Decyzja 97/420/WSiSW w sprawie monitorowania wdrażania przyjętych instrumentów dotyczących azylu

DECYZJA RADY
z dnia 26 czerwca 1997 r.
w sprawie monitorowania wdrażania przyjętych instrumentów dotyczących azylu

(97/420/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 7 lipca 1997 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. K.3 ust. 2 lit. a),

uwzględniając program prac przyjęty przez Radę dnia 30 listopada 1993 r., wzywający w szczególności do przygotowania rocznego sprawozdania dotyczącego osiągnięć w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz rezolucję Rady z dnia 14 października 1996 r. ustanawiającą priorytety współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w okresie od dnia 1 lipca 1996 r. do dnia 30 czerwca 1998 r. (1),

uwzględniając rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie azylu,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł K.1 ust. 1 Traktatu stanowi, że Państwa Członkowskie traktują politykę azylową jako przedmiot wspólnego zainteresowania;

monitorowanie stosowania przez Państwa Członkowskie aktów przyjętych w tej dziedzinie ujawni rzeczywisty skutek pracy Rady w tej kwestii i będzie stanowić użyteczną lekcję dla jej przyszłej pracy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Corocznie Prezydencja przesyła Państwom Członkowskim kwestionariusz, którego celem jest ujawnienie, w jakim stopniu państwa te wdrożyły instrumenty dotyczące azylu przyjęte przez Radę oraz przez Ministrów odpowiedzialnych za sprawy imigracji.

Kwestionariusz odnosi się do następujących zagadnień:

– przepisy, polityki i środki praktyczne wprowadzone w poprzednim roku przez Państwa Członkowskie we wszystkich dziedzinach objętych instrumentami określonymi w akapicie pierwszym,

– trudności napotkane przy przyjmowaniu takich przepisów, polityk i środków praktycznych,

– prawdopodobieństwo przyjęcia w bliskiej przyszłości przepisów, polityk i środków praktycznych w dziedzinach określonych w tiret pierwszym,

– praktyczne zastosowanie wyżej wymienionych aktów, przepisów, polityk i środków praktycznych oraz wszelkie napotkane przy tym trudności.

Artykuł  2

Na podstawie kwestionariusza określonego w art. 1 Państwa Członkowskie przygotowują notatkę informacyjną, w której mogą odnieść się do lub zawrzeć odpowiednie fragmenty swoich okresowych konkluzji kierowanych do Ośrodka Informacji, Dyskusji i Wymiany Doświadczeń w sprawach Azylu (CIREA).

Artykuł  3

Sekretariat Generalny Rady tłumaczy notatki informacyjne określone w art. 2 i udostępnia je wszystkim Państwom Członkowskim oraz Komisji. Przygotowuje także sprawozdanie podsumowujące oparte na notatkach informacyjnych.

Artykuł  4

Na podstawie sprawozdania podsumowującego i innych odpowiednich materiałów, pochodzących na przykład od Wysokiej Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz, jeżeli właściwe, od organizacji pozarządowych, Prezydencja wraz z Komisją i po konsultacji z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców opracowuje sprawozdanie, w którym zawiera analizę sugerującą między innymi, czy występują kwestie wymagające dalszej wymiany poglądów między Państwami Członkowskimi oraz czy konieczne są dodatkowe środki.

Sprawozdanie to jest badane w ramach Rady w celu jego przedstawienia do rozpatrzenia Radzie.

Prezydencja zwróci się do Wysokiej Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców o opinię dotyczącą sprawozdania i zapewni, aby wszelkie komentarze zostały przekazane Państwom Członkowskim.

Artykuł  5

Kwestionariusz jest wysyłany Państwom Członkowskim przed dniem 1 lipca każdego roku, Państwa Członkowskie dostarczają swoje notatki informacyjne przed dniem 1 października.

Pierwszy kwestionariusz obejmuje akty wprowadzone w życie przed dniem 1 lipca 1997 r.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 26 czerwca 1997 r.

W imieniu Rady
H. VAN MIERLO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 319 z 26.10.1996, str. 1.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024