Decyzja 97/138/WE ustanawiająca formaty w odniesieniu do systemu baz danych w zastosowaniu dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 3 lutego 1997 r.
ustanawiająca formaty w odniesieniu do systemu baz danych w zastosowaniu dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(97/138/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 lutego 1997 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych(1), w szczególności jej art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

formaty i ramy w odniesieniu do danych należy okresowo weryfikować na podstawie doświadczenia praktycznego oraz, w razie konieczności, wprowadzać niezbędne poprawki;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 21 dyrektywy 94/62/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja, która obejmuje wszystkie opakowania wprowadzane na rynek Wspólnoty oraz wszystkie odpady opakowaniowe wyszczególnione w art. 2 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE, ma na celu ustanowienie formatów odnoszących się do systemów baz danych dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, jakie mają zostać ustanowione w celu umożliwienia Państwom Członkowskim i Komisji monitorowania realizacji celów określonych w dyrektywie 94/62/WE.

Formaty te mają na celu harmonizację cech i prezentacji zebranych danych oraz ujednolicenie danych poszczególnych Państw Członkowskich.

Artykuł  2

Do celów niniejszej decyzji:

– w stosownych przypadkach stosuje się te same definicje, które zostały określone w art. 3 dyrektywy 94/62/WE,

– "kompozyt" oznacza opakowanie składające się z różnych materiałów, których nie można ręcznie oddzielić i z których żaden nie przekracza danej zawartości procentowej w masie, jaka zostanie określona zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 21 dyrektywy 94/62/WE. Zgodnie z tą samą procedurą ustanawia się ewentualne wyjątki w odniesieniu do niektórych materiałów.

Artykuł  3

Formaty przedstawione w załącznikach wypełnia się corocznie, rozpoczynając od danych za rok 1997 oraz z uwzględnieniem całego roku kalendarzowego, a następnie przekazuje się je Komisji, w terminie 18 miesięcy od zakończenia danego roku.

Udostępnia się je także Komisji wraz z krajowymi sprawozdaniami, które należy sporządzać zgodnie z art. 17 dyrektywy 94/62/WE.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie zobowiązane są przedstawić Komisji odpowiednie informacje jakościowe na temat poziomów stężenia metali ciężkich obecnych w opakowaniach, w rozumieniu art. 11 dyrektywy 94/62/WE, oraz na temat obecności szkodliwych i innych niebezpiecznych substancji i materiałów, w rozumieniu załącznika II do dyrektywy 94/62/WE pkt 1 tiret trzecie.

Państwa Członkowskie zobowiązane są także przedstawić Komisji informacje ilościowe na temat odpadów opakowaniowych uznanych za niebezpieczne z powodu zanieczyszczenia znajdującymi się w nich produktami, w rozumieniu dyrektywy Rady 91/689/EWG(2) i decyzji Rady 94/904/EWG(3), w szczególności, jeżeli nie nadają się one do odzysku.

Sprawozdanie należy przedstawić Komisji nie później niż na koniec pierwszego etapu pięcioletniego, określonego w art. 6 ust. 1 dyrektywy 94/62/WE. W późniejszym okresie, sprawozdanie należy przedkładać co pięć lat.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie zobowiązane są przedstawić Komisji wypełnione formaty określone w niniejszej decyzji, wraz z właściwym opisem, w jaki sposób dane zostały zebrane, jak również z opisem podstawowych cech baz danych, z których dane te pochodzą.

W szczególności, opis powinien zawierać szacunki zastosowane celem obliczenia ilości oraz wskaźników dotyczących odpadów opakowaniowych odzyskanych i odzyskanych w drodze recyklingu, jak również wskaźników w odniesieniu do powtórnego wykorzystania.

Artykuł  6

Dane, które mają zostać podane w załączniku III (tabele 3, 4.1 i 4.2), dotyczące wagi odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi lub odzyskanych dotyczą materiału wyjściowego odpadów opakowaniowych do efektywnego procesu recyklingu lub odzysku.

Do celów obliczeń materiału wyjściowego można uwzględniać jedynie odpady pochodzące z opakowań wprowadzonych na rynek, z wykluczeniem wszelkiego rodzaju pozostałości po produkcji opakowań lub materiałów opakowaniowych, albo pozostałości z jakiegokolwiek innego procesu produkcyjnego.

Artykuł  7

Dana zawarte w formatach mają za zadanie monitorowanie realizacji celów dyrektywy 94/62/WE oraz służą do celów informacyjnych i jako podstawa w podejmowaniu przyszłych decyzji.

Załącznik II (tabela 2) wypełnia się dobrowolnie.

Podziału danych w załączniku III (tabele 3, 4.1 i 4.2), dotyczących recyklingu organicznego, innych form recyklingu, odzysku energii i innych form odzysku, spalania i składowania odpadów na wysypiskach dokonuje się wyłącznie do celów informacyjnych i dobrowolnie.

Podanie danych w kolumnach zatytułowanych "ogółem", "recykling ogółem" i "odzysk ogółem" jest obowiązkowe. Dane w kolumnie zatytułowanej "wysortowane do recyklingu" podaje się dobrowolnie.

Materiały opakowaniowe, w odniesieniu do których podanie danych jest obowiązkowe to szkło, tworzywa sztuczne, papier i płyta pilśniowa oraz metale.

Artykuł  8

Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 21 dyrektywy 94/62/WE, Komisja zweryfikuje ramy w odniesieniu do przedstawiania danych przez Państwa Członkowskie, w celu zapewnienia porównywalności i spójności tych danych. W ramach tych należy uwzględnić stosowane definicje, w tym definicje kompozytów, oraz pożądane zakresy dokładności danych.

Państwa Członkowskie zobowiązane są zapewnić zgodność przedstawianych danych z przedmiotowymi ramami.

Artykuł  9

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 lutego 1997 r.

W imieniu Komisji
Ritt BJERRGAARD
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 365 z 31.12.1994, str. 10.

(2) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 20.

(3) Dz.U. L 356 z 31.12.1994, str. 14.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

Tabela 1

Ilość opakowań wprowadzona na rynek w Państwie Członkowskim

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

Tabela 2

Opakowania wielokrotnego użytku

grafika

ZAŁĄCZNIK  III

Tabela 3

Ilości odpadów opakowaniowych (w tonach) powstających i zagospodarowanych w Państwie Członkowskim

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.52.22

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 97/138/WE ustanawiająca formaty w odniesieniu do systemu baz danych w zastosowaniu dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych
Data aktu: 03/02/1997
Data ogłoszenia: 22/02/1997
Data wejścia w życie: 04/02/1997, 01/05/2004