, należy zastosować specjalne warunki w odniesieniu do takich przypadków;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Olejów i Tłuszczów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2543/95 wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 2 ust. 2 wyraz "jedenastocyfrowy" zastępuje się wyrazem "dwunastocyfrowy".

2) W art. 2:

1) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zabezpieczenia pozwoleń na wywóz wynoszą:

a) 10 ECU za 100 kilogramów netto w przypadku pozwoleń z wcześniejszym ustaleniem refundacji;

b) 1 ECU za 100 kilogramów netto w innych przypadkach."

2) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Bez względu na art. 5 ust. 1 tiret czwarte rozporządzenia (EWG) nr 3719/88, pozwolenie nie jest wymagane w przypadku, gdy ilość wywożonego towaru wynosi 50 kilogramów lub mniej."

3) W art. 3:

1) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wnioski o pozwolenie na wywóz z wcześniejszym ustaleniem refundacji należy składać do właściwych władz od wtorku do czwartku każdego tygodnia. Podania złożone w piątek i poniedziałek traktuje się jako wnioski złożone w najbliższy wtorek."

2) ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"2. Pozwolenia na wywóz z wcześniejszym ustaleniem refundacji wydaje się pierwszego dnia roboczego, licząc od wtorku tygodnia następującego po okresie określonym w ust. 1, pod warunkiem że Komisja nie podjęła dotąd żadnych środków szczególnych, określonych w ust. 3."

3) ust. 3 zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie:

"Środki te odnoszą się do pozwoleń na wywóz z wcześniejszym ustaleniem refundacji i różnią się w zależności od kodu produktu w nomenklaturze produktów rolnych, podlegających refundacjom wywozowym."

4) w art. 3 ust. 5 tiret ostatnie wyraz "poniedziałek" zastępuje się wyrazem "wtorek" i dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Jeżeli jednolity procent przyjęcia mniejszy niż 80 % dotyczy wyłącznie pozwoleń uprawniających do refundacji, podmiot gospodarczy może zażądać wydania w tym samym terminie pozwolenia niedającego prawa do zwrotu na pozostałą ilość towaru."

5) dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Podania o pozwolenia na wywóz bez wcześniejszego ustalenia refundacji składa się do właściwych władz od poniedziałku do piątku każdego tygodnia. Pozwolenia wystawia się niezwłocznie."

4) W art. 5 wprowadza się następujące zmiany:

1) w początkowej części ust. 1 wyraz "czwartek" zastępuje się wyrazem "piątek";

2) w ust. 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) o wnioskach o pozwolenie na wywóz z wcześniejszym ustaleniem refundacji złożonych od wtorku do czwartku, zgodnie z art. 3 ust. 1."

3) w ust. 1 lit. b) wyrazy "w poprzedni poniedziałek" zastępuje się wyrazami "w okresie od poprzedniego piątku do czwartku danego tygodnia, przedstawiając oddzielnie pozwolenia z wcześniejszym ustaleniem refundacji i pozwolenia bez wcześniejszego ustalenia refundacji";

4) w ust. 2 część zdania poprzedzająca tiret otrzymuje brzmienie:

"Powiadomienie o wnioskach określonych w ust. 1 lit. a) oraz informacja określona w ust. 1 lit. b) w przypadkach, w których stosuje się art. 3 ust. 5, określają".

5) w ust. 2 tiret trzecie przed wyrazem "wysokość" dodaje się wyrazy "tam, gdzie jest to stosowne,";

6) w ust. 2 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Informacji tej udziela się osobno, w przypadku pozwoleń wydawanych na działania w odniesieniu do dotacji do żywności.".

7) na końcu ust. 3 dodaje się, co następuje:

"..., określając rok gospodarczy, w którym wydano pozwolenie."

5) Części B i D załącznika zastępuje się częściami załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 18 kwietnia 1998 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 marca 1998 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 172 z 30.9.1966, str. 3025/66.

(2) Dz.U. L 206 z 16.8.1996, str. 11.

(3) Dz.U. L 260 z 31.10.1995, str. 33.

(4) Dz.U. L 284 z 6.11.1996, str. 15.

(5) Dz.U. L 331 z 2.12.1988, str. 1.

(6) Dz.U. L 194 z 23.7.1997, str. 5.

ZAŁĄCZNIK

"- Część B Powiadomienie tygodniowe

a) Pozwolenia z wcześniejszym ustaleniem refundacji:

Kategoria Całkowite ilości wystawiane według kategorii w okresie od poprzedniego piątku do czwartku danego tygodnia(1) Stawka refundacji (ECU/100 kg)
(1) Jeżeli art. 3 ust. 5 ma zastosowanie, należy podać datę złożenia

wniosku o pozwolenie oraz zastosowany procent.

b) Pozwolenia bez wcześniejszego ustalenia refundacji:

Kategoria Całkowite ilości wystawiane według kategorii w okresie od poprzedniego piątku do czwartku danego tygodnia

"- Część D Powiadomienie miesięczne

Kategoria Ilości niewykorzystane Rok gospodarczy, w którym wydano pozwolenie Wcześniej ustalona refundacja Całkowita wielkość wcześniej ustalonych refundacji

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.100.46

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 726/98 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2543/95 ustanawiające specjalne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz oliwy z oliwek
Data aktu: 31/03/1998
Data ogłoszenia: 01/04/1998
Data wejścia w życie: 08/04/1998, 01/05/2004, 18/04/1998