Rozporządzenie 779/97 w sprawie Uzgodnienia w zakresie zarządzania nakładem połowowym na Morzu Bałtyckim

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 779/97
z dnia 24 kwietnia 1997 r.
wprowadzające uzgodnienia w zakresie zarządzania nakładem połowowym na Morzu Bałtyckim

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

na warunkach Aktu Przystąpienia z 1994 r. regulacje przejściowe regulujące dostęp do wód mają obowiązywać do momentu wprowadzenia systemu wspólnotowego specjalnych zezwoleń połowowych; regulacje te są ustanowione w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 3237/94 (4);

regulacje te zakładają przyjęcie wspólnotowych środków działania ustanawiających warunki dostępu do wód i zasobów oraz warunki wykonywania działalności połowowej, jak również wprowadzających wspólnotowy system specjalnych zezwoleń połowowych; niniejsze rozporządzenie ustanawia takie środki;

należy zgromadzić dane dotyczące nakładu połowowego stosowanego przez statki wspólnotowe na łowiskach, do których stosują się te regulacje, w celu poszerzenia wiedzy na temat eksploatacji takich łowisk;

w gestii Państwa Członkowskiego bandery leży wprowadzenie uzgodnień dotyczących monitorowania nakładu połowowego, niezbędne jest zatem zapewnienie przejrzystych i uczciwych procedur w zakresie zarządzania i kontroli;

monitorowanie nakładu połowowego na Morzu Bałtyckim nie będzie stanowiło przeszkody dla ustanowienia przez Radę poziomów nakładu połowowego, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 8 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3760/92 z dnia 20 grudnia 1992 r. ustanawiające wspólnotowy systemu rybołówstwa i akwakultury (5), w szczególności w celu uwzględnienia stanu zasobów na tym obszarze,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie określa procedurę wprowadzenia systemu zarządzania nakładem połowowym na obszarach IBSFC (podrejony 22-32), będących pod władzą i jurysdykcją Państw Członkowskich.

System staje się skuteczny od dnia 1 stycznia 1998 r.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie sporządzą wykaz nazwanych statków rybackich pływających pod ich banderami, którym zezwolono na prowadzenie działalności połowowej na łowiskach określonych w Załączniku.
2.
Państwa Członkowskie mogą w późniejszym czasie zastąpić statki znajdujące się w wykazach lub też wprowadzić inne statki, pod warunkiem istnienia uprawnień do poławiania oraz z zastrzeżeniem właściwych warunków wynikających ze stosowania art. 11 rozporządzenia (WE) nr 3760/92.
Artykuł  3

Każde Państwo Członkowskie wydaje specjalne zezwolenia połowowe zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1627/94 z dnia 27 czerwca 1994 r. ustanawiającym ogólne przepisy dotyczące specjalnych zezwoleń połowowych (6) dla statków pływających pod jego banderą, które prowadzą aktywność połowową na łowiskach określonych w Załączniku.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie przesyłają Komisji najpóźniej do dnia 30 września 1997 r., informacje dotyczące wykazów nazwanych statków określonych w art. 2.
2.
Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję, w regularnych odstępach czasu, o wszelkich zmianach w zakresie informacji określonych w ust. 1.
3.
Komisja przesyła informacje określone w ust. 1 i 2 pozostałym Państwom Członkowskim.
Artykuł  5

W miarę potrzeby Rada, stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 8 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92, może ustanowić poziomy nakładu połowowego uwzględniając w szczególności stan zasobów na łowiskach określonych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6
1.
Państwa Członkowskie podejmą kroki w celu zapewnienia monitorowania a posteriori nakładu połowowego wykonywanego przez statki pływające pod ich banderami na łowiskach określonych w Załączniku.
2.
Przed dniem 31 grudnia 1997 r., Rada podejmie decyzję na wniosek przedłożony przez Komisję, najpóźniej do dnia 30 czerwca 1997 r., w zakresie zmian rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiającego system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa (7), w szczególności w odniesieniu do tytułu IIa dotyczącego rejestrowania danych dotyczących nakładu połowowego w dzienniku połowowym, procedur przedkładania Komisji wykazów nazwanych statków, gromadzenia danych dotyczących nakładu połowowego przez Państwa Członkowskie oraz przedkładania Komisji danych zbiorczych w zakresie nakładu połowowego, w celu zapewnienia zgodności z regulacjami związanymi z zarządzaniem nakładem połowowym określonym w niniejszym rozporządzeniu.
Artykuł  7
1.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się w odniesieniu do statków o długości powyżej 15 metrów między pionami lub o całkowitej długości większej niż 18 metrów.
2.
Nakład połowowy statków poniżej tego ograniczenia jest oszacowywany globalnie dla każdego łowiska.
Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 24 kwietnia 1997 r.

W imieniu Rady
G. J. WIJERS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 342 z 14.11.1996, str. 9.

(2) Dz.U. C 132 z 28.4.1997.

(3) Dz.U. C 133 z 28.4.1997.

(4) Dz.U. L 338 z 28.12.1994, str. 20.

(5) Dz.U. L 389 z 31.12.1992, str. 1. Rozporządzenie zmienione Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(6) Dz.U. L 171 z 6.7.1994, str. 7.

(7) Dz.U. L 261 z 20.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2870/95 (Dz.U. L 301 z 14.12.1995, str. 1).

ZAŁĄCZNIK 

Określenie łowisk

Łowisko
Narzędzie Gatunki docelowe Obszary IBSFC
Ciągnione narzędzia połowowe Gatunki przydenne Podrejony 22-32
Narzędzia stałe i pławnice Gatunki przydenne Podrejony 22-32
Wszystkie narzędzia Gatunki pelagiczne Podrejony 22-32 z których:
(śledź, szprot) "Jednostka zarządzania 3 (*)"
Wszystkie narzędzia Łosoś, troć i ryby słodkowodne Podrejony 22-32
(*) Obejmująca podrejony 29, 30 i 31 na północ od 59o 30´ szerokości

geograficznej północnej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024