Rozporządzenie 2469/96 zmieniające Załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 3911/92 w sprawie wywozu dóbr kultury

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2469/96
z dnia 16 grudnia 1996 r.
zmieniające Załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 3911/92 w sprawie wywozu dóbr kultury

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z różnymi tradycjami artystycznymi występującymi we Wspólnocie obrazy malowane akwarelami, gwaszami czy pastelami są uznawane różnorodnie, albo za malarstwo albo za rysunki; kategoria 4 wymieniona w Załączniku do rozporządzenia nr 3911/92(4) obejmuje rysunki wykonane w całości ręcznie przy użyciu jakichkolwiek materiałów czy technik, a kategoria 3 obejmuje inne obrazy i malarstwo wykonane w całości ręcznie przy użyciu jakichkolwiek materiałów czy technik; progi finansowe stosowane w odniesieniu do tych dwóch kategorii są różne; na rynku wewnętrznym może to doprowadzić do wystąpienia poważnych różnic traktowania obrazów malowanych akwarelami, gwaszami czy pastelami w zależności od Państwa Członkowskiego, w którym się znajdują; do celów stosowania wyżej wymienionego rozporządzenia konieczne jest ustalenie, do której kategorii należy zaliczać obrazy tego rodzaju, w celu zapewnienia, że stosowane progi finansowe są takie same na całym obszarze Wspólnoty;

doświadczenie wykazuje, że ceny osiągane przez obrazy malowane akwarelami, gwaszami czy pastelami są o wiele wyższe, niż ceny osiągane przez rysunki, i o wiele niższe, niż ceny osiągane przez obrazy malowane farbami olejnymi czy temperą; w związku z powyższym, dla obrazów malowanych akwarelami, gwaszami czy pastelami wskazane jest ustanowienie nowej, oddzielnej kategorii o progu finansowym 30.000 ECU w celu zapewnienia, że wywóz dzieł sztuki o głównym znaczeniu będzie wymagał pozwolenia na wywóz, jednocześnie nie powodując nadmiernego obciążenia administracyjnego u organów wydających pozwolenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W Załączniku do rozporządzenia (EWG) nr 3911/92 wprowadza się następujące zmiany:

1) w pozycji A:

a) punkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Obrazy i malarstwo, inne niż włączone do kategorii 3A lub 4, wykonane w całości ręcznie przy użyciu jakichkolwiek materiałów czy technik(1)";

b) dodaje się pkt 3A w brzmieniu:

"3A. Akwarele, gwasze i pastele wykonane w całości ręcznie przy użyciu jakichkolwiek materiałów(1)";

c) punkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Mozaiki wykonane w całości ręcznie przy użyciu jakichkolwiek materiałów, inne niż te, które zalicza się do kategorii 1 lub 2, i rysunki wykonane w całości ręcznie przy użyciu jakichkolwiek materiałów lub technik(1)."

2) w pozycji B wprowadza się następującą kategorię:

"30.000

- 3A. (Akwarele, gwasze i pastele)."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się po upływie sześciu miesięcy od daty jego opublikowania.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 1996 r.

W imieniu Rady
D. HIGGINS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 6 z 11.1.1996, str. 14.

(2) Dz.U. C 166 z 10.6.1996, str. 39.

(3) Dz.U. C 97 z 1.4.1996, str. 28.

(4) Dz.U. L 395 z 31.12.1992, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024